Rodzice dzieci z autyzmem dobrze wiedzą, że każda rozmowa ze swoją pociechą przyjmuje formę „przesłuchania” – zwłaszcza gdy próbujemy się dowiedzieć czegoś naprawdę istotnego.”Ciągniemy za język” z mizernym skutkiem, bo odpowiedzi jakimi nas obdarzają redukują się zwykle do „tak” lub „nie”. Na przykład z ostatniej wycieczki Piotrka dowiedziałam się, że było fajne (to ulubione słowo) i, że widział dinozaury
Trudności językowe widoczne są w szkole np. w sytuacji kiedy nauczyciel musi się dowiedzieć kto rozpoczął bójkę. Kto oberwał? Czyja to wina? Opowiedz… W tym momencie mój Piotrek się „rozkłada”,rówieśnicy to wykorzystują, i wina za całe zło zostaje przypisana właśnie jemu. Gdy ma się męczyć długim wyjaśnianiem sprawy, woli milczeć. Jakby pozbawiony świadomości swoich racji nie przejmuje się finałem i oskarżeniami. Wybiera spokój.
Profesor Uta Frith zajmująca się od lat badaniami nad autyzmem u dzieci i dorosłych przytacza w swojej książce przykład rozmowy z siedemnastoletnią autystyczną Ruth. Ruth opanowała umiejętność czytania jak normalnie funkcjonujący dorośli… „Ruth rzadko się wypowiada spontanicznie, ale zapytana odpowiada dość chętnie.”(Frith 2015).
„Wymawia wyrazy w osobliwie monotonny, pozbawiony modulacji sposób, lecz pod względem poprawności gramatycznej jej wypowiedzi są bez zarzutu. Oto rozmowa, którą odbyłyśmy po wykonaniu przez Ruth kilku zadań sprawdzających jej umiejętność czytania.

- Śpiew – motywowanie do komunikacji, ASD
- Pomaganie dziecku w przejęciu inicjatywy – spektrum autyzmu
- Gdy dziecko nie wysyła oczekiwanych sygnałów – autyzm, terapia
- Program zachęcający do komunikacji, autyzm
- Mówić dużo – arkusz pracy dla dziecka z autyzmem
- Komunikacja – scenariusz zajęć
- Komunikacja – 30 pozycji krótkoterminowych celów z zakresu komunikacji dziecka z autyzmem…
- Komunikacja alternatywna i wspomagająca (AAC) w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu
- Komunikacja niewerbalna – scenariusze zajęć
- Komunikacja niewerbalna – scenariusz zajęć
- Porozumiewanie się rysunkiem w spektrum autyzmu – diagnoza i historia Jose oczami Sacksa
- Przykładowe scenariusze zajęć warsztatowych dotyczące rozwoju umiejętności porozumiewania się
- Pierwsze słowa w autyzmie
- W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, różnorodność językowa – komunikacja niewerbalna – scenariusz
- Skuteczna komunikacja – scenariusz zajęć
- Komunikowanie się – scenariusz zajęć
- Głuchy telefon – komunikacja, przedstawianie się
- „Aspergeryjski” i nie jesteśmy mistrzami konwersacji – konwersacja – artykuł

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm