Dla uczniów bardziej wrażliwych sprawdzają się ławki zwrócone do ściany. Jednak w masowych szkołach dzieci nie mają wyznaczonych miejsc i zajmują ławki „jak leci”. To trudne dla ucznia z ASD, któremu trudniej znaleźć wolne miejsce zwłaszcza przy zmianie sal.
Dlatego Lindsey Biel, specjalistka od zaburzeń sensorycznych zwraca uwagę, żeby dzieci miały wyznaczone miejsca w każdej sali. „Wrażliwemu uczniowi niełatwo znaleźć miejsce w klasie, w której rozmawiające, chodzące i rozpychające się dzieci utrudniają przeszukanie wzrokiem pomieszczenia w poszukiwaniu wolnego krzesła lub znalezienie odpowiedniego miejsca siedzącego. Bardzo cenną pomocą dla ucznia z problemami sensorycznymi może być wyznaczenie mu miejsca, nawet jeśli w ciągu dnia przechodzi do różnych sal.

Uprzywilejowane miejsce jest często wyznaczane z przodu klasy, gdzie nikt nie przesłania uczniowi widoku, a więc mniej go rozprasza. Dziecko często uspokaja siedzenie przy ścianie i z dala od oślepiającego strumienia światła wnikającego przez okno. Powinno się również znajdować z dala od brzęczącego kaloryfera i furkoczącego klimatyzatora. Znalezienie najlepszego miejsca w każdej sali dla wybranego ucznia może wymagać kilku prób. W przypadku starszego dziecka, mającego zajęcia w różnych klasach, każdy nauczyciel może zachować dla niego miejsce, aby ułatwić mu przejście z sali do sali. Na przykład nauczyciel fizyki na ławce ucznia może ułożyć stertę zeszytów lub poprawionych kartkówek, w ten sposób rezerwując dla niego miejsce, ale nie zawiadamiając o tym całej klasy (Biel, 2015).
źródło: L. Biel: „Integracja sensoryczna…”, WUJ, Kraków 2015

- Dostosowanie wymagań edukacyjnych – autyzm i zespół Aspergera
- Techniki pracy z dzieckiem z ASD i dysfunkcją sensoryczną
- Uczeń zaniedbany środowiskowo
- Uczeń przewlekle chory – Dostosowanie wymagań edukacyjnych
- Egzamin ósmoklasistów – dostosowania
- Charakterystyka uczniów szczególnie uzdolnionych
- Charakterystyka autystycznego ucznia, trudności i zadania
- Uczeń z inteligencją niższą niż przeciętna – dostosowanie wymagań edukacyjnych z podziałem na przedmioty
- Uczeń z Zespołem Tourette’a
- Uczeń niedostosowany społecznie lub zagrożony niedostosowaniem
- Dyskalkulia – trudności i wskazówki do pracy z uczniem
- Autyzm – przygotowanie do egzaminów, wspomaganie
- Dostosowanie wymagań edukacyjnych z WF do indywidualnych potrzeb dziecka
- ADHD – nadmierna impulsywność – wskazówki do pracy z uczniem
- Wskazówki do pracy z uczniem słabosłyszącym
- Ogólne zasady postępowania z dysleksją rozwojową
- Wielospecjalistyczna Ocena Poziomu Funkcjonowania Ucznia, IPET – załącznik
- Uczeń z zaburzeniami mowy: jąkanie, giełkot, dysglosja, mowa bezkrtaniowa, – ana i dysartria/wskazówki

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm