Reklamy
Reklamy

Ładowanie wywrotki to jedna z zabaw wspomagających motorykę małą dziecka, szlifuje precyzyjny ruch dłoni, koncentruje uwagę i przygotowuje do pisania

Miejsce: wszędzie (wewnątrz/na dworze)

Rekwizyty:

 • Pęseta i małe obcęgi
 • Surowy ryż, fasola, koraliki, cienkie paski papieru, skrawki materiału lub bawełniane kule
 • Mały samochodzik wywrotka
 • Kawałek papieru w ciemnym kolorze

Uwaga: Jeśli istnieje obawa, że dziecko włoży mały przedmiot do ust, użyj płatków śniadaniowych.

Reklamy

Sposób zabawy:

 • Dziecko podnosi małe przedmioty pęsetą lub obcęgami. Warto pokazać dziecku, jak to robić. Bardzo ważne jest, żeby nauczyło się wykorzystywać kciuk i palec wskazujący, zwłaszcza w wypadku pęsety.
 • Następnie dziecko musi poukładać małe elementy na wywrotce, a potem przetransportować je na kawałek papieru i wysypać.
 • Koniec zabawy następuje wtedy, gdy cały papier jest przykryty (albo prawie przykryty) małymi elementami.
 • Pamiętaj, że to, czy dziecko będzie się posługiwać pęsetą czy obcęgami, zależy od wielkości przedmiotów. Gdy  dziecko zrozumie, na czym polega zabawa, i będzie umiało użyć narzędzi, można pomyśleć o ograniczeniach czasowych. Można się bawić przy stole w kuchni, albo wprowadzić element rywalizacji (wyścigi).

Cel:

 • Siła dłoni – ta aktywność pomaga zwiększać siłę chwytu, która jest niezbędna przy pisaniu i innych czynnościach z zakresu motoryki małej.
 • Opozycja kciuka i palca wskazującego (niezbędna w nauce pisania).[…] Wiele zabaw ma na celu rozwój opozycji kciuka do palców, ta jest jedną z najskuteczniejszych.
 • Skupienie uwagi – poszczególne czynności tej zabawy wymagają koncentracji.
 • Właściwa kolejność ruchów – dziecko musi przejść trzyetapowy proces.

Po co?

Kluczem do opanowania codziennych umiejętności są mięśnie odpowiedzialne za rozwój opozycji kciuka do palców. Dzieci ze słabą opozycją mają problemy z pisaniem, wycinaniem, ubieraniem się i innymi podstawowymi czynnościami. Zapewniając dziecku okazje do rozwijania mięśni dłoni, zwłaszcza trzech głównych mięśni kłębu, wspomagamy stabilizację kciuka niezbędną do rozwoju bardziej skomplikowanych umiejętności (Delaney, 2016).

Zabawa „Ładowanie wywrotki” może stanowić inspirujący wstęp do wielu podobnych zabaw, które będą wspomagały wyobraźnię dzieci z ASD tak jak wskazane dla nich zabawy w udawanie. Przecież wywrotka przyjechała, żeby przywieźć materiały do budowy domu i placu zabaw przed domem. Ktoś pomieszał cegły z kostką brukową, trzeba to szybko uporządkować, posortować, może przydałaby się jeszcze jedna wywrotka na którą „władujemy” cegły – a na pierwszą tylko kostkę brukową, z której później ułożymy dróżkę prowadzącą do placu zabaw i chodnik wokół domu… Czarne skrawki papieru – to asfalt. Zrobimy jezdnię…

Jeśli nie mamy drugiej wywrotki możemy ją szybko wykonać choćby z pudełka po jajkach:

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaawywrotka2

Powiązane:

Dlaczego zabawa w udawanie jest tak ważna

Podręcznik do emocji – rewalidacja

źródło: T. Delaney: „101 ćwiczeń, gier i zabaw dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i zaburzeniami integracji sensorycznej”, HARMONIA UNIWERSALIS, Gdańsk 2016 

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: