Przeskocz do treści

Doskonalenie płynności czytania

Płynne czytanie ułatwia rozumienie tekstu, ale często sprawia trudności dzieciom z ASD i dysleksją. Postaraj się doskonalić u nich tę umiejętność, stosując poniższe metody

Na początek poproś aby uczniowie przeczytali stronę tekstu w swoim własnym tempie. Następnie niech przeczytają ją jeszcze raz oraz podkreślą i głośno wymówią najważniejsze wyrazy (mogą je też zanotować). Dobrze jest kilkukrotnie powtórzyć sekwencję tych czynności i zastosować ją podczas pracy nad kolejną stroną, ale tym razem już bez podkreślania kluczowych słów. Gdy tylko uczniowie skończą czytać tekst, natychmiast omów go z nimi, a na zakończenie rozmowy podsumuj jego najważniejsze punkty.

Czytanie w wyznaczonym czasie

Na podstawie powyższej metody można utworzyć zabawę polegającą na czytaniu w bardzo krótkim, wyznaczonym czasie. Należy wówczas przydzielić uczniom mniej czasu niż potrzebują zazwyczaj na zapoznanie się z tekstem, może to być nawet – co wyda się absurdalne – 45 sekund na stronę. W ten sposób będą zmuszeni skupić się tylko na kluczowych słowach. Jest to doskonałe ćwiczenie dla dzieci z dysleksją, ponieważ często mają one trudności z krótkimi wyrazami, takimi jak „do” czy „od”, i poświęcają wiele czasu, próbując prawidłowo je przeczytać, chociaż zazwyczaj nie wnoszą one wiele do głównego wątku tekstu. Próby dokładnego wymówienia wszystkich, nawet pomniejszych słów bardzo źle wpływają na płynność czytania oraz rozumienie treści. Prezentując proponowane powyżej ćwiczenie w formie zabawy, w której uczestniczy cała klasa, zmniejszasz ewentualny niepokój uczniów z autyzmem/dysleksją, ponieważ nie będą oni mieć poczucia, że wyróżniają się na tle grupy, tak jak podczas wykonywania zadań, które są przeznaczone tylko dla nich.

Zapisywanie na pasku

Innym ćwiczeniem jest zapisanie na pasku papieru zdania i pokazanie go uczniowi. Upewnij się tylko, że potrafi je przeczytać, ponieważ celem tego zadania jest doskonalenie płynności czytania, a nie dekodowanie nowych słów. Jeśli na przykład omawianym właśnie tematem jest gra w piłkę nożną, zdanie może brzmieć: „Sędzia zarządził rzut karny”. Gdy uczeń przyjrzy się dokładnie zdaniu, odwraca pasek papieru na drugą stronę i głośno je wypowiada. To ćwiczenie nie tylko doskonali płynność czytania, ale pomaga też zrozumieć dzieciom, że czytanie powinno brzmieć tak naturalnie, jak mówienie. Pozwala też przezwyciężyć możliwą niechęć i obawy związane z czytaniem” (Reid, Green, 2015).

źródło: G. Reid, S. Green: „100 i więcej pomysłów jak pomóc dziecku z dysleksją”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: