Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Ćwiczenia i teksty, które za chwilę przeczytasz, pomogą dzieciom w każdym wieku zerwać z nawykiem automatycznych reakcji, dostarczą im narzędzia ułatwiające nazywanie i zrozumienie złości i dyskomfortu, a także zapewnią im wsparcie podczas nauki trudnej umiejętności akceptowania własnych emocji. Dzięki nim dzieci nauczą się szybko i umiejętnie reagować na te emocje, a strach i złość nie będą miały nad nimi już takiej władzy.

Złość jest trudnym uczuciem. Sprawia, że mamy ochotę niszczyć rzeczy i mówić przykre rzeczy, których później żałujemy. Kiedy przypominamy sobie, co powiedzieliśmy i zrobiliśmy, gdy byliśmy rozgniewani, czujemy wstyd i chcielibyśmy cofnąć czas. Te ćwiczenia pomogą ci spojrzeć na złość w inny sposób. Zamiast działać pod jej wpływem albo odpychać ją od siebie, przyjrzysz się jej z ciekawością i pozwolisz, aby minęła, zanim sytuacja wymknie ci się spod kontroli.

Tak odczuwamy złość

Wyobraź sobie, że jesteś detektywem. Detektywi szukają wskazówek i rozwiązują zagadki. Zagadką, którą rozwiążemy w tej części, jest to, jak odczuwasz złość, a także jak ją rozpoznać i opisać. Każdego dnia musimy robić wiele rzeczy i spędzamy czas z różnymi osobami. Jeżeli nie mamy nastroju do zrobienia czegoś, na przykład nie chce nam się iść do szkoły, odrabiać lekcji albo rozmawiać z kolegami, możemy poczuć się sfrustrowani, zdenerwowani i zezłoszczeni.


Co robisz, kiedy się złościsz? Być może krzyczysz, płaczesz, albo nawet rzucasz przedmiotami. Jeżeli teraz, gdy odczuwasz spokój, spróbujesz poszukać wskazówek dotyczących tego, co cię złości, będziesz w stanie zareagować inaczej, gdy ogarnie cię gniew.
Nauczysz się również zwracać uwagę na wskazówki, które wysyła ci twoje ciało, informujące o tym, że zaczynasz się denerwować. Dowiesz się, jak je nazywać. Twoje ciało na różne sposoby daje ci do zrozumienia, że jest rozgniewane: serce zaczyna szybciej bić, robi ci się gorąco albo masz wielką ochotę coś rozbić czy potłuc.
Rozwiążmy razem tajemnicę złości.

Ćwiczenie 1. Przywitaj się ze złością


Kiedy się złościmy, naszą naturalną reakcją jest pragnienie, aby to uczucie minęło jak najszybciej, zwłaszcza gdy mamy wrażenie, że tracimy kontrolę nad sobą. Jeśli jednak włączymy ciekawość i postaramy się lepiej poznać złość, będziemy mogli zaakceptować to uczucie i potraktować je jak kłopotliwego gościa, częstując je herbatką i ciasteczkami.
Poświęć trochę czasu na zrozumienie własnej złości. Zastanawiając się nad odpowiedziami na poniższe pytania, zamknij oczy i wyobraź sobie wszystkie trudne elementy tego uczucia. A gdy skończysz, możesz narysować siebie, jak przyjmujesz złość i starasz się ją lepiej poznać.


Jak wygląda złość?
…………………………………………………………………………….
Jak pachnie złość?
…………………………………………………………………………….
Jak brzmi złość?
…………………………………………………………………………….
Jaka jest w dotyku?
…………………………………………………………………………….
Gdyby złość była postacią z książki albo programu telewizyjnego, byłaby
…………………………………………………………………………….
Motto to słowa, które jakaś postać często wypowiada. Świadczy o jej osobowości i o tym, jaka jest. Gdyby twoja złość miała motto, jak by ono brzmiało?
…………………………………………………………………………….
Poświęć chwilę na napisanie listu do swojej złości. Dla ułatwienia masz już początek kilku pierwszych zdań. Twój list może być tak długi, jak zechcesz — niczym się nie ograniczaj.


List do złości

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: