Utrwalamy kształty i bawimy się rytmami z wiatrakiem matematycznym
- Kwadrat – położenie przedmiotów w przestrzeni – lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Ćwiczenia w posługiwaniu się kalendarzem i w obliczeniach kalendarzowych
- Zabawy i sporty zimowe. Przeliczanie, dodawanie, odejmowanie – scenariusz zajęć rewalidacyjnych
- Utrwalanie orientacji w przestrzeni i schemacie własnego ciała – zajęcia rewalidacyjne
- Ćwiczenia percepcji wzrokowej na materiale geometrycznym – ASD
- Świąteczne prezenty – scenariusz zajęć matematycznych
- Jak to daleko. Zabawa sensoryczna
- Zabawa „Dzień i noc”. Dziecięca matematyka
- Zaburzenia zdolności matematycznych
- Kwadraty liczb
- Ćwiczenia na materiale geometrycznym – percepcja wzrokowa
- Orientacja w przestrzeni – program dydaktyczno-wyrównawczy
Zajęcia z edukacji matematycznej
Temat: Utrwalamy kształty i bawimy się rytmami z wiatrakiem matematycznym
Grupa: 3 latki
Cele:
wspieranie aktywności ruchowej poprzez zabawy przy muzyce, z wiatrakiem matematycznym i chustą animacyjną,
utrwalanie figur geometrycznych ,
zabawy z rytmami – realizowanie podanego rytmu,
ćwiczenie koncentracji uwagi podczas słuchania poleceń nauczyciela,
integrowanie grupy,
tworzenie warunków sprzyjających współpracy grupowej.
Metoda: czynna, oglądowa, słowna,
Forma: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Pomoce: wiatrak matematyczny, nagranie CD (muzyka marszowa, muzyka do biegu),chusta animacyjna, emblematy z figurami geometrycznymi, mozaika geometryczna, miseczki, magnetofon, nagranie A. Chartanowicz,
Przebieg zajęć:
- Powitanie przy utworze A. Chartanowicz „Dzień dobry”
- Zabawa ruchowa „Znajdź swoją figurę”
Każde dziecko dostaję zawieszkę z określoną figurą geometryczną (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt). W sali również rozmieszczone są figury geometryczne. Kiedy gra muzyka dzieci biegają po sali, gdy muzyka cichnie muszą stanąć pod figurą geometryczną, jaką mają na zawieszce.
- Zabawa ruchowa „Tylko wybrane figury”
Dzieci w dalszym ciągu mają emblematy z figurami. Poruszają się po sali w rytm muzyki, ale gdy muzyka cichnie wykonują polecenia nauczyciela, które kierowane są do poszczególnych figur geometrycznych.
Dzieci które maja koła – skaczą do góry trzy razy.
Kwadraty- kucają
Trójkąty- rąbią młynek z rąk
Prostokąty – staja na jednej nodze.
Kiedy zadanie wykonują wymienione przez nauczyciela figury pozostałe stoją bez ruchu.
- Zabawa z wiatrakiem matematycznym „Geometryczne rytmy”
Dzieci siadają na dywanie przy szarfach rozłożonego wiatraka matematycznego. Każde dziecko przy jednej szarfie. Nauczyciel rozdaje dzieciom mozaikę geometryczną, bądź figury wycięte z bloku technicznego. Zadaniem dziecka jest kontynuowanie rytmy przedstawionego przez nauczyciela na szarfie. Nauczyciel trzykrotnie układa na szarfie sekwencje która należy kontynuować
- Trójkąt- koło/trójkąt-koło/ trójkąt -koło/…
Po wykonaniu zadania zbieramy wszystkie figury do miseczki/pojemnika w którym dziecko ma swoje figury geometryczne
- Koło – koło-kwadrat/koło- koło- kwadrat/koło- koło-kwadrat/…
- Prostokąt- koło- trójkąt/ prostokąt- koło- trójkąt /prostokąt- koło- trójkąt/…
- Jeżeli dzieci są zainteresowane kontynuujemy wymyślanie rytmów
- Zabawa z wiatrakiem „Ruchome figury”
Dzieci stoją i trzymają w dłoniach wiatrak za „rączki”. Nauczyciel stoi w środku wiatraka i śpiewa przyśpiewkę „Kręci się wiatrak, kręci się wiatrak, kreci się wiatrak i zatrzymuje się”, podczas której dzieci kręcą się w wyznaczoną przez nauczyciela stronę. Na słowa „zatrzymuje się” wiatrak staje i wtedy nauczyciel prosi, żeby do góry podniosły szarfy dzieci na których narysowany jest trójkąt/ prostokąt/ kwadrat/ koło. Kiedy zmieniamy figurę geometryczną, każdorazowo zaczynamy od zaśpiewania przyśpiewki i kręcenia się wiatraka.
- Zabawa z chustą animacyjną „Piłeczka do środka, piłeczka poza chustę”.
Dzieci trzymają chustę animacyjną za rączki. Nauczyciel kładzie na chuście piłeczkę, którą dzieci poprzez współpracę między sobą muszą pokierować tak, aby wpadła ona do otworu w chuście. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie.
Następnie zadaniem dzieci jest energiczne poruszanie chustą, by piłeczka wypadła poza chustę. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie.
Zakończenie zajęć (Monika Mackiewicz, 2020, źródło: mp25.siedlce.pl).
- Zabawy rozwijające koordynację obustronną
- Budyniowe malowanie – zabawy dotykowe
- Cytrusowe piłki – zabawy sensoryczne
- Zajęcia prowadzone Metodą Marii Montessori
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
- Uważność i orientacja – zabawy ruchowe w spektrum autyzmu
- Scenariusz zajęć ruchowych – orientacja w przestrzeni
- Orientacja w przestrzeni i rytm – ćwiczenia hamujące i pobudzające dla dzieci ze spektrum autyzmu
- Zabawy ruchowe wpływające na uwagę i orientację w przestrzeni
- Koordynacja obustronna i trudności w przekraczaniu linii środka
- Orientacja w schemacie własnego ciała i w przestrzeni, autyzm – zestaw ćwiczeń
- Koordynacja wzrokowo-ruchowa – zajęcia rewalidacyjne dla dzieci ze spektrum autyzmu
- Kwadrat – położenie przedmiotów w przestrzeni – lekcja dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Koordynacja wzrokowo – ruchowa – scenariusz zajęć, ASD
