2

Zabawa w udawanie to podstawowa umiejętność rozwojowa wszystkich małych dzieci

Zwiększa ona umiejętności związane z myśleniem oraz umiejętności językowe i społeczne. Przede wszystkim jednak zabawa w udawanie pomaga dzieciom rozumieć oczekiwania i role społeczne, pomaga im uczyć się „zasad” leżących u podstaw sytuacji społecznych.

Zabawę w udawanie można również wykorzystać podczas przygotowania dzieci do ważnych wydarzeń. Gdy maluch ją zrozumie, opanuje pewien zakres słownictwa i będzie potrafił spontaniczne wykonywać związane z nią działania, wówczas będziesz mógł go przygotować na nadchodzące wydarzenia.

Zabawy

Rutynowe zabawy w udawanie, a także historie obrazkowe i książeczki przypominające zdarzenia z życia dziecka można wykorzystywać do ćwiczenia nowych sytuacji – pierwszego lotu samolotem, wizyty w szpitalu, pierwszego dnia zajęć w nowej grupie, przyjęcia urodzinowego, wyjścia do kościoła, narodzin dziecka w rodzinie, przystosowania się do obecności nowego zwierzątka domowego. Mogą pomóc twojemu dziecku radzić sobie ze strachem przed wiatrem, myciem głowy lub obcinaniem włosów, odkurzaczem, kosiarką, prysznicem. Zabawę symboliczną można również wykorzystać, aby pomóc maluchowi w ćwiczeniu zasad obowiązujących w grach zespołowych i innych formach zbiorowej aktywności.

Gry

Uczenie się, na czym polegają różne gry – „Chodzi lisek koło drogi”, zabawy w kółeczku w przedszkolu, „Muzyczne krzesła” czy wiele innych – może być przyjemne i bardzo przydatne dziecku podczas waszych wspólnych zabaw, także z udziałem lalek. Ćwiczcie przyjęcia urodzinowe, wizyty u dentysty, powitania i inne zdarzenia rozgrywające się pomiędzy lalkami, tak by twoje dziecko mogło poznać związane z nimi scenariusze społeczne.

Przećwiczcie, co powinno zrobić dziecko, gdy kolega zrani się podczas zabawy: co powiedzieć, co zrobić. W taki właśnie sposób dziecko nauczy się odpowiednio reagować na inne osoby. Nauczy się tego od ciebie, gdy będziesz wykorzystywał umiejętności związane z naśladowaniem i posługiwaniem się językiem, czyli używał sposobu, w jaki wszystkie dzieci – a także dorośli – uczą się scenariuszy społecznych. Dzięki temu zabawa w udawanie staje się przydatna zarówno dzieciom z autyzmem, jak i zdrowym maluchom: pomaga im nadawać sens w życiu i bawić się z rówieśnikami” (Rogers, Dawson, Vismara, 2015).

źródło: S.J. Rogers, G. Dawson, L. A. Vismara: Metoda Wczesnego Startu dla Dziecka z Autyzmem (ESDM)…”, WUJ, Kraków 2015

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s