Wielu nauczycieli stosuje nagrody. Między zachęta a przekupstwem jest cienka granica

Nagroda powinna motywować ucznia do wypełniania zadania, twierdzi specjalista od trudnych zachowań dzieci ze spektrum autyzmu Steve Brown.

„Nagroda powinna motywować ucznia do wypełnienia poleceń i kończenia wyznaczonych zadań. Z reguły działa najlepiej, kiedy dziecko ma wpływ na jej formę. Dobrze jest wykorzystać specyficzne zainteresowania. Ja na przykład przygotowuję układanki z trzech do sześciu elementów, które tworzą obrazek związany z ulubionym tematem dziecka, powiedzmy z Gwiezdnymi wojnami lub zakrętkami butelek. W nagrodę za każde właściwe zachowanie daję uczniowi po jednym elemencie umieszczonym na kartce przedstawiającej cały wzór.

Inne pomysły na nagrody są następujące:

  • Tabelki na naklejki oznaczające pożądane zachowanie (np. uważne słuchanie). Doświadczenie pokazało mi, że nastolatki lubią naklejki nie mniej niż małe dzieci, być może dlatego, że do końca szkoły podstawowej już ich nie dostają.
  • Figurki symbolizujące pozytywne zachowanie, takie jak spokojne siedzenie, czekanie na swoją kolej lub nierzucanie przedmiotem, który dziecko trzyma w ręku.
  • Grupowe nagrody, które zachęcają dzieci do dobrego traktowania kolegów i koleżanek. Pożądane zachowanie należy wymienić w tabeli.
  • Nagroda powinna mieć formę wizualną, być konstruktywna i znacząca. Jeśli to możliwe, wyjaśnij dziecku, w jaki sposób może ją zdobyć i co za nią dostanie (np. 5 figurek wymienia się na dodatkowy czas na zabawę lub na 10 minut z ulubioną książką czy zabawką). System nagród może łatwo się wyczerpać, więc regularnie go monitoruj, w innym razie się zdewaluuje” (Brawn, 2017).

źródło: S. Brawn: „Spektrum autyzmu i strategie deeskalacji…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2017

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s