Reklamy
Reklamy

Czarno-białe schematy myślenia dzieci ze spektrum autyzmu powodują powstanie wielu negatywnych myśli o nich samych i ich możliwościach, które stają się przyczyną niewłaściwych zachowań mających większe lub mniejsze konsekwencje. Nawet najmniejszy błąd w ich przekonaniu może się stać ogromny, a najmniejsze przekroczenie zasady wydaje im się oznaką całkowitej porażki

Jeżeli twoje dziecko, jak wiele dzieci z problemami behawioralnymi, słyszy więcej krytyki niż pochwał, może postrzegać świat w coraz ciemniejszych barwach.

Co możemy zrobić?

  • Odwróć tendencję dziecka do skupiania się na negatywnych cechach, akcentując te pozytywne – w nim, w sobie i w innych.
  • Codziennie proś dziecko, by zapisało (lub podyktowało tobie) jedną dobrą rzecz, jaka mu się przydarzyła. Notuj te myśli w dzienniczku. Naucz dziecko przeglądać go od czasu do czasu i przypominać sobie pozytywne momenty życia.
  • Wykorzystaj ten pomysł także przy obiedzie: każdy członek rodziny mówi o jednej dobrej rzeczy, która go spotkała w ciągu dnia.
  • Możesz pójść jeszcze dalej: poproś wychowawcę dziecka, by codziennie zapisywał w dzienniczku komunikacji szkoła-dom jedną lub kilka dobrych rzeczy, które dziecko zrobiło w szkole tego dnia. Rodzice, róbcie to samo, wysyłajcie dzienniczek do nauczyciela.
  • Przypominaj dziecku o upływie czasu, by było świadome, że wszyscy popełniamy błędy, a życie toczy się dalej; że jeśli zapomniało odrobić zadanie domowe, nie powinno mu to rujnować całego dnia; że nie musi się przejmować plamą na bluzce.
  • Ucz dziecko języka, wyrażając własne uczucia i pokazując mu przykłady szukania w życiu tego co pozytywne.
  • Działajcie jako rodzina w organizacji pożytku publicznego. Pomaganie innym podkreśla pozytywne aspekty naszego własnego życia (Notbohm, Zysk 2016).

źródło: E. Notbohm, V. Zysk: „1001 porad dla rodziców i terapeutów dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera, WUJ, Kraków 2016

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: