Scenariusz zajęć rewalidacyjnych. Korzystamy z kalendarza

KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH
Szkoła Podstawowa
Data: 04. 01. 2018r.
Nauczyciel prowadzący:
Konspekt zajęć został opracowany dla uczennicy kl. III a gimnazjum
Czas zajęć: 60 min.

Temat: Korzystamy z kalendarza.

Cele ogólne:
1.Rozwijanie umiejętności potrzebnych w życiu codziennym:
– umiejętność nazywania pór roku, miesięcy, dni tygodnia,
– kształtowanie umiejętności korzystania z kalendarza.
– doskonalenie umiejętności posługiwania się cyframi rzymskimi,
– doskonalenie obliczeń kalendarzowych.

Cele szczegółowe:
– potrafi nazwać i wymienić po kolei dni tygodnia i miesiące w roku oraz pory roku,
– orientuje się do czego służy kalendarz i potrafi z niego korzystać,
– wyszukuje potrzebne informacje w kalendarzu,
– potrafi odczytać, podać i zapisać wybrane daty,
– zna zapis cyfrowy w systemie znaków rzymskich w zakresie I-XII,
– wie, jak wykonać obliczenia kalendarzowe w sytuacjach życiowych,
– rozumie polecenia nauczyciela,
– aktywnie uczestniczy w zajęciach.

Cele rewalidacyjne:
– ćwiczenie koordynacji wzrokowo ruchowej na materiale literowym

Metody pracy:

– słowne: rozmowa kierowana, pogadanka,
– oparte na działaniu: aktywizujące,
– obserwacja i pokaz,

Formy pracy:

– indywidualna.

Środki dydaktyczne:

Różne rodzaje kalendarzy, zagadka, karta pracy, koperta z etykietkami nazw miesięcy
i cyframi rzymskimi, plansza prezentacyjna z zapisem liczb w systemie rzymskim

Przebieg zajęć:

I. Faza wstępna.

1. Rozmowa o nastroju uczennicy – określa swoje samopoczucie. Wytworzenie miłej atmosfery rozładowanie napięcia emocjonalnego.

2. Wprowadzenie do tematu lekcji – Co to jest? Zagadka.

W styczniu miał wiele kartek.
W grudniu już wszystkie wydarte.
Gdy nowy zawiśnie na ścianie,
Spełni to samo zadanie.

3. Jakie informacje zawiera kalendarz? – dni tygodnia, miesiące, imieniny, dni świąteczne, daty. Określenie aktualnego dnia, miesiąca, pory roku. Użycie określeń wczoraj, dziś, jutro.

4. Przypomnienie nazw miesięcy i ich oznaczeń za pomocą znaków rzymskich. (przypomnienie zapisu liczb naturalnych w systemie rzymskim – plansza)

II. Faza właściwa.

1. Ułóż nazwy miesięcy we właściwej kolejności, przyporządkuj cyfry rzymskie do poszczególnych miesięcy.
2. Korzystając z diagramu, napisz którego dnia i miesiąca zaczyna się poszczególne pory roku.
3. Znajdź w kalendarzu podane niżej święta i zapisz daty na trzy różne sposoby
( np. 16.04; 16 IV; 16 kwietnia)
-Dzień Matki
-Boże Narodzenie
-Dzień Dziecka

3. Zadania z kalendarzem – oblicz wykorzystując kalendarz i odpowiedz na pytania.

Ile jest poniedziałków w styczniu?
W jakim dniu w tym roku był Nowy Rok?
Ile jest sobót i niedziel razem w lutym?
Ile tygodni ma luty? ……
Ile tygodni ma marzec? …….. i ……. dni.
Ile dni ma kwiecień? ……
Ile tygodni ma kwiecień? …… i …… dni.

4. Zapisz daty według wzoru i uporządkuj je chronologicznie.

szósty lutego dwa tysiące piętnasty rok – 06.02. 2015r.
piąty marca dwa tysiące czwarty rok –
dwudziesty września dwa tysiące siódmy rok –
dwunasty grudnia dwa tysiące piętnasty rok –
dziewiętnasty czerwca dwa tysiące czwarty rok –

5. Zapisz znakami rzymskimi następujące liczby:
4, 6, 9, 10, 11, 12, 26, 32, 57
6. Rozszyfruj wyrazy, wstawiając zamiast liczb znaki rzymskie
1000A1000A, 500O1000EK, 50ATO,

7. Ciekawostki
• Nazwy miesięcy w Polsce wywodzą się ze słowiańskiej tradycji, w której kojarzy się nazwy miesięcy ze zjawiskami przyrodniczymi lub pracami rolniczymi. Stąd więc mamy kwiecień – miesiąc w którym wszystko kwitnie; sierpień – od żniw za pomocą sierpów; listopad – od opadających z drzew liści; grudzień – kiedy ziemia twardnieje i tworzą się grudy.
• Nazwy dni tygodnia pochodzą natomiast od liczebników lub miejsca w tygodniu. Np. niedziela – tj. po niedzieli; wtorek – dzień wtóry; środa – dzień środkowy, czwartek – dzień czwarty.
• Najdokładniejszym starożytnym kalendarzem, był kalendarz Majów, pochodzący z ok. 1500 r. p. n. e. Dzielił on rok na 365 dni i kończył się na roku 2012. Stąd wiele osób przewidywało słynny koniec świata.
• Najstarszy na świecie kalendarz został wyryty na żebrze mamuta i pochodzi sprzed 14 tysięcy lat!

III Faza końcowa.

1. Podsumowanie zajęć.
2. Podziękowanie i pochwalenie uczennicy za aktywny udział w zajęciach.
3. Ewaluacja zajęć (Anna Dybska, edux.pl).

Opracowała:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: