Reklamy
Reklamy

Znaczenie nauczania umiejętności asertywności

Dlaczego ważne jest, aby dzieci były asertywne?


Powszechnie uważa się, że asertywność jest ważną umiejętnością dla dzieci. Ma to kluczowe znaczenie dla zdrowej komunikacji i może pomóc dzieciom skutecznie wyrażać to, czego potrzebują lub chcą, szanując siebie i innych ludzi. Wyposażenie dzieci w umiejętności asertywności daje im narzędzia do konstruktywnego stosowania krytyki, wypowiadania się zarówno w imieniu swoim, jak i swoich rówieśników, mówienia „nie” z ufnością i poczuciem
kontroli, unikania i radzenia sobie z przypadkami zastraszania nie zgadzać się z innymi i negocjować z szacunkiem, korzystać ze zwiększoną pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. W rezultacie umiejętności asertywności są niezbędne, aby dzieci mogły tworzyć silne, zrównoważone i pozytywne relacje, które spełniają ich własne potrzeby, a także potrzeby innych. Asertywność sprzyja cierpliwości, tolerancji i akceptacji oraz toruje drogę do dojrzałych i przyjaznych interakcji.

Poprzedni:


Bycie agresywnym i asertywnym może czasami być mylone. Oba wiążą się z poczuciem kontroli i stawania w obronie siebie. Uczenie dzieci asertywności, a nie agresywności i pewności siebie, a nie uległości, pomaga dzieciom rozwijać się zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i społecznym. Dzieci o uległej naturze są często celem zastraszania,
podczas gdy dzieci z agresywną passą mogą grozić, obwiniać i walczyć, co oznacza, że mają trudności z tworzeniem pozytywnych relacji.


W tym sensie umiejętności asertywności dla dzieci pomagają agresywnym i uległym osobowościom spotkać się gdzieś pośrodku. Uległe dzieci nauczą się, jak stanąć w obronie siebie, powiedzieć „nie” bez poczucia winy i stać się bardziej pewne siebie. Dzieci z tendencją do agresji mogą ćwiczyć tonowanie swojego zachowania i bycie bezpośrednim, a nie obraźliwym. Ostatecznie każdy może czerpać korzyści z silniejszych relacji.

źródło: Moszczyński Andrzej, Inaczej o byciu asertywnym, 2021

Zabawne sposoby na nauczenie dziecka asertywności

Dziecko, które jest asertywne, wyraża się w sposób bezpośredni, ale w żaden sposób nie jest to obraźliwe. Z drugiej strony agresywność jest niegrzeczna i odpychająca, a wcale nie to, do czego dziecko powinno dążyć.


Asertywne dzieci rozumieją, że będą musiały szanować uczucia otaczających ich osób.Zazwyczaj są również w stanie poradzić sobie z krytyką w konstruktywny sposób i są otwarte na dyskusję na temat wszelkich nieporozumień, które się pojawiają.


Nasze asertywne dziecko powinno być w stanie:
Mówić o swoich uczuciach i opiniach. Zidentyfikować uczucia, które mają.

Nie zgadzać się z innymi w sposób pełen szacunku.
Unikać zastraszania. Reagować na prześladowców. Negocjować z szacunkiem.
Wiedzieć, kiedy powiedzieć „nie”.


Z pewnością możemy nauczyć swoje dziecko asertywności, ale nie lekceważmy skutków,
jakie modelowanie zachowań asertywnych może mieć na nasze dziecko.


Jeśli uważamy, że nasze dziecko skorzysta z treningu asertywności, oto zabawne sposoby na nauczenie dziecka asertywności.

Nauczmy ich technik relaksacyjnych i ćwiczeń uspokajających


Możemy również użyć technik relaksacyjnych, aby nauczyć dziecko być bardziej asertywnym.
Podkreślmy kilka prostych technik samouspokojenia, aby pomóc im poradzić sobie z silnymi negatywnymi uczuciami.


Porozmawiajmy ze swoim dzieckiem, jak mogą czuć się podczas zaangażowania w sytuacji zastraszania. Mówmy o emocjach takich jak gniew, smutek, zamieszanie, zakłopotanie i strach. Poprośmy dziecko, aby zastanowiło się, co normalnie chciałoby zrobić w takiej
sytuacji. Sami również zastanówmy się, co druga osoba chciałaby zrobić lub jakby zareagowała.


Następnie pomóżmy dziecku zrozumieć, że takie rzeczy jak krzyczenie, płacz, uderzanie w rzeczy lub sprawianie, że druga osoba czuje się źle, nie rozwiążą problemu.


Następnym krokiem jest zachęcenie dziecka do opisania rzeczy, które może zrobić, aby zachować spokój.

Na przykład mogą:
Wziąć głęboki oddech i policzyć do 10. Zrelaksować twarz i ciało.
Wziąć łyk wody. Powtórzyć uspokajające zdanie, takie jak „mogę zachować spokój”.


Ponownie, odgrywanie ról w różnych scenariuszach to świetny sposób, aby nasze dziecko mogło wykorzystać te umiejętności.

Pozwólmy dziecku robić to, co kocha


Zachęćmy dziecko do wzięcia udziału w grach, które lubią, będą miały przewagę, jeśli będą dużo wiedzieć na określony temat. Będą również czuć się pewniej, wyrażając swoje opinie na tematy lub działania, które znają.

Różnica między agresywnością a asertywnością

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklama

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: