Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi to największe święto naszej planety, obchodzone co roku 22 kwietnia. Ma ono na celu promowanie postaw proekologicznych oraz uświadamianie, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy człowiek. Dzień Ziemi to świetna okazja do refleksji, dyskusji na temat ochrony środowiska oraz prowadzenia działań edukacyjnych, angażujących zarówno ludzi nauki, przedsiębiorców, polityków, przedstawicieli organizacji pozarządowych, jak i młodzież oraz dzieci. 

Dzień Ziemi w Polsce obchodzony jest od 1970 roku. Tego dnia w naszym kraju organizowane są liczne wykłady, konferencje i pokazy (również online) dotyczące szeroko pojętej ekologii, a także różnorodne akcje, np. sprzątanie parków, lasów i plaż, zbiórki elektroodpadów czy wspólne sadzenie drzew. W szkołach z okazji Światowego Dnia Ziemi ogłaszane są konkursy o tematyce ekologicznej: plastyczne, literackie czy testy wiedzy o ochronie środowiska.

Ekologia

Ekologia to nauka o strukturze i funkcjonowaniu natury, o istotach żywych, środowisku, w którym żyją oraz o ich oddziaływaniu na to środowisko. Dzisiaj stała się także ruchem politycznym w obronie natury.

Człowiek zmienia wszystko

Budynki , drogi, betonowe parkingi dla samochodów – nie jest to zbyt naturalny krajobraz!

Człowiek wprowadza bardzo duże zmiany w środowisku, w którym żyje. Czy to może być niebezpieczne dla Ziemi?

Zbieracz i myśliwy

Na początku prehistoryczni ludzie, żeby przeżyć zbierali rośliny i polowali na zwierzęta. Ludzi nie było więcej niż parę tysięcy i raczej nie zmieniali natury.

Pola i zagrody

Około 10 tysięcy lat temu ludzie zaczęli uprawiać drzewa owocowe i boża na polach. Hodowali także zwierzęta w zagrodach. Aby je zbudować, musieli karczować (wycinać) lasy.

Miasta i drogi

W ciągu tysięcy lat ludzie budowali coraz większe miasta. Wynaleźli nawozy, dzięki którym mieli większe plony, i samochody, aby móc szybciej i dalej pojechać.

Łatwe życie

W ciągu ostatnich 200 lat człowiek zmienił Ziemię bardziej niż wcześniej przez tysiąclecia. Dzięki różnym wynalazkom życie jest łatwiejsze. Jesteśmy też coraz liczniejsi: dziś jest nas ponad 7 miliardów! Zarazem jednak niszczymy Ziemię, wykorzystując ją do własnych celów. Wymierają rośliny i zwierzęta. I pewnego dnia, jeśli nic się nie zmieni, my także będziemy zagrożeni.

Na szczęście są ludzie, którym losy Ziemi nie są obojętne. Tacy ludzie wymuszają na rządach państw odpowiednią politykę, która ma za zadanie chronić przyrodę i wszystkie istoty żywe.

Stowarzyszenia

Ludzie pragnący ratować naszą planetę łączą się w stowarzyszenia. Ich działalność jest bardzo rozmaita: chronią zwierzęta, sprzątają plaże, organizują manifestacje… Ty też możesz brać w tym udział! Aby znaleźć odpowiednie stowarzyszenie poproś kogoś dorosłego o wpisanie w Internecie słowa „ekologia” lub „stowarzyszenie” i nazwę miasta, w którym mieszkasz.

Zawody związane z ekologią

Jeśli pasjonujesz się ekologią, kiedy dorośniesz, będziesz mógł/mogła wybrać sobie zawód z nią związany. Są specjaliści zajmujący się lasami albo mierzeniem skażenia wód i powietrza… Naukowcy wykonują obliczenia, aby móc przewidzieć, co stanie się z powietrzem, klimatem, zwierzętami, jeśli skażenie będzie postępować. Aby zostać specjalistą w którejś z tych dziedzin, trzeba dość długo się uczyć. Ale cóż to dla ciebie!

Charline Zeitoun

Polskie fundacje, stowarzyszenia i organizacje ekologiczne – spis

Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi – scenariusz zajęć ekologicznych

Cele ogólne:

 • kształtowanie świadomości ekologicznej – jak postępować aby chronić środowisko naturalne.

Cele operacyjne:

 • rozumie znaczenie ochrony przyrody i stosowanie w tym celu różnych środków
 • zna niebezpieczeństwa grożące środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka
 • wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne
 • zna ekologiczny sposób wyrzucania śmieci (segregacja odpadów)


Metody:

 • słowna – rozmowa
 • oglądowa – pokaz
 • czynna – zadania stawiane do wykonania

Formy:

 • indywidualna, praca  z całą grupą

Pomoce:

 • mapa  świata, szary arkusz papieru, pojemniki po sokach i napojach, materiały do inscenizacji, karton z zaznaczonym konturem ziemi, kredki lub farby plakatowe

Przebieg zajęć:

1. Powitanie i zaproszenie dzieci, aby usiadły w kręgu, każde dziecko próbuje dokończyć zdanie:

„Ziemia jest jak…”

2. Nauczycielka opowiada dzieciom o naszej planecie

„Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Nazywali ją Matką i nadali jej piękne imię Gaja. Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś bardzo choruje i potrzebuje naszej pomocy”.

Następnie nauczycielka prosi dzieci, aby przez chwilę w ciszy i skupieniu zastanowiły się nad tym czego życzyłby Ziemi i rozesłały te życzenia w myślach dookoła. Po chwili prosi dzieci do skupienia uwagi.

3. Inscenizacja (na dywanie rozłożony jest szary arkusz papieru – boisko). Dzieci siedzą w kręgu a nauczycielka inscenizuje wiersz „Sznurek Jurka” L. Szołdry, rzucając na papier poszczególne rzeczy, o których jest mowa w wierszu. Tworzy się wielkie dzikie wysypisko.

Tuż za szkołą, bardzo blisko,
kiedyś tam wyrzucił Jurek
poplątany stary sznurek
A nazajutrz obok sznurka
od banana spadła skórka
wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
wyrzucili bez wahania
swoje torby po śniadaniach
stos papierków po cukierkach
wysypała tam Walerka
Na papierki spadła ścierka,
jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków
pustych kubków moc z plastiku.
Ot tak, od sznurka Jurka,
wnet urosła śmieci górka,
A z tej górki wielka góra,
której szczyt utonął w chmurach
Nie ma miejsca na boisko
lecz śmietnisko mamy blisko

(Nauczycielka dorzuca jeszcze plastikowe butelki, szklany słoik, puszkę po napojach.)

Rozmowa na temat wiersza:

 • W jaki sposób boisko zamieniło się śmietnik?
 • Jak oceniasz postępowanie Jurka i jego kolegów?
 • Czy Jurek przewidział konsekwencje wyrzucenia przez siebie poplątanego sznurka?
 • Czy znasz miejsca przeznaczone na odpady?

4. Zabawa „Pięć pytań”
(Nauczycielka zebrała w jednym miejscu kilka pojemników, w których są różnego rodzaju napoje lub soki. Pojemniki są z różnych tworzyw: szklany, plastikowy, papierowy. Pytania są zadawane i dotyczą rodzaju tworzywa z którego są pojemniki.)

5. Zabawa ruchowa „Leśne porządki” (pomysł własny). Dzieci biegają po całej sali. Na dany sygnał zbierają śmieci do wyobrażonych worków. Worki ładują na przyczepę ciągnika. Ciągnik wywozi śmieci na śmietnik.

6. Praca plastyczna – wypełnianie konturu „Ziemi” farbami plakatowymi – wykorzystanie koloru niebieskiego i zielonego.

7. Zajęcia końcowe (relaksacyjno – wyciszające) – dzieci kładą się na czystej łące (na dywanie), odpoczywają i cieszą się, że wąchają świeże powietrze.

8. Ewaluacja zajęć (nauczycielka zadaje pytania: czy podobały się wam dzisiejsze zajęcia, co najbardziej wam się podobało; nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciach.

Autor: Małgorzata Wydra

źródło: Ch. Zeitoun, Ekologia, energia odnawialna, ocieplenie klimatu…, 2014, wikipedia.org i inni

Reklamy
Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: