aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Wszyscy mamy ograniczoną zdolność przebywania w towarzystwie

Wiadro

„Często posługuję się w tym kontekście metaforą napełniania „społecznego wiadra”. Niektórzy ludzie mają pojemne wiadra społeczne, których napełnienie zajmuje dłuższy czas. Tymczasem osoba z zespołem Aspergera ma małe wiaderko, właściwie kubek, który wypełnia się stosunkowo szybko. Spotkania towarzyskie mogą dla niej trwać zbyt długo, zwłaszcza, że jej sukces społeczny należy od wysiłku intelektualnego, a nie intuicji. Przebywanie w towarzystwie jest wyczerpujące.

Osoba z Zespołem Aspergera czuje się bardziej komfortowo, gdy interakcje społeczne są krótkie i rzeczowe, a kiedy dobiegają końca, może się szybko wycofać. Inni uczestnicy interakcji nie powinni czuć się urażeni nagłym urwaniem rozmowy czy spotkania, ponieważ nie taki był jej zamiar. Osoba z ZA musiała wycofać się z sytuacji ze względu na wyczerpanie, a nie brak taktu.

Innym czynnikiem, który może wpływać na czas trwania kontaktu towarzyskiego, jest trudność w znalezieniu kogoś, z kim osoba z ZA chciałaby rozmawiać i spędzać czas. Jak powiedział Darren: „Nie chodzi o to, że jestem antyspołeczny, tylko o to, że nie spotykam wielu osób, które lubię” (Attwood, 2013).

źródło: T. Attwood: „Zespół Aspergera…”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2013

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s