Reklamy

Mała motoryka

Rozwój umiejętności zwanych małą motoryką pomoże dziecku wykształcić zdolności takie jak zapinanie, pisanie czy cięcie nożyczkami. Poniżej podaję nowe pomysły:

 • „Praca na powierzchniach pionowych pomaga dziecku wykształcić siłę mięśni ramion i nadgarstków, która potrzebna jest do pisania. W tym ćwiczeniu można wykorzystać tablicę, sztalugę, sztalugę stołową lub papier przymocowany do ściany.
 • Usprawnieniu pracy palców (kciuka, palca wskazującego i środkowego), niezbędnej do udoskonalenia pisania ręcznego i operowania nożyczkami, dobrze służą następujące czynności: używanie spreju do spryskania obrazu wodą, podnoszenie pęsetą bawełnianych kulek lub innych materiałów potrzebnych do zrobienia kolażu, używanie małych przedmiotów, takich jak guziki, paciorki, klocki.
 • Rozwojowi przestrzeni między palcowej dziecka („kółka” tworzonego przez dotknięcie kciukiem palca wskazującego), która potrzebna jest do prawidłowego trzymania ołówka, dobrze służą następujące czynności: wyciskanie palcem bąbelków w folii bąbelkowej, otwieranie i zamykanie torebek z zamknięciem strunowym, pstrykanie palcami, nakręcanie zabawek, które wyposażone w gałkę, używanie do zakraplacza do malowania obrazków rozwodnionym barwnikiem spożywczym na ręcznikach papierowych, nakręcanie bączków, szycie dużymi plastikowymi igłami płótna z przędzy, rolowanie kulek z bibuły i wyklejanie nimi obrazków.
 • Aby zwiększyć siłę w palcach i kontrolę nad nimi, zastosuj ćwiczenia takie jak: robienie dziurek dziurkaczem, wciskanie kołków w glinę, cięcie kartonu i podnoszenie małych przedmiotów za pomocą pęsety.
 • Przeprowadzaj ćwiczenia usprawniające kontrolę i planowanie w zakresie małej motoryki. Korzystaj z zabaw polegających na konstruowaniu przestrzennym, takich jak klocki typu lego, gry polegające na łączeniu różnych elementów za pomocą patyczków, origami, budowanie z drewna i tym podobne.
 • Zanim wprowadzisz standardowe nożyczki, korzystaj z nożyczek z mających zaokrąglone lub połączone taśmą uchwyty, ponieważ są one łatwiejsze w użyciu. Doskonal umiejętność posługiwania się nożyczkami, ćwicząc cięcie pasków papieru, słomek lub wałków ciastoliny.
 • Sprawdź, w jaki sposób dziecko chwyta nożyczki (kciuk i palec środkowy w otworach, palec wskazujący ułożony pod palcem środkowym dla stabilizacji  i lepszej kontroli), i przypomnij mu, żeby „sterowało” kartką papieru trzymaną w drugiej ręce.
 • Używanie nakładki na ołówek dzięki zwiększonej powierzchni uchwytu ułatwi doskonalenie pisma ręcznego.
 • Aby rozwijać umiejętność pisania, przeprowadzaj ćwiczenia wymagające świadomości dotykowej lub czuciowo-ruchowej, jak np. rysowanie dużych liter w powietrzu lub kredą na tablicy, pisanie w ciastolinie lub w piance do golenia czy pisanie z zamkniętymi oczami. Naucz prawidłowego pisania liter lub powtórz je, zaczynając od dużych liter i stopniowo zmniejszając ich rozmiar.
 • Daj dzieciom papier w linie lub zaznacz na nim kropkami ślad, dzięki czemu będzie im łatwiej zachować odpowiednie odległości. Starszym uczniom możesz przypomnieć, aby sami narysowali linie za pomocą linijki.
 • Przypomnij dziecku żeby drugiej ręki lub podkładki do pisania z klipsem używało do przytrzymania kartki.
 • Ćwicz umiejętności wzrokowo-motoryczne poprzez rysowanie z wykorzystaniem kształtów i liter. Świetne książki uczące rysowania, pełne wspaniałych pomysłów, napisał Ed Emberley. Mogą się one znaleźć w twojej biblioteczce! Jeżeli trzeba, możesz przygotować przykładowe rysunki w większym formacie i przekazać dzieciom instrukcje rysowania krok po kroku” (J. Komar, C. Kranowiz, S. Sklut, L. Balzer-Martin, E. Haber, D. I. Sava: „Integracja sensoryczna…”, HARMONIA, Gdańsk 2016).

Pomysłowe ćwiczenia motoryki małej

Pakiet Uwaga – Jesienne inspiracje dla ucznia ze spektrum autyzmu – 9 zł,

przeznaczony jest dla uczniów ze spektrum autyzmu ASD (Zespół Aspergera / autyzm) i zaburzeń pokrewnych, w tym uczniów z deficytem uwagi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pakiet Uwaga zawiera propozycje zajęć o tematyce jesiennej do wykorzystania w Indywidualnych Programach Edukacyjno – Terapeutycznych (IPET) i zajęciach rewalidacyjnych; lekcjach; ćwiczeniach terapeutycznych; terapiach zajęciowych; pedagogicznych; kompensacyjnych itp. – oraz do ćwiczeń z rodzicami w zaciszu domowym. W pakiecie znajdują się wyjaśnienia, wskazówki i ćwiczenia koncentracji uwagi, orientacji, spostrzegania plus materiały:

 1. Nauka koncentracji uwagi w spektrum autyzmu.
 2. Kasztany – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu.
 3. Usprawnianie procesów uwagi i koncentracji percepcji słuchowej. Przykładowe zajęcia rewalidacyjne.
 4. Pamięć fotograficzna – ćwiczymy uwagę w spektrum autyzmu.
 5. Wskazywanie – współdzielenie uwagi w spektrum autyzmu – zabawa
 6. Koncentracja uwagi – zakres ćwiczeń terapeutycznych dla ucznia z ASD
 7. Lekcja, szkoła, zajęcia, terapie – problemy z uwagą w spektrum autyzmu.
 8. Uwaga, uważność, koncentracja, orientacja, spostrzeganie. Jesienne inspiracje – ćwiczenia, aktywności, materiały…

Opłata jednorazowa niezależna od subskrybcji. Pakietów szukaj w górnej zakładce „Pakiety lekcyjne” na stronie autyzmwszkole.com

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony autyzmwszkole.com oraz ilość i jakość publikowanych treści.

Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s