Książka Temple Grandin pt. Autyzm i problemy natury sensorycznej jest zbiorem niezwykle istotnych, prostych wskazówek za pomocą których możemy zrozumieć trudności i pomóc autystycznym dzieciom. Fragmentacja obrazu jest jednym z takich problemów

Fragmentacja obrazu

…”Inne osoby mogą mieć problem polegający na tym, że obrazy ulegają fragmentacji i się rozpadają. Zerknęłam na fora internetowe i znalazłam kogoś, kto napisał, że widzi świat jak Picasso. Wiele dzieł Picassa mogło mieć źródło w jakimś problemie z przetwarzaniem obrazów. Jeśli z kolei przyjrzymy się ilustracjom z książki autorstwa Oliviera Sacksa pod tytułem Migrena, stwierdzamy, że skutki nieprawidłowego przetwarzania obrazu czasami przypominają efekty migrenowych bólów głowy. Ja akurat nie mam takich dolegliwości, co pokazuje tylko, że problemy sensoryczne mają niejednorodną naturę.

Po czym można poznać, że dziecko ma kłopoty z przetwarzaniem bodźców wzrokowych?

Często obserwuje się trzepotanie palcami przed oczyma albo przekrzywianie głowy i spoglądanie kątem oka. Zaskakującą wskazówką może być to, że dzieci z takimi problemami często boją się schodów ruchomych, nie są w stanie stwierdzić, w którym momencie mają na nie wejść i z nich zejść. Powszechnie znanym od lat objawem jest reakcja na lampy fluorescencyjne o częstotliwości migotania 60 Hz, ponieważ dzieci z problemami natury sensorycznej dostrzegają ich migotanie. Na szczęście obecnie technologia LED zastępuje świetlówki i nikt chyba nie będzie po nich płakał.

Nawet jeśli twoje dziecko pójdzie na badanie oczu, nie dowiesz się z niego zbyt wiele, ponieważ problem zlokalizowany jest w korze wzrokowej, w ogromnym obszarze tylnej części mózgu, gdzie integrowane są obrazy. Obszar ten ma cztery typy obwodów, które zajmują się kształtem, kolorem, ruchem i fakturą. Tworząc obraz, rejony te muszą współpracować. W badaniach nad wzrokiem mówi się o „problemie z powiązaniem” (binding problem). Nikt tak do końca nie wie, jak to działa, ale ludzie z zaburzeniami sensorycznymi w sferze wzroku mają kłopoty z korą wzrokową. Obrazy mogą się dezintegrować również w wyniku odniesionych obrażeń głowy, a w niektórych zaburzeniach rozwojowych jest tak, że człowiek najpierw wykorzystuje obwody zajmujące się kolorami, a potem dopiero dostrzega kształt.

Jeśli chcesz bliżej zapoznać się z tymi problemami, polecam kilka świetnych pozycji, na przykład: Carly’s Voice autorstwa Arthura Fleischmana, Haw Can I Talk If  My Lips Don’t Move? Inside My Autistic Mind autorstwa Tita Rajarshiego Mukhopadhyaya i Dlaczego podskakuję autorstwa Naokiego Higashidy”. (T. Grandin: „Autyzm i problemy natury sensorycznej”, HARMONIA, Gdańsk 2017)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s