Przeskocz do treści

Wymawianie słów podczas pisania

Często zdarza się, że uczniowie z ASD/dysleksją/ADHD mylą samogłoski („los” zamiast „las”) umieszczają litery w niewłaściwym porządku („kordła” zamiast „kołdra”, dodając litery („mydyło” zamiast „mydło”) lub je pomijają („wana” zamiast „wanna”)

„Zapobiec tym błędom może – o ile uczniowie nie mają problemów z fonetyką – wymawianie słów podczas ich zapisywania. Początkowo powinni oni wypowiadać je głośno, a z czasem, gdy przywykną już do tej metody, coraz ciszej.

Pamiętaj, że przedstawiając uczniom tę technikę, należy wyraźnie podkreślić, że ręka zawsze zapisuje to samo, co mówią usta; w tym celu pisz słowa na tablicy i wyraźnie je przy tym wymawiaj. Aby ułatwić zapamiętanie tej zasady, możesz też przygotować obrazek przedstawiający usta i rękę trzymająca ołówek.

Stosowanie powyższej metody należy zacząć od słów krótkich i prostych, takich jak „sok” czy „pole”. Stopniowo zwiększaj ich trudność, stosując słowa dłuższe i zawierające dwuznaki („sz”, „rz”, „cz”, „ch”, „dź”, „dż”) oraz litery o tym samym brzmieniu i różnej pisowni („u/ó”, „ch/h”, „ż/rz”)” (Ried, Green 2o15).

źródło: G. Ried, S. Green: „100 i więcej pomysłów, jak pomóc dziecku z dysleksją”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2015 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: