Reklamy
Reklamy
Reklamy

U dzieci ze spektrum autyzmu występują choroby podstawowe, choć nie przeprowadzono zbyt wielu badań mających na celu ustalenie prawdziwego statusu i potrzeb tej populacji. W latach 80. ubiegłego wieku opublikowano pierwsze prace dotyczące odżywiania i autyzmu, wskazujące, że u dzieci z tym zaburzeniem występuje większe prawdopodobieństwo pojawienia się zaburzeń odżywiania, łaknienia ukierunkowanego jedynie na określone pokarmy (ang. food jag) albo łaknienia spaczonego.

Prace opublikowane w latach 2005 – 2015 wyrażają zaniepokojenie mniejszym spożyciem i wchłanianiem wapnia, zwłaszcza przy stosowaniu diety bezkazeinowej. W ostatnich latach ukazało się też kilka ciekawych artykułów przeglądowych: niektóre dane dotyczące diet stosowanych u dzieci z ASD nie wykazują większych różnic między nimi a ich typowymi rówieśnikami, inne zaś dowodzą większej rygorystyczności i wybredności w wybieraniu pokarmów (Sharp i in., 2013).

Reklamy

Zachowania

Zachowania autoagresywne (SIB) często spotyka się u dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Do zachowań tych zalicza się zazwyczaj uderzanie głową i gryzienie rąk. Wielu rodziców i lekarzy nie potrafi określić zarówno ich przyczyn, jak i metod skutecznego leczenia, tak by je zminimalizować lub całkowicie wyeliminować. Tymczasem rozmawiając z jakimkolwiek rodzicem dziecka z autyzmem, z dużym prawdopodobieństwem usłyszymy o „interwencji dietetycznej”, a nawet o „diecie bezglutenowej i bezkazeinowej”. Zdaniem wielu rodziców w wyniku interwencji w zakresie żywienia i diety u ich dzieci następuje poprawa ogólnego stanu zdrowia, w tym także dotycząca SIB. Bez względu na stosunek do „podejścia dietetycznego” większość rodzin zdaje sobie sprawę z istnienia tego typu interwencji.

Zmiana diety nakierowana na objawy

Zmiana diety nakierowana na objawy związane z autyzmem (w tym SIB) to nic nowego. Badacze już od 50 lat rozważają terapię dietetyczną w „leczeniu”, jak również rozmaitych innych zaburzeń i chorób. Ponieważ w ostatnich 20 latach pojawiło się więcej informacji i badań na ten temat, coraz częściej rodziny zastanawiają się nad zmianą sposobu odżywiania lub stosowania odpowiednio dobranej diety jako potencjalnym rodzajem interwencji koncentrującym się na zachowaniu. Wśród diet, które mogą okazać się korzystne w przypadku SIB, znajdują się diety eliminacyjne, stosowane w alergiach, plany dietetyczne ograniczające ilość dostarczanych węglowodanów, dieta Feingolda oraz dieta eliminująca produkty zawierające gluten i kazeinę (GFCF). Choć podejścia te są stale zalecane przez wielu lekarzy, do chwili obecnej przeprowadzono niewiele badań potwierdzających ich skuteczność.

Reklamy

Diety eliminacyjne w przypadku alergii w spektrum autyzmu

Alergie pokarmowe, nietolerancje i wrażliwości często są pomijane przy rozpatrywaniu możliwych przyczyn problemów z zachowaniem. U niektórych dzieci pojawiają się objawy w postaci czerwonych małżowin usznych, zaczerwienionych policzków lub cieni pod oczami. Do innych symptomów należy sucha, łuszcząca się skóra, rumień lub wysypka, nieustanny katar albo suchy drapiący kaszel. Wszystkie mogą być reakcją na pokarm – bez względu na to, czy jest to prawdziwa alergia, nietolerancja czy też wrażliwość. Najpowszechniejszymi elementami diety, mającymi bardzo istotny wpływ na zdrowie dzieci, są produkty mleczne, zbożowe, sojowe i pszenne, jak również dodatki spożywcze, barwniki i konserwanty.

Objawy

Objawy związane z reakcjami na pokarmy są dość powszechne i obejmują bóle głowy, napady złości, nudności, bóle żołądka, rozpraszanie uwagi oraz coś, co u wielu pacjentów określa się jako „wyłączenie”.

Reklamy

Reklamy
kingfisher.page

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: