Reklamy
Reklamy

Bardzo ważne jest, aby współrozmówca nigdy nie zadawał pytań ani nie wydawał dziecku poleceń, bo wówczas interakcja zamienia się w sesję nauki wyodrębnionych prób, ze wszystkimi jej minusami i ryzykiem uzależnienia dziecka od podpowiedzi

W trakcie treningu wyodrębnionych prób nauczyciel udziela pochwały konkretnego zachowania („Dobrze powiedziałeś: sok” czy „Super, że na mnie patrzysz”), co również nie jest charakterystyczne dla typowej rozmowy.

Bycie dobrym współrozmówcą nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, ale każda konwersacja z dzieckiem zwiększa nasze doświadczenie i tym samym pozwala lepiej wywiązywać się ze swojej roli.

Wytyczne dla współrozmówcy

  1. Zachęcaj dziecko do nawiązania interakcji, wyczekująco na nie patrząc i uśmiechając się do niego.
  2. Entuzjastycznie reaguj na próby nawiązania interakcji przez dziecko.
  3. Swoje komentarze dostosuj do poziomu językowego dziecka – używaj tylko takich słów, które dziecko jest w stanie zrozumieć.
  4. Staraj się, aby rozmowa z dzieckiem była jak najbardziej naturalna.
  5. Spraw, żeby twoje komentarze był y dla dziecka jak najbardziej interesujące.
  6. Modeluj prawidłową intonację i głośność.
  7. Modeluj gestykulację, np. mówiąc: „Podoba mi się to”, wskaż palcem dany przedmiot, a jeśli mówisz o czymś dużym, określ wielkość odpowiednim ruchem rąk.
  8. Silnie wzmacniaj nawiązywanie interakcji społecznych przez udostępnianie dziecku ulubionych aktywności, zabawek i smakołyków, które były tematem rozmowy.

Wpis jest kontynuacją tematu: Jak być dobrym nauczycielem – cieniem?

źródło: L. E. McClannahan, P. J. Kranz: „Uczenie dzieci z autyzmem prowadzenia konwersacji…”, Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka”, Gdańsk 2016 

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: