banksy
Banksy

Dzięki zaangażowaniu dwóch wyjątkowych mam: Polly Emmons i Liz McKendry Anderson powstała książka pt. „Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej” zebrane w niej wskazówki wyjaśniają zaburzenia rozwojowo-sensoryczne oraz edukacyjne występujące w ramach autyzmu, ADHD oraz zaburzeń dwubiegunowych:

11 nietypowych zachowań dziecka z autyzmem na w szkole:
 1. Perseweracje – Pożądanie lub unikanie konkretnych bodźców (dotykowych, wzrokowych, przedsionkowych, słuchowych, prioprioceptywnych, smakowych, węchowych).
 2. Problemy dotyczące bliskości fizycznej – Ciągła potrzeba bycia zbyt blisko (osobistej przestrzeni innej osoby) lub zachowania zbyt dużego dystansu (zaburzenia dotykowe i prioprioceptywne).
 3. Zbyt wysoki poziom aktywności – dziecko szybko się „nakręca” i ma mnóstwo energii, ale ją marnuje (zaburzenia wzrokowe, słuchowe, przedsionkowe, dotykowe, problemy z ustalaniem hierarchii ważności odbieranych bodźców zmysłowych).
 4. Zbyt niski poziom aktywności – Dziecko wolno się „nakręca”, brakuje mu energii, a kiedy w końcu się pobudzi, marnuje energię (zaburzenia wzrokowe, słuchowe, przedsionkowe, dotykowe, problemy z rejestrowaniem bodźców).
 5. Niestabilność emocjonalna – Dziecko miewa wahania nastrojów – na zmianę śmieje się i płacze (zaburzenia przetwarzania bodźców zmysłowych, niezdolność do poradzenia sobie z nadmiarem bodźców).
 6. Skłonność do łatwej utraty koncentracji – Częste i nagłe zmiany obiektu skupienia, utrata koncentracji (problemy ustalaniem hierarchii ważności bodźców odbieranych z poszczególnych zmysłów i układów sensorycznych).
 7. Skłonność do frustracji – Dziecko łatwo się irytuje (problemy z planowaniem ruchowym, opóźnienia w rozwoju umiejętności potrzebnych do danej czynności, nie zdolność do poradzenia sobie z nadmiarem bodźców).
 8. Odcinanie się od zewnętrznych bodźców – Niechęć lub niezdolność do jakiejkolwiek reakcji (spowodowana nadmiarem bodźców).
 9. Skłonność do uciekania i chowania się przed opiekunami – dziecko opuszcza swoje miejsce pobytu bez pozwolenia lub się ukrywa (szukając bądź unikając konkretnego rodzaju doznań zmysłowych).
 10. Nieposłuszeństwo – Opieranie się przed wykonaniem polecenia (awersja do konkretnych doznań zmysłowych lub niezdolność do wykonania pewnych czynności – prawdziwa bądź urojona).
 11. Agresja – Przemoc fizyczna lub groźba jej użycia (niezdolność do poradzenia sobie z nadmiarem bodźców, urojone zagrożenie, brak możliwości wykonania danej czynności).

Kiedy w grupach na fb prosiłam rodziców o wskazówki dla nauczycieli mających w swojej klasie dziecko z autyzmem jedna z mam napisała: „Nie oceniaj ucznia z autyzmem po zachowaniu, naucz się odróżniać trudne zachowanie od objawu zaburzenia. Pracuj nad trudnym zachowaniem, nie karć za objawy”.

Trudne zachowania dzieci z autyzmem nie biorą się z niczego. Warto na nie spojrzeć z perspektywy zaburzeń sensorycznych należy również pamiętać, że zachowanie to najpotężniejsza metoda komunikacji dostępna małemu człowiekowi. Im wcześniej zrozumiemy powody postępowania dziecka, łatwiej opracujemy skuteczne metody działania.

O wskazówkach od rodziców dla nauczycieli jeszcze napiszę….

źródło: Polly Godwin Emmons, Liz McKendy Anderson: „Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej…”, K. E. LIBER, Warszawa 2007

Pakiet lekcji „Emocje” dla ucznia ze spektrum autyzmu zawiera:

 1. Ogólnie o emocjach… Podstawowe emocje
 2. Radość – arkusz pracy + miniwykład
 3. Nieśmiałość – arkusz pracy + miniwykład
 4. Strach – arkusz pracy + miniwykład
 5. Dodatki pdf

Opłata jednorazowa, niezależna od subskrybcji

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony i publikowanych treści

Reklamy

2 myśli w temacie “11 nietypowych zachowań dziecka z autyzmem w szkole

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s