Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Podaj piłkę

Wiek: od roku do 6 lat.

Materiały:

Odpowiednio duża piłka, żeby dziecko musiało trzymać ją obiema rękami.

Cele:

To ćwiczenie pomaga rozwijać obszar mózgu dziecka zwany ciałem modzelowatym. Jest to spora wiązka włókien pośrodku mózgu, która umożliwia komunikację między obiema półkulami. Zabawy i ćwiczenia wykorzystujące motorykę dużą, które wymagają przekroczenia linii środkowej ciała, czyli sięgnięcia ręką lub nogą na drugą stronę ciała, stanowią dla mózgu okazję do ćwiczenia wymiany informacji między prawą i lewą półkulą.

Przebieg

Posadź dziecko na podłodze i tłoczcie piłkę w taki sposób, by znajdowała się raźno jednej, a raz po drugiej stronie dziecka.

Sprawdź, czy ono jest w stanie skręcić ciało tak, by chwycić piłkę obiema rękami.

Z młodszym dzieckiem możesz ćwiczyć w inny sposób. Usiądźcie na podłodze plecami do siebie. Skręcając tułów raz w jedną, raz w drugą stronę, podawajcie sobie piłkę obiema rękami. Możecie też przyspieszyć zabawę i liczyć, ile razy uda wam się podać piłkę bez jej upuszczenia. Celem tej zabawy ruchowej jest skłonienie dziecka do przekroczenia rękami i nogami niewidzialnej linii biegnącej wzdłuż środka jego ciała (raz w jedną, raz w drugą stronę), gdyż dzięki temu rozwijają się i utrwalają nowe połączenia nerwowe w jego mózgu.

Dlaczego warto wykonywać to ćwiczenie

Dzieciom ze spektrum autyzmu często brakuje umiejętności przekraczania linii środkowej ciała. Kiedy dziecko na przykład sięga prawą ręką daleko na lewą stronę stołu, by chwycić element układanki, jego ręka najprawdopodobniej przekracza tę linię. Jeżeli wykonanie takiego ruchu sprawia twojemu dziecku trudność, to może mu brakować koordynacji dwustronnej, czyli umiejętności koordynowania obu stron ciała. Niniejsze ćwiczenie pomaga poprawić tę umiejętność.

źródło: K. Cook, Rozwój dziecka z autyzmem…, 2022

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: