Reklamy
Reklamy
Feniks_patrzący_na_Harrego_Pottera
Harry Potter

Mind Reading: The Interactive Guide to Emotions to wyjątkowa elektroniczna encyklopedia emocji na DVD. Simon Baron-Cohen i jego współpracy z Uniwersytetu Cambridge wyodrębnili 412 emocji człowieka (nie uwzględniając synonimicznych). Zbadali, w jakim wieku dzieci rozumieją znaczenie każdej emocji, oraz opracowali swego rodzaju taksonomię: każdą emocję przypisali do jednej z 24 grup. Następnie firma projektująca narzędzia multimedialne stworzyła interaktywne oprogramowanie, za pomocą którego dzieci i dorośli uczą się, co może myśleć i odczuwać druga osoba […]

Harry Potter emocji

W programie tym aktorzy ( w tym Daniel Radcliffe, odtwórca roli Harry’ego Pottera). Pokazują rozmaite wyrazy twarzy, mowę ciała i cechy mowy związane z konkretną emocją. Na DVD znajdują się również nagrania audio ilustrujące różne aspekty prozodii oraz historie opisujące okoliczności i kontekst każdej emocji. Materiał zawiera też bibliotekę emocji, centrum uczenia się i strefę gier.

Tony Attwood zaleca interaktywny program na DVD, ponieważ jest on szczególnie przydatny dla dzieci i dorosłych z zespołem Aspergera. Osoby te mogą mieć znaczne problemy z uczeniem się umiejętności poznawczych w szkolnej rzeczywistości, gdzie muszą dzielić swoja uwagę między to, co dzieje się przed ich oczami, a społeczną, emocjonalną i językową komunikację zachodzącą miedzy nauczycielem a innymi dziećmi. W wypadku komputera informacja zwrotna jest natychmiastowa, ćwiczący nie muszą czekać na odpowiedź nauczyciela, mogą wiele razy i bez wzbudzania niczyjej irytacji czy znudzenia powtarzać scenę, by wyłapać i przeanalizować odpowiednie wskazówki. Nie spotyka ich też publiczna krytyka za błędy, a angażując się w samotne działania, będą prawdopodobnie bardziej rozluźnieni. Program jest tak pomyślany, by zminimalizować liczbę wszelkich niepotrzebnych szczegółów, podkreślić ważne wskazówki i umożliwić ćwiczącemu rozwijanie się we własnym tempie.

Paradoks

Jest to może pewien paradoks, że osoby z zespołem Aspergera lepiej uczą się o myślach i uczuciach innych ludzi, stosując program komputerowy, niż obserwując sytuacje z życia codziennego. Każdego dnia dokonujemy intuicyjnych przypuszczeń dotyczących cudzych myśli i uczuć. W większości są one trafne, system jednak nie jest bezbłędny. Nie osiągnęliśmy perfekcji w czytaniu w umyśle. Interakcje społeczne byłyby znacznie łatwiejsze, gdyby ludzie mówili dokładnie to, co mają na myśli, bez żadnych ukrytych założeń czy dwuznaczności. Jak napisała Liane Holliday Willey: „Teoria umysłu byłaby zbędna, gdyby każdy mówił to, co jest w jego umyśle” (Tony Attwood, 2013).

źródło: Tony Attwood: „Zespół Aspergera Kompletny przewodnik”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2013

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: