Reklamy

Organizacja pracy w pierwszym poziomie nauczania dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

„Organizacja pracy i realizacja programu w pierwszym poziomie nauczania wymaga spełnienia kilku warunków. Najważniejszym z nich jest indywidualizacja nauczania. Doświadczenia innych krajów, mających osiągnięcia w pracy z dziećmi autystycznymi, wskazują, że optymalnym jest zapewnienie kontaktu jednego dziecka z jedną lub dwiema osobami stałymi o wysokich kwalifikacjach zawodowych (Gałkowski, 1995) […] Nasze doświadczenia i konieczność dostosowania się do pewnych ograniczeń wykazały, że możliwa jest efektywna praca w proporcjach: dwoje dzieci z autyzmem – jeden wykwalifikowany specjalista. Praca w klasie (6 uczniów i trzech specjalistów – logopeda, pedagog, psycholog), szczególnie w pierwszych latach nauczania, wymaga osoby niewykwalifikowanej. Osoba ta jest niezbędna przy nauce czynności samoobsługowych – samodzielne jedzenie, rozbieranie, ubieranie, gimnastyka, wycieczki, pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, opieka nad dzieckiem w czasie przerw.

Drugim warunkiem jest stałość personelu zajmującego się dziećmi podczas rewalidacji indywidualnej. Takie zajęcia, jak muzyka z rytmiką, wf, powinny być prowadzone przez specjalistów przy współudziale jednej z osób zajmującej się rewalidacją indywidualną dzieci z ASD. Obecność osoby znaczącej, którą dzieci akceptują, stwarza im poczucie bezpieczeństwa i tym samym gwarantuje właściwe przeprowadzenie i korzystanie z zajęć.

Następnym warunkiem jest zapewnienie odpowiednich pomieszczeń: dwa małe gabinety – logopedyczny i psychologiczny, oraz jedna większa sala z dostępem do wody bieżącej i sanitariatów. Pomieszczenia i ich wyposażenie powinny zapewniać bezpieczeństwo dzieciom. Wygląd zewnętrzny, jak i same pomieszczenia powinny pozostać niezmienione w ciągu pierwszego poziomu nauczania. Wszelkie zmiany wystroju sal powinny odbywać się przy współudziale dzieci i ich akceptacji. Wszelkie pomieszczenia powinny, poza typowym wyposażeniem, mieć małe kąciki relaksacyjne (duże miękkie zabawki, materace, pufy, poduszki) […].

Pierwszy poziom nauczania

Dzieci po przybyciu do szkoły przebywają w dużej sali wraz ze wszystkimi trzema nauczycielami. Po rozmowach z rodzicami, które dotyczą przeżyć dzieci z dnia poprzedniego w domu i drogi do szkoły, psycholog ocenia możliwości i dyspozycje dzieci do pracy w danym dniu.

Pierwsze godziny poświęcone są rewalidacji indywidualnej, która prowadzona jest jednocześnie przez logopedę, pedagoga i psychologa, w oddzielnych pomieszczeniach.

Rodzaje zajęć i liczebność grupy na tych zajęciach zależna jest od stanu i możliwości poszczególnych dzieci.. Możliwe jest więc prowadzenie zajęć z grupą 2 – 3 osobową, ale często pojedyncze dziecko wymaga pełnej indywidualizacji.

Program zajęć z dziećmi autystycznymi, który sprawdził się w toku naszych doświadczeń, zakłada 20 godzin zajęć tygodniowo dla każdego dziecka. Są to trzy godziny zajęć rewalidacyjnych i 1 godzina zajęć ruchowych prowadzonych przez specjalistę i jedną z osób prowadzących rewalidację indywidualną” (Gałkowski, 1995).

źródło: T. Gałkowski: „Dziecko autystyczne w środowisku rodzinnym i szkolnym”, WSiP, Warszawa 1995

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s