Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

ADHD

Na pewno już nie raz zdarzyło ci się słyszeć to określenie i być może się zastanawiasz, co oznaczają poszczególne litery.

Nazwa ADHD pochodzi z języka angielskiego i oznacza zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (po angielsku: attention deficyt hyperactivity disorder). Remy, mój ośmioletni syn, który też ma ADHD, mawia, że jest to „takie zakłócenie mózgu, które zmusza do robienia różnych rzeczy”. Mój syn ma sporo racji. ADHD to stan, który wiąże się nieco odmiennym sposobem pracy mózgu. U różnych dzieci może się objawiać rozmaicie. Być może jesteś osobą bardziej aktywną i ruchliwą niż twoi rówieśnicy, łatwiej się rozpraszasz lub częściej chodzisz z głową w chmurach. Może masz kłopoty z codziennym odrabianiem lekcji. Chcę ci jednak pokazać, że możesz robić dokładnie to samo, co wszystkie inne dzieci – tylko po prostu potrzebujesz więcej pomocy oraz narzędzi, które znajdziesz w proponowanych później ćwiczeniach.

Wyobraź sobie dziecko, które potrzebuje okularów. Bez nich wprawdzie też coś widzi, ale kiedy je zakłada, dostrzega więcej szczegółów i nie musi wysilać wzroku. Okulary po prostu ułatwiają mu życie. Mam nadzieję, że podobnie będzie z tobą. Dzięki pomocnym „okularom” – czyli wiedzy, umiejętnościom, ćwiczeniom, grom i zabawom – nauczysz się sprytnych sposobów, które pomogą ci skupiać się i radzić sobie z ADHD.

Masz ADHD, bo z nim po prostu przychodzi się na świat. To nie jest twoja wina i nie zależy od ciebie. ADHD nie jest skutkiem złego wychowania, braku dyscypliny ani niewłaściwego odżywiania. Po prostu jesteś takim człowiekiem, jakim jesteś – i dlatego jesteś kimś wspaniałym.

Pamiętaj, że nie jesteś jedynym dzieckiem z ADHD. Miliony innych dzieci na świecie też je mają. Wiele takich dzieci wyrasta na wspaniałych ludzi i odnosi ogromne sukcesy. Do grona osób z ADHD należą: jeden z najlepszych pływaków na świecie Michael Phelps, amerykańska gimnastyczka Simone Biles, popularny muzyk Adam Levine, a także Ty Pennington, gwiazda programu Dom nie do poznania.

A oto historia Dava Pilkeya, który w dzieciństwie też miał ADHD. W szkole bez przerwy pakował się w kłopoty, a jego ucieczką było wymyślanie i rysowanie superbohaterów. Wyobraź sobie, że w dorosłym życiu to właśnie Dav stworzył serię komiksów o Kapitanie Majtasie!

Tysiące ludzi mają ADHD, w tym dyrektorzy wielkich firm, nauczyciele, lekarze, strażacy, inżynierowie, artyści, dziennikarze, a nawet terapeuci. Niektórzy twierdzą, że największy geniusz wszech czasów Albert Einstein też je miał. Ty również możesz dokonać wielkich rzeczy i wieść wspaniałe, spełnione życie tak samo jak twoi koledzy i koleżanki, którzy nie mają ADHD. A ja chcę ci w tym pomóc!

Poznaję i rozumiem ADHD

Reklamy
Reklama

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: