Reklamy
Reklamy
Reklamy
5b
foto z komórki Piotrka

Pewne grupy osób spierają się ze mną, że autyzm to nie ASD a Zespół Aspergera to nie autyzm a występujące wraz z nimi „zaburzenia autystyczne” to zupełnie inna bajka. Znawcy tematu Stanlley I. Greenspan, Serena Wieder twierdzą, że:

„Autyzm i zaburzenia ze spektrum autyzmu obejmują trudności z kontaktami społecznymi i budowaniem relacji, porozumiewaniem się (gestami, słowami lub symbolami) oraz myśleniem. Te złożone problemy rozwojowe mogą się przejawiać w różny sposób i występować w rozmaitych kombinacjach. Nie każde dziecko należące do jednej kategorii diagnostycznej przejawia te trudności w takim samym stopniu. Np.: dzieci z zespołem Aspergera bardzo często mają bogaty zasób słów i mogą bardzo szybko uczyć się czytać, ale używanie słów w sposób sensowny i wyrażający emocje sprawia im kłopoty. Zamiast tego mogą one po prostu powtarzać słowa lub rozumieć tylko ich słownikowe znaczenie. Mogą też mieć problemy z komunikacją z innymi ludźmi i porozumiewaniem się za pomocą gestów oraz z wyrażaniem emocji.

Innego typu problemy można zauważyć u dzieci z poważnymi zaburzeniami planowania motorycznego. Niektóre z nich (tak jak mój syn) mają trudności oralno- motoryczne, które utrudniają im poruszanie językiem i mięśniami w ustach, a zatem także mówienie. Pewne dzieci, u których występują zarówno trudności oralno- motoryczne, jak i ogólne problemy motoryczne mogą się zachowywać tak, jakby miały zaburzenia funkcji kognitywnych, podczas gdy w rzeczywistości wyrażanie przez nie umiejętności jest ograniczone problemami motorycznymi . . .”Stanley I. Greenspan, Serena Wieder 2014; Wracając więc do definicji:

. . . „Autyzm jest skomplikowanym zaburzeniem rozwojowym, obejmującym opóźnienia i problemy w zakresie kontaktów społecznych, języka i wielu kompetencji emocjonalnych, poznawczych, motorycznych i sensorycznych. W jego przypadku można również zaobserwować pewne typowe zachowania, takie jak kręcenie się wokół własnej osi, ustawianie zabawek w jednej linii czy powtarzanie słów bez określonego celu i znaczenia. . .” Stanley I. Greenspan, Serena Wieder 2014;

Badacze twierdzą:

„. . . objawy te są raczej skutkiem podstawowych trudności z nawiązaniem kontaktów, porozumiewaniem się i myśleniem. Nie są też one specyfiką autyzmu. Kompetencje językowe, umysłowe i społeczne dziecka z autyzmem lub spektrum autystycznym (ASD) różnią się w zależności od tego, na jaką formę choroby dziecko cierpi. . .” (Stanley I. Greenspan, Serena Wieder „Dotrzeć do dziecka z autyzmem”, Jak pomóc dzieciom nawiązywać relacje, komunikować się i myśleć, Metoda Floortime” Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydanie I, Kraków 2014).

DSM V wprowadziło natomiast zastąpienie trzech jednostek chorobowych: zaburzeń autystycznych, zespołu Aspergera i PDD-NOS jedną jednostką – SPEKTRUM ZABURZEŃ AUTYSTYCZNYCH (ASD).

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: