Plany dnia dostosowuje się do indywidualnych potrzeb dziecka. Mogą wyglądać różnie i zmieniać się w zależności od okoliczności. Dobrze jest ustalić ważne/stałe godziny na parę dni przed wejściem w życie naszego planu. Kompletny – ustalony i podpisany przez dzieci plan powinniśmy trzymać w widocznym miejscu – dopóki nie wejdzie dzieciom „w krew”. Szczególną uwagę należy poświęcić ustaleniu godzin kładzenia się do łóżka w cyklu pracowniczym, weekendowym i świątecznym. To ułatwi funkcjonowanie i odpoczynek całej rodziny.
Przykładowy, krótki plan dnia
6:50-7:00 Wstawanie, czas na przebudzenie
7:00 Poranna toaleta
7:15 Śniadanie
7:30 Ubieranie się i pakowanie zapomnianych rzeczy
7:35 Wyjście, dojazd do szkoły
8:00-14:30 Zajęcia szkolne
15:00-17:00 Obiad i czas wolny
17:00 Odrabianie lekcji
18:00 Dodatkowe ćwiczenia/zajęcia/rehabilitacja/kompensacja/powtórki
18:40 Czas wolny/dowolne zajęcia; komputer, gry, zabawy itp.
21:00 Toaleta wieczorna
21:30 W łóżku; czytanie lub utrwalenie materiału (opcjonalnie).
22:00 Czas na sen
Każdy plan możemy dzielić na mikroplany, czyli rozbudowywać problemowe moduły – dzielić je na jeszcze prostsze czynności, w zależności od rozwoju umiejętności dziecka. Np. mycie: ręce, zęby, twarz i wycieranie itp.
®Sylwia Iwan
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm


