Reklamy
Reklamy
Reklamy

„Choć zespół Aspergera może wiązać się z upośledzeniem umiejętności ruchowych, to znam wiele dzieci i dorosłych dotkniętych tym zaburzeniem, którzy osiągnęli niezwykły poziom tych umiejętności i odnieśli sukcesy w krajowych lub międzynarodowych mistrzostwach” ~ Tony Attwood

„Wydaje się, że zaburzenia ruchowe nie dotykają umiejętności sportowych takich jak pływanie, skakanie na trampolinie, gra w golfa czy jazda konna. Są też takie ćwiczenia sportowe, które można wykonywać samemu. Ze względu na możliwość osiągnięcia sukcesu w tych dyscyplinach dziecko z zespołem Aspergera może się szczególnie zainteresować aktywnością sportową, a dzięki ćwiczeniom i determinacji osiągnąć poziom mistrzowski.

Osoby z ZA mogą skłaniać się ku dyscyplinom, które wymagają wytrwałości, np. biegowi maratońskiemu. Kiedy opanują już umiejętności ruchowe związane z biegiem, są w stanie tolerować duży dyskomfort i po prostu biec. Dzieci z zespołem Aspergera mogą też lubić takie dyscypliny jak szermierka. Szermierz musi założyć maskę (nie ma więc problemu z kontaktem wzrokowym z przeciwnikiem, a także opanować sekwencję ruchów i reakcji. Dzieci z ASD mogą zainteresować się sztukami walki, zwłaszcza jeśli na pierwszych etapach uczenia działań ofensywnych pokazuje się ruchy w zwolnionym tempie. Historia i kultura związane ze wschodnimi sztukami walki mogą też być intelektualnie interesujące dla dziecka z ZA. Dyscypliny takie jak pool czy snooker nie kojarzą się ze zręcznością, jednak osoby z ZA mogą posiadać wrodzoną wiedzę dotyczącą geometrii ruchu kul bilardowych. Jerry Newport, mężczyzna z zespołem Aspergera, powiedział co prawda: „Nigdy nie miałem poczucia wrodzonej lekkości ruchów”, jednak dzieci dotknięte tym zaburzeniem mogą uprawiać rozmaite dyscypliny sportowe i czerpać z tego przyjemność, a nawet osiągać doskonałe wyniki […].

Nauczyciel wychowania fizycznego powinien znać charakter ASD oraz wiedzieć, jak odpowiednio do niego dostosować zajęcia fizyczne.Doświadczenia kliniczne oraz obserwacje dzieci i dorosłych z ZA wskazują że co pewien czas pojawiają się u nich mimowolne ruchy lub tiki. Wydaje się, że zaburzenia ruchowe nie dotykają umiejętności sportowych takich jak pływanie, skakanie na trampolinie, gra w golfa czy jazda konna” (Attwood, 2013).

źródło: T. Attwood: Zespół Aspergera Kompletny przewodnik, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2013

foto: Kadr z filmu Forrest Gump

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: