Reklamy
Reklamy
Banksy_Swinger_Building_Detail
Banksy

Patrząc na rozwój dziecka nie powinniśmy pytać „Czy on/ona to potrafi?”, ale „Jak on/ona podchodzi do tego zadania?.

„Od dwulatka oczekujemy, że będzie umiał sprawnie biegać bez częstego przewracania się. Jednak co począć z trzylatkiem, który potrafi biegać tylko bardzo szybko, a jest się w stanie zatrzymać lub zmienić kierunek jedynie przez upadek? Albo co z trzylatkiem, który umie biegać, ale mija mnóstwo czasu, zanim znajdzie się po drugiej stronie podwórka, a po drodze wielokrotnie się potknie, choć ani razu nie wyląduje na ziemi? […]

Przyjrzyjmy się kilku scenariuszom przez pryzmat integracji sensorycznej.

7 pytań o rozwój integracji sensorycznej twojego dziecka:

  1. Pięciomiesięczne dziecko potrafi pić z butelki (umiejętność uznana za opanowaną). Jednak w smoczku na butelce zrobiono trzy otwory, a wypicie około 150 mililitrów napoju zajęło malcowi ponad godzinę. Czy dziecko naprawdę umie pić z butelki?
  2. Dziecko w wieku 28 miesięcy używa zwrotów złożonych z dwóch lub trzech słów (umiejętność uznana za opanowaną). Jednak słowa nie są odpowiedzią na zadania wypowiadane przez dorosłych, ale powtórzeniami końcówek ich wypowiedzi. „Maciusiu czy masz ochotę się napić?”. Maciuś odpowiada:”Ochotę się napić”. Czy dziecko naprawdę opanowało wspomnianą zdolność?
  3. Trzy i pół letni chłopiec chodzi do przedszkola i uczestniczy w działalności kilku kącików nauki założonych w placówce (umiejętność uznana za opanowaną). Jednak tak naprawdę dziecko tylko spaceruje po sali, obserwując tylko zabawę kolegów i nie angażując się w żadne z działań. Czy naprawdę zdobyło wspomnianą umiejętność?
  4. Przedszkolak potrafi samodzielnie zapisać drukowanymi literami swoje imię (umiejętność uznana za opanowaną). Jednak co chwilę zmienia chwyt na ołówku, ledwo dotyka nim papieru, stawia olbrzymie litery, a wiele z nich zaczyna pisać od dołu. Czy malec rzeczywiście umie pisać?
  5. Uczeń piątej klasy spokojnie i pilnie uczestniczy w całej lekcji (umiejętność uznana za opanowaną). Jednak pod ławką dziecko się kręci i szura nogami, a po zakończeniu zajęć nie potrafi odpowiedzieć na żadne pytania dotyczące ich treści. Czy faktycznie opanowało wspomnianą umiejętność?
  6. Ośmioklasista (II gimnazjum w Polsce) zawsze pojawia się na lekcjach na czas (umiejętność uznana za opanowaną). Jednak przychodzi bez odrobionej pracy domowej lub bez potrzebnych przyborów. Czy rzeczywiście osiągnął wymagany poziom rozwoju?
  7. Uczennica liceum wydaje się być miła i spokojna, a także spokojnie panować nad stresem (umiejętność uznana za opanowaną). Jednak przed końcem lekcji i przeniesieniem się do innej klasy zaczyna coraz częściej zerkać na zegar i coraz szybciej oddychać. Tak bardzo czeka na zakończenie zajęć, że nie zapisuje pracy domowej. Ze strachem myśli o przetrwaniu hałaśliwej przerwy. Czy faktycznie osiągnęła przypisany jej poziom rozwoju? […]

Diagnoza zaburzeń integracji sensorycznej musi się opierać nie tylko na czysto naukowym podejściu, ale także na intuicji. Osoba dokonująca takiej oceny musi być kompetentna, ale również potrafić spojrzeć poza zewnętrzne objawy i wziąć pod uwagę wyjątkowość każdego dziecka” (Emmons, Anderson 2007).

źródło: Polly Godwin Emmons, Liz McKendry Anderson: „Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej…”, K. E. LIBER, Warszawa 2007

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: