Reklamy
Reklamy
Reklamy

Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, znany też jako Światowy lub Międzynarodowy Dzień Ziemi.

Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach.

Co to jest ekologia? Jak wytłumaczyć? Definicja dla dzieci

Definicja ekologii znana jest każdemu dorosłemu człowiekowi. Jednak niezwykle trudno jest wytłumaczyć to pojęcie dzieciom. Wielu nauczycieli, opiekunów, a nawet rodziców boryka się z tym problemem. Jak wytłumaczyć najmłodszym czym jest ekologia?

Reklamy

Co to jest ekologia – definicja dla dzieci

Ekologia jest jedną z nauk która najprościej rzecz ujmując zajmuje sie przyrodą – czyli wszystkim, co nas otacza. Ekologia w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza naukę o domu. Środowisko to przecież nasz dom – miejsce, w którym żyjemy. To właśnie w nim dorastamy, uczymy się nowych rzeczy. Ekologia bada wszystkie zależności pomiędzy każdym organizmem zamieszkującym nasze środowisko. To znaczy, że w jej zakres wchodzą oddziaływania nie tylko ludzi ale również zwierząt oraz roślin.

Co to znaczy być eko

Osoby, które nazywają swój styl życia ekologicznym dbają o nasz dom, czyli środowisko. Nie krzywdzą innych zwierząt, dbają o rozwój roślin, segregują odpady. Ogólnie mówiąc jest to dbanie o środowisko. Aby być eko należy wykonywać m.in. takie czynności:

 • wyrzucać śmieci do kosza, nie na ulicę czy pod nogi,
 • nie wyrzucać jedzenia,
 • myć owoce i warzywa przed ich spożyciem,
 • gasić światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia,
 • sprzątać po psie.

Istnieje jeszcze wiele innych rzeczy, dzięki którym przyczyniamy się do naprawy naszego domu – środowiska. Jednak te wymienione powyżej należą do najistotniejszych, które może praktykować każdy człowiek, szczególnie ten najmłodszy.

Co nam daje nauka o ekologii

Edukacja na temat ekologii powinna dotyczyć wszystkich ludzi – dorosłych oraz dzieci. Im wcześniej podejmujemy działania zmierzające do zrozumienia tej dziedziny nauki ,tym lepiej okazujemy szacunek miejscu, w którym mieszkamy.

Głównymi celami edukacji ekologi są:

 • odczucie pełnej odpowiedzialności do przyrody
 • uzmysłowienie, że wszystko pochodzi od przyrody

Te dwa aspekty zmierzają tylko do jednej niezwykle istotnej kwestii. Szacunek dla przyrody odzwierciedla się nie tylko w segregowaniu śmieci czy oszczędzaniu wody ale przede wszystkim w sposobie myślenia. Ekologia uczy nas tego, że każdy człowiek ten mały i duży z dniem swoich narodzin stał się cząstką środowiska, dlatego też jego obowiązkiem jest dbanie o tą przestrzeń.

Ekologiczne wychowanie

Ekologia obecnie bardzo często postrzegana jest jako trend. Jednak w przypadku osób najmłodszych może być ona prostym przesłaniem zmierzającym do szacunku tego, co nas otacza – przyrody. Istnieje wiele sposobów, które zbliżają dzieci do zachowania ekologicznego stylu życia. Wbrew ogólnym przekonaniom spotykamy się z życiem eko od najmłodszych lat. Czym jest ekologia dla dzieci? Zdrowy styl życia wśród dzieci to nie tylko uświadamianie problemu zanieczyszczenia środowiska ale wszystkie przedmioty, które pomagały w dorastaniu. Do tych przedmiotów i czynności można z pełnym przekonaniem zaliczyć:

 • zdrową żywność
 • naturalna bliskość obojga rodziców
 • ekologiczne pieluchy
 • ekologiczne wózki dziecięce
 • ekologiczne zabawki
 • ekologiczne ubrania dla dzieci
 • i wiele innych

Ekologia należy do dziedziny nauki, która wbrew powszechnym opiniom dotyczy każdego człowieka. Już od najmłodszych lat dzieci korzystają z uroków przyrody, doceniając jej niezwykłe walory. To właśnie za jej pomocą poznają śpiew ptaków, urokliwość roślin, naturalność środowiska , a w późniejszych latach nabierają także szacunku, do wszystkiego co ich otacza. Definicja ekologii dla dzieci z pozoru wydaje się bardzo trudna. Jednak, gdy się dłużej zastanowić, można ją opisać w jednym, prostym zdaniu: ekologia to nic innego jak nasz dom oraz wszystkich istot, które nas otaczają (eko-miszmasz.pl).

Reklamy

Nasza Ziemia – scenariusz zajęcia na Dzień Ziemi

Cele:

– wzbogacenie wiedzy i słownictwa dzieci na temat Ziemi jako planety;
– zwrócenie uwagi na konieczność ochrony Ziemi przed szkodliwą działalnością ludzi;
– całościowe czytanie wyrazu: ZIEMIA,
– uogólnianie i rozwijanie twórczego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek;
– rozwijanie umiejętności plastycznych dzieci;

Środki dydaktyczne: kostium Ziemi (peleryna ), płyta z piosenkami, karta pracy, model Ziemi i Słońca, ilustracje, napisy, teksty zagadek;

Przebieg:

1. Rozwiązywanie zagadek:

Co to za złota świetlana kula, która swym ciepłem Ziemię otula? (Słońce)

Kiedy po niebie wędruje nocą, dokoła niego gwiazdy migocą.
Raz jest jak rogalik, raz okrągły jak talerz.
Kiedy słońce wschodzi, wnet z nieba ucieka. (Księżyc)

W dzień ich nie ujrzysz, chociaż są nad nami.
Można je zobaczyć nocą i wieczorami. (gwiazdy)

Co to za okrągła planeta, na której bez wody,
tlenu i słońca nie byłoby życia. (Ziemia)

2. Zabawa – doświadczenie uświadamiające, w jaki sposób Ziemia krąży wokół Słońca, (Dwoje dzieci wciela się w role Ziemi i Słońca, Słońce stoi nieruchomo, natomiast Ziemia porusza się dookoła Słońca i dodatkowo dookoła własnej osi. Słońce trzyma lampkę, która oświetla Ziemię tę część Ziemi , która jest zwrócona w jego stronę).

3. Rozmowa z dziećmi n.t.: czasu okrążenia Słońca przez Ziemię (rok); czasu obrotu Ziemi wokół własnej osi (doba); oraz pory dnia w zależności od oświetlania Ziemi (dzień i noc).

4. Zabawa: ”Dzień – noc”: Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Na hasło „dzień” naśladują czynności, jakie można wykonywać w ciągu dnia, na hasło „noc”, kładą się na dywanie i „śpią”.

5. „Ziemia prosi o pomoc”– nauczycielka ubrana w kostium Ziemi ( peleryna, do której przyczepione są śmieci wyrzucane przez ludzi), żali się, że jest jej ciężko, wszędzie pełno śmieci, brudna woda i gleba, giną zwierzęta, ludzie wycinają lasy. Ziemia woła na pomoc dzieci, żeby uwolniły ją od góry śmieci i odpadów. Dzieci chętnie odpowiadają na prośbę Ziemi, „uwalniają” planetę spod góry śmieci i odsłaniają piękno czystej Ziemi”: las, kwiaty, czysta woda, itp. 6. Zabawa dydaktyczna – segregowanie śmieci, spod których została uwolniona Ziemia. Wrzucanie ich do wyznaczonych pojemników (pojemnikami są kartonowe pudełka pomalowane na odpowiednie kolory: żółty – plastik, zielony – szkło, niebieski – papier),

7. Zabawa przy piosence „To Ziemia”. Naśladowanie roślin i zwierząt.

8. „Zdrowa Ziemia”karty pracy. Kolorowanie mapy Ziemi, rysowanie, jak Ziemia powinna wyglądać teraz i w przyszłości. Czytanie globalne wyrazu Ziemia.

Film edukacyjny DzieńZiemi wyjaśnia, kiedy i dlaczego obchodzimy Światowy Dnia Ziemi! Materiał wskazuje sposoby troski o najbliższe środowisko naturalne i kształtuje postawy proekologiczne. Ukazuje, jak w prosty sposób oszczędzać wodę, energię oraz dbać o czyste powietrze. Objaśnia, czym są odpady i na czym polega ich segregacja oraz recykling. Prezentuje czas rozkładu odpadów oraz przykłady ponownego ich wykorzystania. Wyjaśnia, jakie rodzaje śmieci należy wrzucać do kontenera na szkło, papier, plastik i metal oraz odpady biodegradowalne. Pokazuje też gdzie powinno wrzucać się zużyty sprzęt elektroniczny, żarówki, baterie oraz opakowania po lekach. Przybliża symbole produktów przyjaznych środowisku. Film stanowi pomoc dydaktyczną dla nauczycieli i wychowawców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym podczas zajęć stacjonarnych oraz online.

9. Zakończenie – Quiz:

 • Planetą, na której żyją ludzie i zwierzęta jest:

– Wenus
– Ziemia
– Jowisz?

 • Śmieci wyrzucamy:

– do lasu
– do pojemników na śmieci
– przez okno?

 • Ziemia krąży dookoła:

– Słońca
– Księżyca?

 • „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…”

– Mikołaj Kopernik
– Julian Tuwim
– Jan Brzechwa

Opracowała: Małgorzata Wojtasiak – Miejskie Przedszkole w Uniejowie

Reklamy

Zabawy badawcze z wodą – scenariusz zajęć dla 6-latków

Cele ogólne:

 • rozbudzanie ciekawości otaczającym światem;
 • zapoznanie z właściwościami fizycznymi wody;
 • rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego;
 • kształtowanie umiejętności prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków;

Cele szczegółowe:

 • bada właściwości wody za pomocą zmysłów – wzroku, smaku, węchu;
 • rozumie znaczenie wody w środowisku oraz potrzebę jej oszczędzania;
 • zna trzy stany skupienia wody;
 • zna i przestrzega zasady obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń;
 • posiada umiejętność zgodnej pracy w grupie;
 • potrafi samodzielnie wyciągać wnioski z doświadczeń;

Metody: słowne – rozmowa, wyjaśnienie, czynne – aktywność własna, zadań stawianych dziecku do wykonania; oglądowe – pokaz, doświadczenie;

Formy pracy: indywidualna, zespołowa;

Środki dydaktyczne: płyta Cd z odgłosami, zagadki słowne, tamburyn, słoiki, woda, kawałek materiału, gumki recepturki, miski, jajka, łyżki, ołówek, kamień, moneta, gwóźdź, piasek, spinacz biurowy, klucz, korek, magnes, plastikowy klocek, skruszony styropian, piórko, piłeczkę pingpongową, kawałeczek drewna, papier, cukier, sól, pieprz, kakao, kawa, ryż, mąka, piasek, kasza, dwa lusterka, butelka, suszone drożdże, balon,

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie z autoprezentacją – zabawa na powitanie. Dzieci siedzą w kole. Każda osoba za pomocą klaskania wystukuje sylaby swojego imienia wymawiając je głośno.

2. Szum wody – zagadki słuchowe o wodzie. Dzieci słuchają z płyty CD nagrania odgłosów związanych z wodą np. padający deszcz, szum morza, kapiąca woda. Rozwiązanie zagadek wskazują na ilustracjach przygotowanych przez nauczyciela.

3. Woda wokół nas – rozwiązywanie zagadek, wprowadzenie do tematu zajęć.

Służy do mycia, służy do picia.
Bez niej na ziemi nie byłoby życia. (woda)

Mieszkam wysoko na niebie,
ale na Ziemi, tam w dole,
gdy tylko mnie zobaczą chwytają za parasole. (chmura)


Zimny, biały z nieba leci,  bardzo go lubicie dzieci.
A gdy słońce mocniej grzeje,  to się woda z niego leje.  (śnieg)

Cieszy się gleba, gdy on spada z nieba. (deszcz)

Ma na dnie piasek albo kamienie.
Do morza spieszy wciąż niestrudzenie. (rzeka)

Wprawdzie woda – lecz nie woda. Przypnij łyżwy, rękę podaj!
Po tej wodzie – lecz nie wodzie, będziemy się ślizgać co dzień. (lód)

Rankiem srebrzy się na łące. Potem wysuszy ją słońce. (rosa)

4. Burza mózgów – po rozwiązaniu zagadek dzieci wspólnie zastanawiają się nad tym, co wspólnego łączy te zagadki. Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin oraz o konieczności jej oszczędzania.

5. Badamy wodę – obserwacja wody, określanie jej koloru, smaku, zapachu.

6. Polecenia wody – zabawa ruchowo-naśladowcza. Dzieci poruszają się w rytmie wystukiwanym przez nauczyciela na tamburynie. Podczas przerwy w grze wykonują polecenia nauczyciela – naśladują pływanie w wodzie, opryskiwanie się wodą, picie wody, podlewanie kwiatków, skaczące żabki w wodzie.

7. Eksperymentowanie z wodą – przygotowanie do przeprowadzenia eksperymentów, ustalenie zasad obowiązujących podczas przeprowadzenia doświadczeń – uważne słuchanie poleceń nauczyciela, postępowanie zgodne z instruktażem, zachowanie szczególnej ostrożności.

Doświadczenie 1 – „Bariera”

Do słoika nalewamy wody, na wierzch naciągamy za pomocą gumki zmoczoną chusteczkę. Po odwróceniu słoika do góry dnem woda nie wylewa się.

Wyjaśnienie: Na materiał ciśnie od dołu powietrze tak mocno, że nie pozwala oderwać się materiałowi od szklanki. Ta siła powietrza działająca na materiał nazywa się ciśnieniem atmosferycznym.

Doświadczenie 2 – „Magiczne jajko”

Przygotowujemy dwie miski – w jednej znajduje się woda słodka, w drugiej słona. Ostrożnie umieszczamy jajko w misce ze słodką wodą i obserwujemy, co się dzieje (jajko tonie), to samo powtarzamy z wodą słoną, w której jajko pływa. Sprawdzamy jeszcze, co stanie się po dolaniu do miski ze słoną wodą – słodkiej wody – jajko „pozostaje” na granicy wody słonej. Woda słodka nie miesza się ze słoną wodą, ale zatrzymuje się w momencie dotarcia do słonej części.

Wyjaśnienie: Woda słona np. w morzu lub oceanie ma większy ciężar niż woda słodka np. w rzece lub jeziorze. W słonej wodzie wszystko pływa lepiej.

Doświadczenie 3 – „Co pływa a co tonie?”

Do miski z wodą wrzucamy różne przedmioty: ołówek, kamień, moneta, gwóźdź, piasek, spinacz biurowy, klucz, korek, magnes, plastikowy klocek. Obserwujemy i omawiamy, co dzieje się z tymi przedmiotami. Następnie dzieci wrzucają: skruszony styropian, piórko, piłeczkę pingpongową, kawałeczek drewna, papier i inne lekkie przedmioty – omawiają, co dzieje się z tymi przedmiotami i dlaczego tak się zachowują.

Wyjaśnienie: Po wykonaniu doświadczenia, dzieci wymieniają przedmioty, które pływały po wodzie i które zatonęły. Zauważają, że ciężkie przedmioty toną, a lekkie unoszą się na powierzchni wody. Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na fakt, że wielkość przedmiotu nie ma wpływu na to, czy on pływa, czy tonie – duży kawałek styropianu pływał, mała moneta utonęła.

Doświadczenie 4 – „Szybko – wolno”

Nauczycielka nalewa wodę o różnej temperaturze do trzech szklanek, wsypuje 1 łyżeczkę cukru i miesza. Dzieci obserwują, gdzie szybciej rozpuścił się cukier.

Wyjaśnienie: W ciepłej wodzie cukier szybciej się rozpuszcza.

Doświadczenie 5 – „Co się rozpuści?”

Dzieci mają za zadanie napełnić szklanki wodą (nie do pełna). Następnie kolejno wrzucają do każdej po 1 łyżeczce wymienionych substancji (sól, cukier, pieprz, kakao, kawa, ryż, mąka, piasek, kasza). Mieszają wodę i obserwują, co się dzieje. Dzieci określają, które substancje się rozpuściły w wodzie. Nauczyciel zwraca uwagę, że substancje, które się nie rozpuściły osiądą na dnie, a w czasie mieszania będą się unosić.

Wyjaśnienie: Sól i cukier rozpuszczają się, to znaczy, że cząsteczki wody wnikają pomiędzy cząsteczki cukru lub soli. Cząsteczki wody nie mogą przeniknąć między cząsteczki kawy, kakao, ryżu, czy piasku. Te substancje nie rozpuszczają się w wodzie. Tworzą zawiesinę, której drobiny osadzają się na dnie.

Doświadczenie 6 – „Klej z wody”

Nauczyciel przygotowuje dwa lusterka. Na jedno nakłada kilka kropel wody i umieszcza na nim drugie lusterko. Następnie próbuje rozdzielić oba lusterka. Zauważa wraz z dziećmi, że trzeba użyć dużo siły, żeby je rozdzielić.

Wyjaśnienie: Pomiędzy cząsteczkami szkła i wody działają duże siły przyciągania. Dlatego woda spływa po szybie powoli, a na przykład ziarenko piasku w ogóle nie przyczepi się do szkła.
Doświadczenie 7 – „Balon”
Nauczyciel do butelki wsypuje 2 łyżeczki suszonych drożdży i zalewa 50ml ciepłej wody. Następnie dodaje 3 łyżeczki cukru i miesza całość. Na otwór butelki naciąga balonik.
Wyjaśnienie: Z suchymi drożdżami nic się nie dzieje, dopóki nie dodamy ciepłej wody i cukru. Po zalaniu wodą odzyskują aktywność. Wówczas zaczynają one korzystać z cukru i wytwarzają dwutlenek węgla, który napełnia balonik. Jeżeli chcemy przyspieszyć wzrost balonu to butelkę wstawiamy do ciepłej wody.
8. Podsumowanie zajęć. Omówienie z dziećmi wniosków płynących z przeprowadzonych obserwacji i doświadczeń. Rozdanie dzieciom odznaki „Małego badacza”.

autor: Joanna Ciotkowska

Żółty jak słoneczko – scenariusz zajęć dla 2-3-latków

Cel główny: 

Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania koloru żółtego. Dostarczanie dzieciom różnorodnych doświadczeń, dzięki którym utrwalą umiejętność rozpoznawania i nazywania koloru żółtego.

Cele szczegółowe:

Dziecko:
– uważnie słucha poleceń nauczyciela,
– reaguje na sygnał słowny,
– uważnie słucha wiersza,
– spostrzega kolor żółty na ilustracjach i w sali,
– wykonuje prace plastyczną.

Formy:
praca z całą grupą
indywidualna

Metody:
– rozmowa kierowana,
– pokaz,
– obserwacja,
– praktycznego działania.Środki dydaktyczne:
sylwety słońca i chmurki, tekst wiersza Cz. Janczarskiego „Piękne zwyczaje”,  ilustracje przedstawiające przedmioty w kolorze żółtym, kolorowe zabawki,  hula-hopy, kartki z narysowanym dużym słoneczkiem, żółta farba, pędzle.

Reklamy

Przebieg zajęć:

Powitanka:

Nauczyciel śpiewa powitankę oraz odpowiednie słowa wyraża odpowiednim gestem:

Dzień dobry, dzień dobry – wszyscy się witamy.
Dzień dobry, dzień dobry – dobry humor mamy.
Dzień dobry, dzień dobry – słonko jasno świeci.
Dzień dobry, dzień dobry – Pani wita dzieci.


Zabawa ruchowa na spostrzeganie „Dzień – Noc”:

Dzieci leżą na podłodze i udają, ze śpią (dyskretnie mogą podglądać, czy wschodzi już słońce – papierowa sylweta słońca). Nauczyciel wyjmuje słońce zza pleców i unosi wysoko w górę. Na hasło „Dzień!” – dzieci wstają i biegają  po sali, bacznie obserwując słońce. Ukrycie słońca za plecami i hasło „Noc!” – sygnalizuje dzieciom ponowne ułożenie się do snu. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie. Dodatkowo może ja prowadzić chętne dziecko.

„Słonko i jego zwyczaje” – wysłuchanie wiersza Cz. Janczarskiego „Piękne zwyczaje”:

Rozmowa tematyczna, nauka fragmentu wiersza metodą powtarzania – zapoznanie i wdrażanie dzieci do stosowania zwrotów grzecznościowych. Nauczyciel recytuje wiersz  ilustrując go sylwetami słonka i chmurki. Po wyrecytowaniu pyta dzieci:

Co mówi słonko na powitanie i na pożegnanie?
Co mówi chmurka, zasłaniając słonko?
Co szumią roślinki, gdy pokropi je ciepły deszczyk?

Sylweta słonka zostaje powieszona na tablicy, by cały dzień sygnalizować o używaniu zwrotów grzecznościowych.

Cz. Janczarski: „Piękne zwyczaje”

Słonko ma bardzo piękne zwyczaje:
Mówi dzień dobry, gdy rano wstaje.
A drzewa, lśniące rosą nad ranem,
Szumią dzień dobry, słonko kochane.
Gdy słonko chmurka zasłoni siwa,
Mówi przepraszam, potem odpływa.
Gdy ciepłym deszczem sypie dokoła
dziękuję – szumią trawy i zioła.
Słonko dzień cały po niebie chodzi.
Dobranoc mówi, kiedy zachodzi.
Mrok szary wkoło, trawy i drzewa
dobranoc szumią z prawa i z lewa.

Ćwiczenie w rozpoznawaniu koloru żółtego:

Oglądanie ilustracji przedstawiających przedmioty w kolorze żółtym, nazywanie przedmiotów, utrwalanie rozpoznawania koloru żółtego. Nauczyciel pokazuje dzieciom obrazki. Większość stanowią rysunki w żółtym kolorze lub zawierające żółte elementy. Prosi dzieci o wybranie obrazków, na których widać kolor żółty i nazwanie przedstawionego żółtego obiektu (kaczka, słoneczko, cytryna, banan, ser).

„Gdzie jest żółty?” – zabawa orientacyjno-porządkowa:

W sali rozmieszczone są żółte i innego koloru zabawki. Obok nauczyciela położone są 3 żółte hula-hop. Podczas muzyki do marszu lub biegu dzieci poruszają się między zabawkami. Z chwilą zatrzymania nagrania, dzieci odnajdują żółte zabawki (każde dziecko po jednej) i kładzie do hula-hop. Nauczyciel kontroluje poprawność zadania. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

„Żółte słoneczko” – wykonanie pracy plastycznej:

Malowanie słonka farbą w kolorze żółtym (na kartce jest narysowane duże słoneczko).

autor: Elżbieta Surniak-Pacuła

Opracowanie własne autyzmwszkole.com

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Jedna odpowiedź do „Scenariusze zajęć na Dzień Ziemi”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: