Reklamy
Reklamy
Reklamy

Jak mogę pomóc dziecku z ASD w zachowaniu na boisku?

„Boisko to prawdopodobnie dla dziecka z ASD strefa najbardziej stresująca. Szerokie, otwarte przestrzenie, skomplikowane interakcje społeczne, tysiące niepisanych reguł, którym trzeba się podporządkować, i niezliczone dźwięki, widoki i zapachy powodują to, że czuje się ono całkowicie zagubione. Jest to także sytuacja, w której dziecko z ASD, ze słabymi sprawnościami motorycznymi, odstaje niczym skaleczony kciuk i jest szczególnie narażone na przemoc, zarówno fizyczną, jak i werbalną.

Wiele z umiejętności sprawności społecznych, omówionych we wcześniejszych wpisach na blogu, pomoże dziecku radzić sobie w otoczeniu boiska. A oto kilka dodatkowych podpowiedzi:

  • Wyznacz miejsce, do którego dziecko może się udać, jeżeli będzie miało dość.
  • Określ, do kogo dziecko będzie mogło pójść poprosić o pomoc, jeśli będzie tego potrzebowało.
  • Popieraj każdą pozytywną przyjaźń, jeśli widzisz, że taka powstaje.
  • Rozwiąż sytuację, w której dziecko pierwszą połowę drugiego śniadania będzie miało na boisku, a drugą w spokojnym miejscu, np. w bibliotece. Pozwoli to dziecku zrelaksować się i przygotować do popołudniowych zajęć.
  • Upewnij się, że personel szkoły ma odpowiednią wiedzę na temat autyzmu i implikacji tego zaburzenia dla dziecka, tak żeby wszyscy potrafili panować nad sytuacją.
  • Porozmawiaj z dzieckiem na temat różnicy między dręczeniem a żartami. Jakie są sygnały, pozwalające odróżnić jedno od drugiego? Naucz je, jak odpowiednio reagować.
  • Wykorzystuj asystenta bardziej na boisku, niż w klasie. Może on/a pomóc w tym, by dziecko zrozumiało, co się dzieje wokół niego i przeprowadzi je przez trudne sytuacje społeczne (Winter, 2011).

źródło: Matt Winter: Zespół Aspergera Co nauczyciel wiedzieć powinien…”, Fraszka Edukacyjna, Warszawa 2011

Reklamy

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
kingfisher.page

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: