Dźwięki – problemy z przetwarzaniem w ASD

Cd0R0_oWEAAMrbf

Temple Grandin podzieliła problemy z przetwarzaniem dźwięków na cztery kategorie.

„Przez te wszystkie lata udało mi się zidentyfikować cztery kategorie problemów z przetwarzaniem dźwięków – oto najpowszechniej spotykane:

Treści językowe

Jeden z problemów z treściami językowymi to niezdolność do słyszenia spółgłosek bezdźwięcznych. Kiedy byłam dzieckiem, miałam problem z ich rozróżnianiem. Dla mnie brzmiały tak samo, bo to spółgłoski wymawiane szybko. Musiałam się domyślać, która jest którą, zgadując, jakie słowo ma sens w konkretnym kontekście […] Kolejny problem z treściami językowymi polega na niezdolności do przypisywania słowom znaczenia, pomimo ich słyszenia. Jest to zespół, który Donna Williams nazywa „ślepotą znaczeniową”.

Mowa

Opisuję ten problem hasłem „wielkie zacięcie”. Jako dziecko rozumiałam słowa wymawiane powoli, ale sama nie potrafiłam wydobyć z siebie ani jednego słowa. Moja terapeutka zaproponowała mi to samo rozwiązanie, które sugeruje artykuł „Świat zmienia się zbyt szybko” – zwolnij […]

Daniel Tammet pisał, że kiedy się spotkaliśmy, wypytywałam go zbyt szybko: „Mówiła, jakby strzelała z karabinu maszynowego i trudno mi było ją zrozumieć”. Donna Williams, która jest autystyczną pisarką, stwierdziła, że: „Wciąż wszystko dookoła się zmienia. Nie mam szansy, żeby się na to przygotować”. I właśnie dlatego jej ulubione powiedzenie brzmi: „Zatrzymajcie świat. Ja chcę wysiąść”.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s