Autyzm- trudności językowe

Rodzice dzieci z autyzmem dobrze wiedzą, że każda rozmowa ze swoją pociechą przyjmuje formę „przesłuchania” – zwłaszcza gdy próbujemy się dowiedzieć czegoś naprawdę istotnego.”Ciągniemy za język” z mizernym skutkiem, bo odpowiedzi jakimi nas obdarzają redukują się zwykle do „tak” lub „nie”. Na przykład z ostatniej wycieczki Piotrka dowiedziałam się, że było fajne (to ulubione słowo) i, że widział dinozaury

Trudności językowe widoczne są w szkole np. w sytuacji kiedy nauczyciel musi się dowiedzieć kto rozpoczął bójkę. Kto oberwał? Czyja to wina? Opowiedz… W tym momencie mój Piotrek się „rozkłada”,rówieśnicy to wykorzystują, i wina za całe zło zostaje przypisana właśnie jemu. Gdy ma się męczyć długim wyjaśnianiem sprawy, woli milczeć. Jakby pozbawiony świadomości swoich racji nie przejmuje się finałem i oskarżeniami. Wybiera spokój.

Profesor Uta Frith zajmująca się od lat badaniami nad autyzmem u dzieci i dorosłych przytacza w swojej książce przykład rozmowy z siedemnastoletnią autystyczną Ruth. Ruth opanowała umiejętność czytania jak normalnie funkcjonujący dorośli… „Ruth rzadko się wypowiada spontanicznie, ale zapytana odpowiada dość chętnie.”(Frith 2015).

„Wymawia wyrazy w osobliwie monotonny, pozbawiony modulacji sposób, lecz pod względem porawności gramatycznej jej wypowiedzi są bez zarzutu. Oto rozmowa, którą odbyłyśmy po wykonaniu przez Ruth kilku zadań sprawdzających jej umiejętność czytania.

2 myśli w temacie “Autyzm- trudności językowe

  1. Jakbym czytała streszczenie moich rozmów z synem. Na pytanie „jak minął dzień w szkole synku” odpowiada „fajowo”, a gdy złoszczę się na tak lakoniczą odpowiedź, mówi „zadaj konkretne pytanie”. Na które odpowiada ” tak” lub ” nie”….

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s