Nienawidzę cię!
Okazywanie złości, które czasem nazywamy też zastraszaniem, oznacza nieukrywane, agresywne zachowanie. Młodsze dzieci, które jeszcze nie dość sprawnie posługują się językiem, mogą rzucić się na podłogę, walić głową w ścianę, wyć jak potępieńcy i kopać na wszystkie strony (Phelan, 2014).
„Starsze dzieci, u których zdolności językowe są już rozwinięte, mogą zasypać cię argumentami, oskarżając cię o niesprawiedliwość, brak logiki lub po prostu mówiąc, że jesteś złym rodzicem. Sfrustrowane starsze dzieci mogą też używać przekleństw lub uskarżać się ze złością.
U niektórych dzieci napady złości mogą trwać bardzo długo. Przykładowo znanych jest wiele przypadków dzieci cierpiących na ADHD i chorobę dwubiegunową, które potrafią ciskać gromy przez ponad godzinę. W tym czasie mogą dokonać znacznych zniszczeń i obrócić swój pokój w pierzynę. Ataki złości mogą się przedłużyć:
- jeśli dziecko ma widownię,
- jeśli obecni przy nich dorośli nie przestają gadać, kłócić się z nim lub go prosić i
- jeśli dorośli nie wiedzą co robić.
Napady złości u dwulatków mogą być irytujące, ale też mogą być zabawne. Moja żona zrobiła kiedyś zdjęcie naszemu synowi, kiedy jako energiczny jednolatek w ataku szału tarzał się w popiele wewnątrz kominka w domu moich rodziców (oczywiście kominek był już zimny). Do dziś śmiejemy się z tego zdjęcia.
Jednak w miarę jak dzieci dorastają i zyskują większą siłę, ich napady złości stają się coraz bardziej kłopotliwe i zatrważające. Dlatego lepiej jest opanować je lub całkowicie wyeliminować do czasu, kiedy dziecko skończy pięć lub sześć lat”.
źródło: dr Thomas W. Phelan: „Wychowawcze czary – mary…”, Helion, Gliwice 2014
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm


