Reklamy
Reklamy
20150603_204214
foto Piotrka

Na pojęcie „synestezja” natknęłam się już dawno wertując książki o autyzmie. Jednak gdy zagadnieniom związanym z uzdolnieniami sawantów poświęca się wiele uwagi, tak o synestezji mówi się niestety mało.

Autorzy „50 Wielkich Mitów Psychologii Popularnej” twierdzą: „Osoby z rzadkim darem zwanym „Synestezją doświadczają doznań międzymodalnych, czyli takich, które obejmują reakcję więcej niż jednej modalności zmysłowej w odpowiedzi na stymulację tylko jednej z nich. Mogą słyszeć konkretne dźwięki na widok pewnych kolorów albo czuć specyficzne zapachy, gdy słyszą określone dźwięki. Jeszcze inni mogą dostrzegać jakieś słowa, jak „książka”, w określonych kolorach, na przykład na niebiesko (Cytowic, 1993). Badania z wykorzystaniem obrazowania mózgu wykazały, że u synestetyków (ludzi z synestezją) aktywne są różne obszary mózgowe; gdy np. synestetycy łączący dźwięki z kolorami słyszą jakieś dźwięki, aktywne są u nich zarówno regiony słuchowe, jak i wzrokowe (S. O. Lilienfeld, S. J. Lynn, J. Ruscio, B. L. Beyerstein, 2011).

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

2 odpowiedzi na „Synestezja – rzadki dar wybitnie uzdolnionych oraz osób z autyzmem”

 1. Awatar dioksyna

  Ciekawa jest tez synestezja miejscowa ( nie wiem, jak to nazwać), gdy ruchy, bodźce ze strony zmysłów przywołują szczegółowy obraz danego miejsca. W skrócie: umysł ddziała jak kamerka Go Pro. Na codzień nieprzydatna – no, chyba że w sporcie lub geodezji czy podczas prac w terenie. Co prawda chyba rzadko występuje, ale ma wiele zalet dla „posiadacza”.

  Polubienie

  1. Awatar sylwiaiwan

   To naprawdę interesujące – muszę poszperać i popytać, może znajdę coś o tym…

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: