Depresja dwubiegunowa” to termin naukowy. Kiedyś stan ten nazywano „zaburzeniami maniakalno – depresyjnymi” jednak nazwa ta okazała się niezgodna z zasadami politycznej poprawności.
„Niezależnie od nazwy, to prawdziwy horror. W porównaniu z tym schorzeniem reszta problemów to piknik (Kutscher, Glick, 2007). Gwałtowne zmiany nastroju osoby z depresją dwubiegunową bywają przerażające, dezorientujące, a często także niebezpieczne. Co gorsze, ludzie dotknięci depresją dwubiegunową są bardzo narażeni na wystąpienie u nich innych zaburzeń towarzyszących […]
Czym jest depresja dwubiegunowa?
Określenie „dwubiegunowa” odnosi się do gwałtownego przechodzenia między dwiema przeciwnościami: depresją (przygnębieniem) i manią (silnym entuzjazmem). Życie pacjenta jest naznaczone ekstremalnymi zachowaniami, choć występują w nim też krótsze lub dłuższe okresy relatywnej normalności.
Charakterystyczne objawy:
- Epizody depresyjne odznaczające się uczuciami smutku, zgaszenia, przygnębienia i pustki; chorego nic nie interesuje i nie cieszy; pojawiają się zaburzenia apetytu i snu
- Epizody maniakalne odznaczające się entuzjazmem. Chory zachowuje się w sposób niezorganizowany, górnolotny i oderwany od rzeczywistości, a także jest nadmiernie gadatliwy i działa jakby pod presją. Pomysły pacjenta są ze sobą luźno powiązane. U dorosłych typowe epizody maniakalne mogą powodować np. nagłą zmianę pracy czy niekontrolowany szał zakupów. Niczym huragan, gwałtowny napływ energii może pozostawić za sobą potężne zniszczenia i strach.
- Niezwykle silna skłonność do irytacji, która jest typową formą zachowań maniakalnych u dzieci lub też może być objawem depresji.
- Działania nakierowane na konkretne cele, często podejmowane kosztem innych potrzeb.
- Słaba ocena sytuacji.
- Ekstremalne napady złości mogące trwać godzinami. U starszych pacjentów takie cykle zachowań mogą być bardziej widoczne.
- Niezwykła wrażliwość na bodźce.
Innymi objawami depresji dwubiegunowej mogą być:
- niewielka potrzeba snu
- bardzo silny apetyt na słodycze
- paniczny strach przed śmiercią
- bardzo wybujała seksualność
- zachowania opozycyjne lub obsesje
- halucynacje
- skłonności samobójcze
- nadużywanie szkodliwych substancji
- nocne moczenie
- silny lęk przed rozdzieleniem z opiekunem
- przedwczesny rozwój w dzieciństwie
Zazwyczaj większość tych objawów pojawia się w środowisku domowym – zupełnie jakby rodzina nie miała dość zmartwień. Rodzice mogą być zaskoczeni słysząc, że w szkole ich dziecko to prawdziwy aniołek; z kolei nauczycielom trudno uwierzyć, że uczeń sprawia takie problemy w domu.
Depresja dwubiegunowa zazwyczaj po raz pierwszy pojawia się w późnym wieku nastoletnim bądź na początku dorosłego życia. Kiedyś uważano, że dotyczy głównie dorosłych, ale dziś coraz częściej diagnozuje się u dzieci. U dorosłych przerwy miedzy radykalnymi zmianami nastroju przeważnie trwają od kilku dni do kilku miesięcy. U dzieci zmiany te mogą następować niezwykle szybko – nawet kilka razy dziennie – a czasem wręcz równocześnie. Ponadto u dzieci stan maniakalny częściej charakteryzuje się poirytowaniem, a nie euforią […]
Depresja dwubiegunowa potrafi się świetnie maskować i często zostaje błędnie zdiagnozowana. Jak wiemy, różne zaburzenia mogą współwystępować lub nawzajem się zaogniać. Z depresją dwubiegunową, kojarzy się wiele schorzeń neuropsychiatrycznych, np. ADHD, zaburzenia zachowania czy skłonność do uzależnień” (Kutscher, Glick, 2007).
źródło: Martin L. Kutscher, Tony Attwood, Robert. Wolff: „Dzieci z zaburzeniami łączonymi…”, K. E. LIBER, Warszawa 2007
- Emocje i relacje społeczne. Scenariusz zajęć dla przedszkolaków
- Przeprogramuj biologię swoich emocji – sesja
- Czy istnieje czynnik strachu? Czy można projektować emocje?
- Pakiet lekcji „Emocje” dla ucznia ze spektrum autyzmu – 7 zł (opłata jednorazowa, niezależna od subskrybcji)
- Zaskoczenie – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Strach – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Strach przed uczuciami w spektrum autyzmu
- Onieśmielenie – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu
- Oswajamy emocje – profilaktyczny program dla przedszkoli
- Jak sobie radzić z emocjami, stres – ASD
- Emocje – scenariusze zajęć, ASD
- Nazywam i radze sobie z emocjami
- Wyrażanie wdzięczności i pozytywne doświadczenia, autyzm – zajęcia
- Kolorowa zima – dostrzeganie powodów do radości – scenariusz zajęć
- Czy złość jest ładna? – Emocje, scenariusz zajęć
- Sposoby na smutek – Emocje, scenariusz zajęć
- Jak okazać, że kogoś lubię? – scenariusz zajęć
- Nasze emocje – zabawy, inspiracje, zajęcia
- Narzędzia myślowe – antidotum na trujące myśli w ASD
- Ocena rozumienia i wyrażania emocji o raz występowanie maskarady w spektrum autyzmu
- Panuję nad złością – scenariusz zajęć rewalidacyjnych



#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm