Wydaje się, że zarówno dzieci z upośledzeniem uczenia się jak i dzieci uzdolnione częściej doświadczają problemów sensorycznych ~ Lindsey Biel

Dziecku z trudnościami w nauce lub opóźnieniem rozwojowym słabe przetwarzanie wzrokowe może utrudnić utrzymanie skupienia wzroku, naukę czytania, wypełnianie tabelek i testów wielokrotnego wyboru, problemy słuchowe natomiast mogą przeszkadzać w wykonywaniu poleceń i śledzenia treści nauczania.

Słaba integracja bodźców sensorycznych utrudnia dziecku utrzymywanie optymalnego stanu pobudzenia potrzebnego do słuchania, uczenia się i rozwoju.

Osoby uzdolnione i bardzo uzdolnione od dawna są jednak określane jako przejawiające zwiększoną wrażliwość, nadpobudliwe, a zatem o większej wrodzonej wrażliwości psychicznej i nerwowej świadomości i intensywności odczuwania.

Badania wykazują, że uzdolniona część populacji rzeczywiście jest bardziej wrażliwa na otoczenie oraz przejawia spotęgowane reakcje emocjonalne i behawioralne w porównaniu z dziećmi o średniej inteligencji (Gere i in., 2009). Ta nadpobudliwość lub zwiększona wrażliwość najprawdopodobniej przyczynia się do nadzwyczajnej kreatywności i inteligencji i nie jest uważana za problematyczną, chyba, że zaburza umiejętność dziecka do angażowania się w działania i zadania ważne dla niego oraz jego rodziny.

Trudności w przetwarzaniu sensorycznym dotykają różnych osób, ale częściej występują u dzieci, które przeżyły doświadczenia o negatywnym wpływie na funkcjonowanie mózgu, co zaburzyło rozwój dobrze funkcjonującego, doskonale zintegrowanego układu nerwowego (Biel, 2015).

źródło: L. Biel, Integracja Sensoryczna…, WUJ, Kraków 2015

1 komentarz »

  1. Nurtuje mnie taka kwestia – ludzie autystyczni przejawiają pewne problemy z integracją informacji, dotyczy to zarówno sygnałów zmysłowych, jak i informacji zbieranych z książek celem uczenia się. Ponieważ umysł ludzki jest ucieleśniony, więc obraz własnego JA budowany jest w oparciu o identyfikację granic i możliwości własnego ciała. Czy w związku z tym struktura ego osób autystycznych jest jakoś zaburzona, niespójna, czy słabo zintegrowana?

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s