Reklamy
Reklamy
kingfisher.page

20-paragrafy-jzyczkowski

Jak złożyć wniosek?

Jak podaje  Gazeta Wyborcza z dnia 03.02.2016: „Rząd chce wypłacać rodzinom co miesiąc po 500 zł na drugie i kolejne dziecko. Uboższe rodziny, których dochody na osobę nie przekraczają 800 zł (1200 zł w przypadku niepełnosprawnego dziecka), dostaną pieniądze również na pierwsze dziecko)”. Nie wiem czy pamiętacie, że wcześniejsza ustalona kwota na niepełnosprawne dziecko wynosiła 1300 zł (?)

Jak złożyć wniosek?

„Wniosek (ma być bardzo prosty) o świadczenie będzie można składać od momentu uruchomienia programu, czyli od 1 kwietnia, w gminie, w której mieszkamy. Będzie można go złożyć osobiście, wysłać listem poleconym albo za pomocą Internetu (w tym ostatnim przypadku trzeba mieć jednak bezpieczny podpis elektroniczny bądź założone konto na portalu e – PUAP). Dokumenty będzie trzeba składać raz w roku.

Urząd będzie miał 3 miesiące na wydanie decyzji i wypłatę świadczenia. Jeśli wniosek złożymy do końca czerwca 2016 r., wtedy otrzymamy świadczenie z wyrównaniem do kwietnia.

Przelew lub przekaz

Pieniądze mają być wypłacane przelewem na konto bądź za pomocą przekazu pocztowego. Świadczenie 500 zł nie będzie wliczane do dochodu przy ubieganiu się o inne świadczenia: rodzinne, alimentacyjne czy zasiłki z pomocy społecznej. Wsparciem objęte zostaną także rodziny zastępcze.

Kto dostanie świadczenie?

Jeśli rodzice mają tzw. naprzemienną opiekę nad dzieckiem, dostaną świadczenie po połowie (jeżeli dzielą się wychowaniem po równo, w innym przypadku 500 zł będzie dzielone proporcjonalnie w stosunku do opieki nad dzieckiem).

Wypełniamy wzór wniosku o 500 zł. Film dzień dobry tvn:

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/wypelniamy-wzor-wniosku-o-500-zl-na-dziecko,192407.html

Jak liczyć dzieci z tzw. patchworkowych związków?

Jeśli rodzina oprócz dzieci z poprzednich związków będzie miała jeszcze wspólne dziecko, do składu rodzin wliczane będą wszystkie dzieci.

Rodzina, która przebywa poza granicami, otrzyma 500 zł, jeśli nie pobiera tam podobnego świadczenia.

A co z dziećmi które ukończyły 18 lat i dalej się uczą?

Pieniądze będą wypłacane tylko do 18. roku życia bez względu na to, czy dziecko się uczy czy nie […]

Problem dla gmin

Resort pracy zapewnia, że będzie prowadzić wśród samorządowców szkolenia. Każda gmina dostanie także podręcznik z instrukcją, jak wypłacać pieniądze. Gminy otrzymają też środki na obsługę wypłat: w 2016 r. będzie to 2% wartości wypłaconych świadczeń (ponad 340 mln zł), a w kolejnych latach – 1,5% (ok. 345 mln zł).

W tym roku na program 500+ ma być przeznaczone z budżetu 17 mld zł, a w ciągu 10 lat – ponad 245 mld zł. Minister Rafalska zapewnia, że budżet państwa na to stać” (Leszek Kostrzewski, Piotr Miączyński: „Komu się należą Nowe świadczenia rodzinne”, GW NR 27. 8664, środa 3 lutego 2016).

 


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: