Komunikacja

Komunikacja polega na przekazywaniu i odbieraniu informacji. Przepływ informacji może odbywać się za pomocą różnych urządzeń, na przykład komputerów, telefonów.

Komunikacja alternatywna

Komunikacja alternatywna i wspomagająca to inaczej AAC, czyli z angielskiego: Augmentative and Alternative Communication. Obejmuje wszelkie metody komunikowania się, w których wykorzystywane są znaki niewerbalne: gesty (np. język migowy), znaki graficzne (obrazki, piktogramy, symbole), przedmioty, (np. klocki słowne). Jej celem jest umożliwienie bądź ułatwienie porozumiewania się osobom z zaburzeniami mowy.

Komunikacja: istnieją możliwości wyboru!

Zazwyczaj większość ludzi oczekuje, że będą się komunikować z innymi za pomocą mowy, pod wpływem chwili. Istnieją jednak inne metody porozumiewania się, które pozwolą rozmówcom jaśniej się wyrażać. Wiele osób – zwłaszcza autystycznych – korzysta z różnych sugerowanych alternatywnych metod komunikacji, co otwiera im drzwi do prostej autoekspresji rzeczywistej autentyczności, które w przeciwnym razie nie byłoby dla nich dostępne – gdyby taka osoba ograniczała się do spontanicznej rozmowy twarzą w twarz.

Zachęcam wszystkie osoby, które się komunikują, zwłaszcza te ze spektrum autyzmu i ich partnerów komunikacyjnych, by eksperymentowały i wybierały to, co u nich sprawdza się najlepiej.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s