„Choć zespół Aspergera może wiązać się z upośledzeniem umiejętności ruchowych, to znam wiele dzieci i dorosłych dotkniętych tym zaburzeniem, którzy osiągnęli niezwykły poziom tych umiejętności i odnieśli sukcesy w krajowych lub międzynarodowych mistrzostwach” ~ Tony Attwood
„Wydaje się, że zaburzenia ruchowe nie dotykają umiejętności sportowych takich jak pływanie, skakanie na trampolinie, gra w golfa czy jazda konna. Są też takie ćwiczenia sportowe, które można wykonywać samemu. Ze względu na możliwość osiągnięcia sukcesu w tych dyscyplinach dziecko z zespołem Aspergera może się szczególnie zainteresować aktywnością sportową, a dzięki ćwiczeniom i determinacji osiągnąć poziom mistrzowski.
Osoby z ZA mogą skłaniać się ku dyscyplinom, które wymagają wytrwałości, np. biegowi maratońskiemu. Kiedy opanują już umiejętności ruchowe związane z biegiem, są w stanie tolerować duży dyskomfort i po prostu biec. Dzieci z zespołem Aspergera mogą też lubić takie dyscypliny jak szermierka. Szermierz musi założyć maskę (nie ma więc problemu z kontaktem wzrokowym z przeciwnikiem, a także opanować sekwencję ruchów i reakcji. Dzieci z ASD mogą zainteresować się sztukami walki, zwłaszcza jeśli na pierwszych etapach uczenia działań ofensywnych pokazuje się ruchy w zwolnionym tempie. Historia i kultura związane ze wschodnimi sztukami walki mogą też być intelektualnie interesujące dla dziecka z ZA. Dyscypliny takie jak pool czy snooker nie kojarzą się ze zręcznością, jednak osoby z ZA mogą posiadać wrodzoną wiedzę dotyczącą geometrii ruchu kul bilardowych. Jerry Newport, mężczyzna z zespołem Aspergera, powiedział co prawda: „Nigdy nie miałem poczucia wrodzonej lekkości ruchów”, jednak dzieci dotknięte tym zaburzeniem mogą uprawiać rozmaite dyscypliny sportowe i czerpać z tego przyjemność, a nawet osiągać doskonałe wyniki […].
Nauczyciel wychowania fizycznego powinien znać charakter ASD oraz wiedzieć, jak odpowiednio do niego dostosować zajęcia fizyczne.Doświadczenia kliniczne oraz obserwacje dzieci i dorosłych z ZA wskazują że co pewien czas pojawiają się u nich mimowolne ruchy lub tiki. Wydaje się, że zaburzenia ruchowe nie dotykają umiejętności sportowych takich jak pływanie, skakanie na trampolinie, gra w golfa czy jazda konna” (Attwood, 2013).
źródło: T. Attwood: Zespół Aspergera Kompletny przewodnik, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2013
foto: Kadr z filmu Forrest Gump
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

- Funkcjonowanie psychospołeczne nastolatka z autyzmem
- Autyzm i zaburzenia przetwarzania sensorycznego
- Człowiek, który opisał zespół Aspergera
- Szczypta autyzmu, szczypta geniuszu
- Dostosowanie się do bycia innym
- Autyzm – zaburzenia przetwarzania sensorycznego na co dzień
- ASD – zaburzenia hormonalne, menstruacja
- Talent poznawczy w zespole Aspergera
- Dziewczęta z ASD w szkole
- Autyzm – wyjaśnienia stereotypowego działania i myślenia
- Wrażliwość wzrokowa w ZA
- Zespół Aspergera
- Pamięć robocza w zespole Aspergera
- Autyzm – wskazówki dla szefów
- Narodziny diagnozy autyzmu
- Poczucie równowagi i ruch w ZA

