Reklamy

Relaks dla autystycznego dziecka jest rzeczą bardzo istotną. Umiejętność relaksu może pomóc w wypracowaniu odpowiednich narzędzi do wygaszania lęków i frustracji w przyszłości. Muzyka może być pomocna jeśli trafimy w gust dziecka:

 • Połóż dziecko na plecach i zacznij je łagodnie turlać z boku na bok. „Niektóre dzieci wolą, żeby rodzic siedział wtedy za nimi i raczej go nie widzieć. Można też kołysać dziecko w poduszce ortopedycznej w kształcie litery V. Takie turlanie i kołysanie przyniesie ukojenie po napadzie złości czy zdenerwowania. Możesz też pomóc dziecku nie dopuścić do takiego napadu, kołysząc je w ten sposób przy pierwszych oznakach frustracji.
 • Zrób dziecku masaż z muzyką w tle, starając się wczuć w jego potrzeby i preferencje. Niektóre maluch wolą mocny, zdecydowany dotyk, inne łagodny i mniej inwazyjny. Jeśli twoje dziecko wyraźnie lubi być masowane, zapisz się na kurs, żeby się nauczyć najodpowiedniejszych, bezpiecznych technik. Pewnych wskazówek udzieli też prawdopodobnie osoba odpowiedzialna za ogólną terapię dziecka.
 • Tuż przed położeniem dziecka spać włącz muzykę i rytmicznie wcieraj talk lub krem w jego dłonie i stopy. Może i ono będzie chciało odwdzięczyć się tym samym – nie przejmuj się pobrudzoną pościelą czy ubraniem i ciesz się tak bliskim kontaktem z dzieckiem! Do tej zabawy najlepiej nadają się utwory muzyki relaksacyjnej z podkładem odgłosów natury (unikaj jednak niepokojących dźwięków, takich jak odgłosy burzy)” (Moor, 2006).

Muzyka relaksacyjna:

źródło: J. Moor: „Śmiech, zabawa i nauka z dziećmi o profilu autystycznym”, Cyklady, Warszawa 2006

Pakiet Uwaga – Jesienne inspiracje dla ucznia ze spektrum autyzmu – 9 zł,

przeznaczony jest dla uczniów ze spektrum autyzmu ASD (Zespół Aspergera / autyzm) i zaburzeń pokrewnych, w tym uczniów z deficytem uwagi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pakiet Uwaga zawiera propozycje zajęć o tematyce jesiennej do wykorzystania w Indywidualnych Programach Edukacyjno – Terapeutycznych (IPET) i zajęciach rewalidacyjnych; lekcjach; ćwiczeniach terapeutycznych; terapiach zajęciowych; pedagogicznych; kompensacyjnych itp. – oraz do ćwiczeń z rodzicami w zaciszu domowym. W pakiecie znajdują się wyjaśnienia, wskazówki i ćwiczenia koncentracji uwagi, orientacji, spostrzegania plus materiały:

 1. Nauka koncentracji uwagi w spektrum autyzmu.
 2. Kasztany – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu.
 3. Usprawnianie procesów uwagi i koncentracji percepcji słuchowej. Przykładowe zajęcia rewalidacyjne.
 4. Pamięć fotograficzna – ćwiczymy uwagę w spektrum autyzmu.
 5. Wskazywanie – współdzielenie uwagi w spektrum autyzmu – zabawa
 6. Koncentracja uwagi – zakres ćwiczeń terapeutycznych dla ucznia z ASD
 7. Lekcja, szkoła, zajęcia, terapie – problemy z uwagą w spektrum autyzmu.
 8. Uwaga, uważność, koncentracja, orientacja, spostrzeganie. Jesienne inspiracje – ćwiczenia, aktywności, materiały…

Opłata jednorazowa niezależna od subskrybcji. Pakietów szukaj w górnej zakładce „Pakiety lekcyjne” na stronie autyzmwszkole.com

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony autyzmwszkole.com oraz ilość i jakość publikowanych treści.

Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s