Ja pokazuję – Ty wykonujesz to kolejna zabawa grupowa polegająca na uczeniu się zestawu nowych reguł reagowania na bodźce

Cele:

 • Reagowanie i stosowanie się do poleceń.
 • Koncentrowanie uwagi.
 • Samokontrola.

#umiejetnościspołeczne#uwaga#ASDipokrewne

Materiały:

 • Kilka kart z tali kart do gry o dużych rozmiarach, otwarta przestrzeń pozwalająca dzieciom na swobodne poruszanie się, w której mogą z łatwością widzieć karty do gry umieszczone we frontowej części sali.

Miejsce:

 • Dzieci siedzą na podłodze lub na krzesłach, twarzami do frontowej części sali.

Metody:

 • instrukcja słowna, pokaz.

Opis zabawy/scenariusz

„Dzieci uczy się reguł zachowania, które korespondują z kartami do gry. Kiedy jest pokazywana konkretna karta do gry, dzieci mają zachowywać się zgodnie z regułami przypisami danej karcie.

Realizacja krok po kroku

 1. Posadź dzieci tak, aby miały dookoła siebie przestrzeń pozwalającą im swobodnie się poruszać w miejscu. Powiedz dzieciom, że zagrają w grę pod tytułem Ja pokazuję – Ty- wykonujesz, która wymaga koncentracji uwagi i stosowania się do poleceń.
 2. Powiedz dzieciom, że gra polega na zachowywaniu się na różne sposoby, które są symbolizowane przez poszczególne karty do gry. Po prezentacji przez prowadzącego którejś z kart dzieci mają w ciszy zachowywać się w sposób przypisany tej karcie.
 3. Prowadzący przedstawia reguły przypisane do poszczególnych kart i pokazuje dzieciom, jak należy grać. Na kartach mogą się pojawić różne symbole czynności, na przykład: A – połóż ręce na głowie, B- Zrób pajacyka, C- Dotknij swoich stóp, D- Usiądź, E- Obróć się. (Liczba kart powinna być dostosowana do możliwości dzieci).
 4. Powiedz dzieciom, aby stanęły na swoich miejscach. Następnie pokazuj kolejno karty, żeby dzieci mogły przećwiczyć skojarzone z nimi ruchy. Skoryguj błędy popełniane przez dzieci i upewnij się, że prawidłowo zrozumiały przekazane im informacje. Etap ten należy powtarzać do momentu, w którym większość dzieci potrafi przypomnieć sobie zachowania przypisane poszczególnym kartom i odpowiednio je pokazać.
 5. Powiedz dzieciom, że teraz rozpocznie się gra. Dziecko, które podczas zabawy popełni błąd, siada lub zostaje sędzią pomagającym prowadzącym wskazać innych członków grupy, którzy zachowywali się nieprawidłowo.
 6. Prowadzący rozpoczynają od pokazania pojedynczej karty, następnie pokazują dwie karty, potem trzy karty jednocześnie, a dzieci wykonują odpowiednie czynności zgodnie z kolejnością, w której zostały pokazane im karty. Na początku gry karty należy trzymać, pokazując je dzieciom aż nie odegrają wszystkich wymaganych zachowań. Jednak podczas rozwoju gry prowadzący powinni pokazywać karty przez coraz krótszy czas.
 7. Runda kończy się, kiedy w grze pozostaje tylko jedno dziecko realizujące przypisane kartom zachowania. Dziecko to zostaje zwycięzcą  danej rundy.
 8. Powtarzaj kroki od 3 do 7 przez kilka rund, aż wszystkie dzieci rozwiną swoje umiejętności lub kiedy upłynie czas przeznaczony na grę.
 9. Zakończenie zabawy: Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. poproś, żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz im, że nadszedł czas na omówienie gry.

Pytania dotyczące procesu grupowego 

 1. Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby uczestniczyć w grze. Podkreśl ważność stosowania się do poleceń, koncentrowanie uwagi i uczenia się reagowania na wskazówki niewerbalne.
 2. Zapytaj dzieci, co musiały robić, kiedy pokazywano im kartę. Pozwól dzieciom przedstawić konkretne przykłady zachowań odpowiadających poszczególnym kartom.
 3. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy wiedziały, co robić po prezentacji danej karty.
 4. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy nie wiedziały, co robić po prezentacji danej karty.
 5. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy popełniły błąd.
 6. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy widziały, że inne dzieci popełniały błędy” (Reddy, 2015).

źródło: Linda. A. Reddy: Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka…”, PWN, Warszawa, 2015

 

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s