Recykling
Recykling to wieloetapowy proces, który ma na celu dbanie o środowisko. Rozpoczyna się już w gospodarstwie domowym, gdzie następuje segregacja śmieci i odpowiednia gospodarka odpadami. Czym jest recykling i jakie są jego rodzaje? Warto znać jego zasady nie tylko w Światowy Dzień Recyklingu.
Recykling to jeden ze sposobów ochrony środowiska naturalnego. Jest to proces czasochłonny i dość trudny. Polega na powtórnym wykorzystaniu odpadów do ponownej produkcji nowych wyrobów. Często produkt końcowy tego procesu jest takiego samego typu. Może to być również zupełnie inny wyrób niż przed przetworzeniem. Definicja recyklingu wiąże się z procesem gospodarki odpadami.
Jak recykling wpływa na środowisko naturalne?
Ten proces ma wiele zalet. Przede wszystkim dzięki niemu ograniczona jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Wszystko to poprzez przetwarzanie odpadów na pełnowartościowe produkty. Recykling tworzyw sztucznych ogranicza także skażenie gleb oraz wód. Polega na jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu odpadów przy małym nakładzie energetycznym oraz materiałowym. To także proces, który zmniejsza eksploatację złóż naturalnych.
Etapy recyklingu
- Proces recyklingu jest złożony i długotrwały. Składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich polega na segregacji śmieci pod względem ich rodzaju. Rozpoczyna się w gospodarstwach domowych oraz w firmach.
- Kolejny etap to rozdrobnienie mniejszych i większych odpadów w specjalnych młynach. Trwa on tak długo, aż nie będzie można ich dalej przerobić.
- W trzecim etapie następuje mycie odpadów. Jest to szczególnie ważne w przypadku recyklingu plastiku oraz szkła, ponieważ te wyroby są najbardziej zanieczyszczone. Odbywa się to w specjalistycznych wannach ze środkami czyszczącymi.
- Czwarty etap recyklingu to wytaczanie, czyli wytworzenie nowego produktu końcowego. Wyrób może mieć różny kształt i kolor. Piąty etap recyklingu poświęcony jest magazynowaniu oraz zabezpieczeniu produktów końcowych.
źródło: dziendobry.tvn.pl
27 ciekawych pomysłów na recykling
Segregowanie odpadków, karty pracy
Segregacja Odpadów – scenariusz zajęć ekologicznych z okazji Światowego Dnia Recyklingu
Cele szczegółowe:
- kształtowanie proekologicznych nawyków w codziennym życiu,
- wyrabianie właściwego stosunku do ochrony środowiska,
- kształtowanie umiejętności podejmowania konkretnych działań: segregowanie odpadów (makulatury, opakowań szklanych i plastikowych).
Cele operacyjne:
Dziecko:
- właściwie zareaguje na niszczenie i zanieczyszczanie środowiska przez rówieśników i dorosłych,
- zna źródła i rodzaje odpadów,
- zna kolory pojemników na odpady,
- rozumie znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja, surowce wtórne,
- potrafi wykonać pracę plastyczną z wykorzystaniem materiałów wtórnych,
- segreguje odpady.
Metody: pogadanka, praktycznego działania, pokaz, obserwacja
Formy: praca z grupą
Środki dydaktyczne: odpady szklane, papierowe i plastikowe, gazety, ręczniki jednorazowe, pisaki, spryskiwacze, napisy globalne: PAPIER, PLASTIK, SZKŁO, RECYKLING, ilustracja przedstawiająca proces recyklingu, ilustracja koszy na śmieci, kosze w różnych kolorach, nożyczki, klej, sznurki kolorowe.
Kolor ma znaczenie / segregacja / scenariusz dla klas 1-3 PDF
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – piosenką powitalną na melodię „Wlazł kotek na płotek…”
„Dzień dobry, dzień dobry! Jak się masz? Dziś nowa zabawa czeka nas. W gromadce wesoło płynie czas, zapraszam do koła także was”.
2. „Ziemia” – nauczyciel opowiada dzieciom o naszej planecie.
„Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Nazywali ją Matką i nadali jej piękne imię Gaja. Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś bardzo choruje i potrzebuje naszej pomocy”.
Następnie nauczycielka prosi dzieci, aby przez chwilę w ciszy i skupieniu zastanowiły się nad tym, czego życzyłyby Ziemi.
3. Inscenizacja (na dywanie rozłożony jest szary arkusz papieru – boisko).
Dzieci siedzą w kręgu, a nauczycielka inscenizuje wiersz „Sznurek Jurka” L. Szołdry, rzucając na papier poszczególne rzeczy, o których jest mowa w wierszu. Tworzy się wielkie wysypisko.
Sznurek Jurka
Tuż za szkołą, bardzo blisko,
kiedyś tam wyrzucił Jurek
poplątany stary sznurek
A nazajutrz obok sznurka
od banana spadła skórka
wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
wyrzucili bez wahania
swoje torby po śniadaniach
stos papierków po cukierkach
wysypała tam Walerka
Na papierki spadła ścierka,
jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków
pustych kubków moc z plastiku.
Ot tak, od sznurka Jurka,
wnet urosła śmieci górka,
A z tej górki wielka góra,
której szczyt utonął w chmurach
Nie ma miejsca na boisko
lecz śmietnisko mamy blisko.
(Nauczycielka dorzuca jeszcze plastikowe butelki, szklany słoik, puszkę po napojach.)
4. Rozmowa na temat wiersza:
– W jaki sposób boisko zamieniło się śmietnik?
– Jak oceniasz postępowanie Jurka i jego kolegów?
– Czy Jurek przewidział konsekwencje wyrzucenia przez siebie poplątanego sznurka?
Rozmowa z dziećmi o środowisku naturalnym i jego ochronie. Zastanowienie się nad tym, co możemy zrobić, żeby poprawić stan środowiska naturalnego. Dzieci próbują odpowiedzieć na pytania: Co to są odpady i skąd się biorą?
5. Praca plastyczna „Moje sposoby na segregację śmieci”.
6. „Segregujemy odpady-tor przeszkód”– zabawa ruchowa. Nauczyciel rozkłada na dywanie równoważnię, tunel oraz maty do skakania, a na końcu toru pojemniki do segregacji śmieci. Pomiędzy przygotowanymi przyborami rozsypuje śmieci. Dzieci podczas pokonywania toru podnoszą wybrane śmieci i wrzucają je do właściwego pojemnika.
7. Zagadki „Prawda, czy fałsz” zabawa dydaktyczna. Dzieci słuchają stwierdzeń czytanych przez nauczyciela, jeśli zdanie mówi nieprawdę, podają właściwą odpowiedź.
-Szklane butelki tłuczemy na ziemi.
-Recykling to rodzaj samochodów.
-Śmieci wrzucamy do kosza.
-Puszki aluminiowe przed wyrzuceniem zgniatamy.
-Papierki po cukierkach wrzucamy do niebieskiego kosza.
-Makulaturę wykorzystujemy do produkcji torebek na prezenty
8. „Rundka”-dziecko, które trzyma w ręku plastikową butelkę kończy zdanie: „Segregowanie śmieci jest ważne, ponieważ…..”.
9. Podziękowanie za aktywność na zajęciach.
autor: Weronika Bilińska
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm