Przeskocz do treści

Przyjemne sposoby na naukę elastycznego myślenia

Niezmienne, ograniczone zasadami myślenie to cecha przeważającej liczby osób z autyzmem, która jest powszechnym źródłem trudnych zachowań

„Chociaż ten sposób myślenia ma swoje dobre strony, brak elastyczności w myśleniu i działaniu na dłuższą metę nie jest korzystny dla dziecka. Zacznij wprowadzać niespodzianki do planu dnia, gdy dziecko jest małe. Kiedy przyzwyczai się do akceptowania zmian w rutynowych zajęciach, problemy z zachowaniem się zmniejszą. Rodzinne gry są idealne do ćwiczeń elastycznego myślenia.

Wykonaj samodzielnie talie kart do wykorzystania w trakcie dowolnej gry. Julie Wilson, autorka internetowej publikacji Doing Your BEST Social Tips (SocialPerspectives.com), od której pochodzi ten pomysł proponuje, by nazywać je „Kartami mózgu” i umieścić na ich odwrocie rysunek przedstawiający mózg. My wolimy nazwę „Bądź elastyczny” albo „Śmieszna gra”.

Na odwrocie każdej karty napisz polecenie zrobienia czegoś niezwykłego. Wśród instrukcji mogą się znaleźć następujące:

  • Wykonuj swój ruch na stojąco.
  • Przed rzutem kostką krzyknij lub wydaj inny śmieszny dźwięk.
  • Zmień się miejscami z osobą siedzącą po twojej lewej stronie.
  • Zamknij oczy i nie otwieraj ich do czasu nadejścia twojej następnej kolejki.
  • Zanim wykonasz ruch, weź 5 głębokich wdechów.

Przed każdym ruchem gracz ciągnie kartę, czyta polecenie i je wykonuje, aby pokazać, że potrafi myśleć elastycznie. Chodzi o wprowadzenie do gry nieoczekiwanych czynności w zabawny sposób.

Ten pomysł można wykorzystać także w klasie. Rozdaj podobne karty uczniom przed zaplanowaną częścią lekcji. Przed odpowiedzią na pytanie, literowaniem słowa lub recytowaniem wiersza każde dziecko czyta instrukcję na karcie i wykonuje polecenie.

WSKAZÓWKA

Poprzedź grę wstępem dotyczącym idei elastycznego myślenia; tego, jak bardzo jest ważne, jakie przynosi korzyści i tak dalej. Dzieci z bardziej upośledzonymi umiejętnościami myślenia społecznego nie rozumieją tego automatycznie” (Notbohm, Zysk 2016).

źródło: E. Notbohm, V. Zysk: „1001 porad dla rodziców i terapeutów dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera”, WUJ, Kraków 2016

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: