Reklamy
Reklamy
Reklamy

Znaczenie nauczania umiejętności asertywności

Dlaczego ważne jest, aby dzieci były asertywne?


Powszechnie uważa się, że asertywność jest ważną umiejętnością dla dzieci. Ma to kluczowe znaczenie dla zdrowej komunikacji i może pomóc dzieciom skutecznie wyrażać to, czego potrzebują lub chcą, szanując siebie i innych ludzi. Wyposażenie dzieci w umiejętności asertywności daje im narzędzia do konstruktywnego stosowania krytyki, wypowiadania się zarówno w imieniu swoim, jak i swoich rówieśników, mówienia „nie” z ufnością i poczuciem
kontroli, unikania i radzenia sobie z przypadkami zastraszania nie zgadzać się z innymi i negocjować z szacunkiem, korzystać ze zwiększoną pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. W rezultacie umiejętności asertywności są niezbędne, aby dzieci mogły tworzyć silne, zrównoważone i pozytywne relacje, które spełniają ich własne potrzeby, a także potrzeby innych. Asertywność sprzyja cierpliwości, tolerancji i akceptacji oraz toruje drogę do dojrzałych i przyjaznych interakcji.

Poprzedni:


Bycie agresywnym i asertywnym może czasami być mylone. Oba wiążą się z poczuciem kontroli i stawania w obronie siebie. Uczenie dzieci asertywności, a nie agresywności i pewności siebie, a nie uległości, pomaga dzieciom rozwijać się zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i społecznym. Dzieci o uległej naturze są często celem zastraszania,
podczas gdy dzieci z agresywną passą mogą grozić, obwiniać i walczyć, co oznacza, że mają trudności z tworzeniem pozytywnych relacji.


W tym sensie umiejętności asertywności dla dzieci pomagają agresywnym i uległym osobowościom spotkać się gdzieś pośrodku. Uległe dzieci nauczą się, jak stanąć w obronie siebie, powiedzieć „nie” bez poczucia winy i stać się bardziej pewne siebie. Dzieci z tendencją do agresji mogą ćwiczyć tonowanie swojego zachowania i bycie bezpośrednim, a nie obraźliwym. Ostatecznie każdy może czerpać korzyści z silniejszych relacji.

źródło: Moszczyński Andrzej, Inaczej o byciu asertywnym, 2021

Zabawne sposoby na nauczenie dziecka asertywności

Dziecko, które jest asertywne, wyraża się w sposób bezpośredni, ale w żaden sposób nie jest to obraźliwe. Z drugiej strony agresywność jest niegrzeczna i odpychająca, a wcale nie to, do czego dziecko powinno dążyć.


Asertywne dzieci rozumieją, że będą musiały szanować uczucia otaczających ich osób.Zazwyczaj są również w stanie poradzić sobie z krytyką w konstruktywny sposób i są otwarte na dyskusję na temat wszelkich nieporozumień, które się pojawiają.


Nasze asertywne dziecko powinno być w stanie:
Mówić o swoich uczuciach i opiniach. Zidentyfikować uczucia, które mają.

Nie zgadzać się z innymi w sposób pełen szacunku.
Unikać zastraszania. Reagować na prześladowców. Negocjować z szacunkiem.
Wiedzieć, kiedy powiedzieć „nie”.


Z pewnością możemy nauczyć swoje dziecko asertywności, ale nie lekceważmy skutków,
jakie modelowanie zachowań asertywnych może mieć na nasze dziecko.


Jeśli uważamy, że nasze dziecko skorzysta z treningu asertywności, oto zabawne sposoby na nauczenie dziecka asertywności.

Nauczmy ich technik relaksacyjnych i ćwiczeń uspokajających


Możemy również użyć technik relaksacyjnych, aby nauczyć dziecko być bardziej asertywnym.
Podkreślmy kilka prostych technik samouspokojenia, aby pomóc im poradzić sobie z silnymi negatywnymi uczuciami.


Porozmawiajmy ze swoim dzieckiem, jak mogą czuć się podczas zaangażowania w sytuacji zastraszania. Mówmy o emocjach takich jak gniew, smutek, zamieszanie, zakłopotanie i strach. Poprośmy dziecko, aby zastanowiło się, co normalnie chciałoby zrobić w takiej
sytuacji. Sami również zastanówmy się, co druga osoba chciałaby zrobić lub jakby zareagowała.


Następnie pomóżmy dziecku zrozumieć, że takie rzeczy jak krzyczenie, płacz, uderzanie w rzeczy lub sprawianie, że druga osoba czuje się źle, nie rozwiążą problemu.


Następnym krokiem jest zachęcenie dziecka do opisania rzeczy, które może zrobić, aby zachować spokój.

Na przykład mogą:
Wziąć głęboki oddech i policzyć do 10. Zrelaksować twarz i ciało.
Wziąć łyk wody. Powtórzyć uspokajające zdanie, takie jak „mogę zachować spokój”.


Ponownie, odgrywanie ról w różnych scenariuszach to świetny sposób, aby nasze dziecko mogło wykorzystać te umiejętności.

Pozwólmy dziecku robić to, co kocha


Zachęćmy dziecko do wzięcia udziału w grach, które lubią, będą miały przewagę, jeśli będą dużo wiedzieć na określony temat. Będą również czuć się pewniej, wyrażając swoje opinie na tematy lub działania, które znają.

Różnica między agresywnością a asertywnością

#arkusz #ASD #Asperger #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zabawy #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: