Reklamy

Zioła i przyprawy zdrowe dla mózgu twojego dziecka

Reklamy

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg

W wielu publikacjach na temat diety dziecka z ASD jak refren pojawia się stwierdzenie, że należy obniżyć lub wykluczyć gluten, kazeinę i laktozę.

U moich dzieci raczej trudno o zastosowanie jakieś super diety ponieważ Piotrek (ASD) ma już swoje przyzwyczajenia i w zasadzie nie są one takie złe a jego młodszy brat choć jest okazem zdrowia jadłby tylko rosół i kotlety bez żadnych owoców… Nie sprzeciwiam się bo nie choruje.

Zmieniłam mleko na bezlaktozowe gdy wyczytałam, że laktoza jest dobrą pożywką dla grzybów, wirusów i bakterii. Odrzuciliśmy syrop glukozowo- fruktozowy (jest tańszy od cukru) działa na nasz organizm inaczej niż biały cukier jest znacznie bardziej niebezpieczny. Wywołuje otyłość, cukrzycę, prowadzi do autyzmu u dzieci, chorób układu krążenia i wielu innych. Nie został  ustawowo wycofany z naszego kraju a w USA i w krajach UE już od dawna nie można go używać ze względu na spustoszenia jakie czyni w organizmie człowieka – jest w prawie wszystkich sokach i napojach dla dzieci – sprawdźcie sami. [„W dżungli zdrowia”, B. Pawlikowska]  Dlatego przygotowując posiłki eliminuję wszelką możliwą chemię z jedzenia a posiłki dla dzieciaków przygotowuję w domu. Jemy bardzo dużo zup gotowanych na świeżych warzywach. Lubię dodawać do nich różne zioła. Większość tych ziół sama hoduję w inspekcie (taka mini szklarenka) do późnej jesieni. Jednak najbardziej Interesuje mnie wpływ roślin na funkcjonowanie mózgu. W książce Daniela G. Amen, pt. „Wspieraj swój mózg odmładzaj się”, znalazłam dużo informacji na ten temat…Wykorzystuję tą wiedzę gotując dla moich dzieciaków.

Wypróbuj 10 zdrowych przypraw dla mózgu:

” Kurkuma (ostryż indyjski) – Zawiera substancję chemiczną, która jak potwierdzono w badaniach – likwiduje w mózgu blaszki starcze uważane za przyczynę choroby Alzheimera. Można ją znaleźć między innymi w curry.

Szafran – Trzy badania wykazały, że ekstrakt z szafranu podawany osobom z dużą depresją jest równie skuteczny jak leki przeciwdepresyjne.

Szałwia – Istnieją bardzo silne dowody naukowe na to, że szałwia pomaga wzmacniać pamięć.

Cynamon – Wykazano, że cynamon pomaga w koncentracji. Pomaga także w wyrównaniu stężenia glukozy we krwi, co łagodzi napady głodu, i jest naturalnym afrodyzjakiem dla mężczyzn (oczywiście nie uważam, że większość mężczyzn potrzebuje tu jakiejś pomocy. . .).

Bazylia – Ten silny przeciwutleniacz poprawia dopływ krwi do serca i mózgu i ma właściwości przeciwzapalne, które chronią przed chorobą Alzheimera.

Tymianek– Wykazano, że uzupełnienie diety tymiankiem zwiększa ilość DHA (niezbędnego kwasu tłuszczowego) w mózgu.

Oregano – Suszone oregano jest dla mózgu leczniczym przeciwutleniaczem: trzydzieści razy silniejszym niż jabłka i pięćdziesiąt sześć razy silniejszym niż truskawki, co czyni z niego jeden z najsilniejszych środków ochrony komórek mózgowych na Ziemi. (Jest też najsilniejszym naturalnym antybiotykiem i środkiem przeciwgrzybicznym – rozrasta się jak perz – nie potrzebuje jakiś szczególnych wymagań – wysiejcie go do doniczki i postawcie na parapecie. Gdy urośnie będzie świetnie odstraszał mole i komary. Ja uwielbiam oregano w sałatkach a dzieciakom przemycam w zupach).

Czosnek – Pobudza dopływ krwi do mózgu. W badaniu z 2007 roku wykazano, że zabija komórki nowotworów mózgu.

Imbir– Czy imbir może dodawać mądrości? Badanie porównawcze imbiru i Ginko biloba sugeruje, że tak Wyciąg z korzenia imbiru może także pomóc w leczeniu choroby Parkinsona i migrenowych bólów głowy.

Rozmaryn – W badaniu z 2006 roku stwierdzono, że rozmaryn zmniejsza trudności poznawcze u osób z otępieniem.” [1]

Chciałam dodać, że substancje zawarte w roślinach, które dobroczynnie działają na chorobę Alzheimera – dobrze działają na zaburzenia autystyczne – chodzi przecież o „zdrowy mózg”. Ale to takie moje rozważania, poszukiwania…

[1] – „Wspieraj swój mózg” – odmładzaj się Jak poprawić pamięć, nastrój, możliwości koncentracji i zwiększyć zapas energii, Daniel G. Amen, Dom wydawniczy REBIS Sp. z o. o., Poznań 2013]




#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #czytanie #dostosowanie #edukacja #emocje #IPET #kolorowanie #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #mindfulness #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #pozytywnyprzekazwspektrum #premium #program #przedszkolak #przedszkole #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zajęcia #ZespółAspergera #ćwiczenia

Dodaj komentarz

Reklamy