W pierwszej rozmowie będziesz matką chłopca o imieniu Jacek, a twoje dziecko zadzwoni do Jacka po to, żeby umówić się na wspólną zabawę…

Wyjaśnij dzieciom, że kiedy się do kogoś dzwoni, należy wcześniej przemyśleć, po co się dzwoni i co się powie. Wstęp do rozmów telefonicznych opisany jest w Lekcjach rozmów telefonicznych. Wyjaśnij dzieciom, że kiedy się do kogoś dzwoni, należy wcześniej przemyśleć, po co się dzwoni i co się powie. Jeśli więc np. dziecko ma umówić się na wspólną zabawę, należy wcześniej uzgodnić, kiedy ma się ona odbyć, o której godzinie i gdzie. Pokaż dzieciom, że jeśli nie mówi się wystarczająco głośno albo nie zaczyna się mówić od razu, osoba po drugiej stronie linii telefonicznej nie ma pojęcia, z kim rozmawia. Następnie pokaż, jak to się robi poprawnie: „Cześć, Jacku, chcesz się umówić na wspólną zabawę?”. Wyjaśnij dziecku każdy z poniższych scenariuszy, zanim weźmiecie do ręki słuchawki telefonu.

Scenariusz 1: Twoje dziecko dzwoni do Jacka, żeby umówić się na wspólną zabawę

Twoje dziecko: [wybiera numer] poproś dziecko, żeby naciskało na klawisze i naśladowało dźwięk wybierania numeru)

Odbierający: Halo?

Twoje dziecko: Dzień dobry! Mówi [imię i nazwisko]. Czy mogę prosić do telefonu Jacka?

Odbierający: Tak, chwileczkę.

Odbierający pyta teraz cicho Jacka, czy ten chce podejść do telefonu. Wyjaśnij dzieciom, dlaczego ważne jest, żeby w tym momencie mówić ciszej: niekoniecznie chcemy, żeby osoba telefonująca nas słyszała.

Jacek: Halo?

Twoje dziecko: Cześć, Jacek. Mówi [imię i nazwisko]. Czy chciałbyś może przyjść do mnie w niedzielę o 2 po południu, żeby się pobawić?

Jacek: Tak, pewnie! Zapytam tylko [mamę/tatę/opiekuna]. Poczekaj chwilę, dobrze?

Jacek prosi rodzica lub opiekuna o pozwolenie.

Jacek: Chętnie do ciebie przyjdę. W takim razie do zobaczenia w niedzielę. Dzięki za zaproszenie.

Twoje dziecko: Świetnie. Nie mogę się doczekać. Cześć*.

Jacek: Cześć.

*Dzieci często zapominają się pożegnać, dlatego w tym ćwiczeniu przypomnij im o tym.

Scenariusz 2: Kolega lub koleżanka twojego dziecka dzwoni, żeby umówić się na wspólną zabawę.

Teraz to twoje dziecko odbierze telefon i zostanie poproszone do telefonu. Wykorzystaj powyższy skrypt i odwróć role. Kiedy telefonujący powie: „Czy mogę prosić do telefonu [imię twojego dziecka]’, poprawna odpowiedź brzmi: „Przy telefonie”.

Scenariusz 3: Twoje dziecko dzwoni do Adriany, żeby umówić się z nią na wspólną zabawę, i zostawia wiadomość na automatycznej sekretarce*

*Przypomnij dziecku, żeby poczekało na sygnał.

Telefonujący: Dzień dobry, mówi [imię i nazwisko]. Dzwonię, żeby zaprosić Adriannę do siebie w niedzielę na 2 po południu, żebyśmy się razem pobawiły/pobawili. Mój numer telefonu to [wasz numer telefonu]. Powtarzam [wasz numer telefonu]*. Dziękuję, do widzenia.

*Wyjaśnij, że nagrywający się na pocztę głosową, podaje swój numer telefonu dwukrotnie, żeby odbiorca wiadomości miał czas go zapisać. Tutaj także należy mówić wyraźnie i powoli.

Zanim dziecko przystąpi do tego ćwiczenia, omówcie, po co dzwoni i jaki numer poda w wiadomości: wasz numer stacjonarny, twój numer telefonu komórkowego czy numer swojej komórki, o ile ją ma. Upewnij się też, że dziecko zna na pamięć wasz numer stacjonarny i twój numer telefonu komórkowego. Jeśli tak nie jest, wymyśl jakąś melodyjkę, która pomoże mu je zapamiętać, i ustal, że jednym z zadań domowych tej lekcji będzie zapamiętanie tych numerów. Być może twój numer jest w spisie kontaktów w telefonie dziecka, istnieje jednak taka możliwość, że kiedyś znajdzie się ono w sytuacji awaryjnej bez telefonu. Dlatego twoje dziecko musi znać na pamięć numery, pod którymi można się z tobą skontaktować w razie nagłej potrzeby (Muyshondt, 2015).

źródło: Faye De Muyshondt, Umiejętności społeczne twojego dziecka…, Samo Sedno, Warszawa 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s