Reklamy
Reklamy
Reklamy

Relaks dla autystycznego dziecka jest rzeczą bardzo istotną. Umiejętność relaksu może pomóc w wypracowaniu odpowiednich narzędzi do wygaszania lęków i frustracji w przyszłości. Muzyka może być pomocna jeśli trafimy w gust dziecka:

  • Połóż dziecko na plecach i zacznij je łagodnie turlać z boku na bok. „Niektóre dzieci wolą, żeby rodzic siedział wtedy za nimi i raczej go nie widzieć. Można też kołysać dziecko w poduszce ortopedycznej w kształcie litery V. Takie turlanie i kołysanie przyniesie ukojenie po napadzie złości czy zdenerwowania. Możesz też pomóc dziecku nie dopuścić do takiego napadu, kołysząc je w ten sposób przy pierwszych oznakach frustracji.
  • Zrób dziecku masaż z muzyką w tle, starając się wczuć w jego potrzeby i preferencje. Niektóre maluch wolą mocny, zdecydowany dotyk, inne łagodny i mniej inwazyjny. Jeśli twoje dziecko wyraźnie lubi być masowane, zapisz się na kurs, żeby się nauczyć najodpowiedniejszych, bezpiecznych technik. Pewnych wskazówek udzieli też prawdopodobnie osoba odpowiedzialna za ogólną terapię dziecka.
  • Tuż przed położeniem dziecka spać włącz muzykę i rytmicznie wcieraj talk lub krem w jego dłonie i stopy. Może i ono będzie chciało odwdzięczyć się tym samym – nie przejmuj się pobrudzoną pościelą czy ubraniem i ciesz się tak bliskim kontaktem z dzieckiem! Do tej zabawy najlepiej nadają się utwory muzyki relaksacyjnej z podkładem odgłosów natury (unikaj jednak niepokojących dźwięków, takich jak odgłosy burzy)” (Moor, 2006).

Muzyka relaksacyjna:

źródło: J. Moor: „Śmiech, zabawa i nauka z dziećmi o profilu autystycznym”, Cyklady, Warszawa 2006

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: