Reklamy
Reklamy
Reklamy

CIMfE76UEAAplVX

Wiele osób z autyzmem zaspokaja się sama, podobnie jak ludzie nie dotknięci tym zaburzeniem. Fakt ten nie jest niczym wyjątkowym.

„Niektóre osoby odczuwają taką potrzebę, nie wiedzą jednak, jak ją spełnić, lub nie udaje im się stymulować się aż do orgazmu. Również sam orgazm może stać się problemem, ponieważ w jednej chwili tracą kontrolę nad sobą i swoim ciałem. Takie przeżycie może wywołać u nich strach. Dla wielu osób z autyzmem jednak masturbacja jest przez całe życie jedyną możliwością pozbycia się napięcia seksualnego. Z tego względu wprowadzenie do efektywnego samozaspokojenia powinno być postrzegane jako część uświadomienia seksualnego i najprawdopodobniej stanie się zadaniem terapeuty. Wielu osobom z autyzmem powinno się przedstawić odpowiednią „technikę”, bo często nie mają pojęcia, jak doprowadzić do samozaspokojenia.

Dla ludzi ze specyficznym postrzeganiem ważne jest ustalenie, w których miejscach dotyk sprawia im przyjemność, a w których nie. Często nawet bardzo liberalne książki ze zdjęciami bywają zupełnie nieprzydatne, ponieważ przedstawiane tam praktyki są zbyt „statyczne”, by osoba z autyzmem mogła je zrozumieć. Bardziej pomocne mogą się okazać serie zdjęć przedstawiających właściwą kolejność działań. Bardzo pomocne może być również wspólne obejrzenie filmu wideo, a następnie dokładne omówienie wszystkich przedstawionych na nim czynności.

W angielskojęzycznej książce o życiu seksualnym osób z zespołem Aspergera (Henault, 2006, s. 35-36) znajduje się bardzo obrazowe wprowadzenie do masturbacji dla kobiet i dla mężczyzn. Oczywiście nie jest to jedyna optymalna forma pomocy, ale może stanowić doskonałą podstawę bardziej zaawansowanych działań. Zapomniano w niej niestety o aspektach poznawczych, takich jak fantazje seksualne, wyobrażenia i skojarzenia podczas masturbacji, oraz o różnych pomocnych materiałach, takich jak np. filmy pornograficzne. Nie wspomniano tam również o pomocnych przy masturbacji gadżetach ze sklepów erotycznych. Wiele osób z autyzmem używa zastępczo przedmiotów z twardych materiałów, które mogą wywołać bolesne obrażenia. Nierzadko z powodu ograniczonej wyobraźni i fantazji, która może pomóc w osiągnięciu podniecenia seksualnego, pojawia się potrzeba używania do stymulacji różnych obiektów.

Nie w każdym przypadku będą potrzebne instrukcje; z kolei nie wszystkie wskazówki będzie można dokładnie zastosować, lecz mogą one być bardzo pomocne. Masturbacja staje się problemem, gdy:

  • wywołuje obrażenia,
  • nie prowadzi do zaspokojenia,
  • ma zbyt gwałtowny przebieg,
  • odbywa się w miejscu publicznym.

W takich okolicznościach konieczna może się okazać dalsza pomoc, szczególnie w przypadkach obrażeń wywołanych masturbacją lub zbyt gwałtownym jej przebiegiem. Po ustaleniu ich przyczyn warto przedstawić inne sposoby samozaspokojenia. Przyczynami zaś mogą być: strach, zmiana codziennej rutyny, nuda, przeciążenie lub samotność, a więc czynniki, które z życiem seksualnym nie mają wiele wspólnego. Oczywiście mogą one także mieć inne podłoże. Pomocne może być znalezienie dla osoby z autyzmem zajęcia, które sprawia jej przyjemność i które poszerza jej zainteresowania. Powinno się jednak respektować jej potrzeby, ponieważ samozaspokojenie powtarzane kilka razy dziennie jest także czymś normalnym dla osób niedotkniętych autyzmem.

Osobom z autyzmem można stworzyć sferę intymną, zapewniając im jednoosobowy pokój z zamykaną toaletą i prysznic z zasłoną, co nie wszędzie jest oczywiste. Trzeba im wyjaśnić, że masturbacja w miejscu odosobnionym, prywatnym jest możliwa i dozwolona, chroni je od negatywnych reakcji otoczenia, a nawet od sankcji karnych. Oczywiście nie wolno dopuścić do sytuacji, w które dzieci lub dorośli z autyzmem będą się zaspokajali w obecności innych. Należy to od razu wyjaśnić, nie czekając, aż coś takiego się wydarzy” (Preissman, 2015).

źródło: C. Preissman: „Zespół Aspergera…”, GWP, Sopot 2015

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: