Reklamy
Reklamy
Reklamy

Rodzice dzieci z autyzmem dobrze wiedzą, że każda rozmowa ze swoją pociechą przyjmuje formę „przesłuchania” – zwłaszcza gdy próbujemy się dowiedzieć czegoś naprawdę istotnego.”Ciągniemy za język” z mizernym skutkiem, bo odpowiedzi jakimi nas obdarzają redukują się zwykle do „tak” lub „nie”. Na przykład z ostatniej wycieczki Piotrka dowiedziałam się, że było fajne (to ulubione słowo) i, że widział dinozaury

Trudności językowe widoczne są w szkole np. w sytuacji kiedy nauczyciel musi się dowiedzieć kto rozpoczął bójkę. Kto oberwał? Czyja to wina? Opowiedz… W tym momencie mój Piotrek się „rozkłada”,rówieśnicy to wykorzystują, i wina za całe zło zostaje przypisana właśnie jemu. Gdy ma się męczyć długim wyjaśnianiem sprawy, woli milczeć. Jakby pozbawiony świadomości swoich racji nie przejmuje się finałem i oskarżeniami. Wybiera spokój.

Profesor Uta Frith zajmująca się od lat badaniami nad autyzmem u dzieci i dorosłych przytacza w swojej książce przykład rozmowy z siedemnastoletnią autystyczną Ruth. Ruth opanowała umiejętność czytania jak normalnie funkcjonujący dorośli… „Ruth rzadko się wypowiada spontanicznie, ale zapytana odpowiada dość chętnie.”(Frith 2015).

„Wymawia wyrazy w osobliwie monotonny, pozbawiony modulacji sposób, lecz pod względem poprawności gramatycznej jej wypowiedzi są bez zarzutu. Oto rozmowa, którą odbyłyśmy po wykonaniu przez Ruth kilku zadań sprawdzających jej umiejętność czytania.

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

2 odpowiedzi na „Spektrum autyzmu- trudności językowe”

 1. Awatar jo_anka
  jo_anka

  Jakbym czytała streszczenie moich rozmów z synem. Na pytanie „jak minął dzień w szkole synku” odpowiada „fajowo”, a gdy złoszczę się na tak lakoniczą odpowiedź, mówi „zadaj konkretne pytanie”. Na które odpowiada ” tak” lub ” nie”….

  Polubione przez 1 osoba

  1. Awatar sylwiaiwan

   Z czasem będą bardziej gadatliwi… tak z mojego doświadczenia. Pozdrawiam 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: