Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Procedura rozwiązywanie trudnych zadań

#dysleksja#ASDipokrewne#rewalidacja#IPET

Wyuczona bezradność ucznia to reakcja na ciągłe niepowodzenia w wykonywaniu zadań. Polega na tym, że dziecko przekonuje samo siebie, że nie jest w stanie wykonać żadnego polecenia samodzielnie. To samospełniająca się przepowiednia, że na pewno mu się nie uda, bo zwykle nic mu się w szkole nie udaje.

„Doświadczenie wyuczonej bezradności bardzo trudno jest wykorzenić, dlatego koniecznie należy starać się jej zapobiegać poprzez rozwijanie poczucia własnej wartości oraz pozytywnego nastawienia.

Dopilnuj, aby uczniowie otrzymywali do rozwiązania zadania, z którymi są w stanie sobie poradzić – umożliwisz im doświadczenie sukcesu. Jest on kluczem do uzyskania pozytywnego nastawienia, ale pamiętaj, że dziecko będzie mogło osiągnąć go tylko wtedy, gdy zadania zostaną dostosowane do jego możliwości.

Reklamy

Wybierz zadanie, które uczeń uważa za skomplikowane. Dowiedz się, które z elementów ćwiczenia sprawią uczniowi trudności, wynotuj je, przeanalizuj i rozpisz na krótsze i łatwiejsze do wykonania polecenia. Następnie ułóż z nimi listę, utwórz z nich zagadnienia do omówienia i objaśnij uczniowi. Ta procedura doskonale sprawdza się podczas nauki czytania i poprawnego pisania” (Reid, Green, 2015).

⇒ 1. Zadanie ⇒ 2. Trudności ucznia ⇒ 3. Analiza trudnych fragmentów zadania ⇒ 4. Podział zadania na serie krótkich poleceń ⇒ 5. Przekształcenie poleceń w zagadnienia do omówienia ⇒ 6. Objaśnienie wszystkich zagadnień ⇒

źródło: G. Reid, S. Green: „100 i więcej pomysłów, jak pomóc…” , HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2015 

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: