Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Zabawy logorytmiczne.

Ćwiczenia usprawniające motorykę – naśladowanie kotków, żołnierzy, zwierząt w ZOO; pełzanie pod stolikami (pełzanie jednostronne, pełzanie dwustronne naprzemienne); chodzenie na czworakach; chód niedźwiedzi; marsz; skłony w parze.

Ćwiczenie narządów artykulacyjnych O języku, który chciał iść na spacer”- bajka logopedyczna. Rodzic wykonuje  ćwiczenia wspólnie z dzieckiem.

Pewnego dnia język chciał iść na spacer, ale drzwi były zamknięte (dziecko nadyma policzki). Gdy po pewnym czasie drzwi otworzyły się (otwierają się usta), język był bardzo zadowolony i ze szczęścia podskakiwał ( język unosi się do góry i na dół, w prawo i w lewo), tańczył wkoło (język oblizuje wargi). Język otworzył szafę z lewej i z prawej strony (język wypycha na przemian policzki), zdjął płaszcz z wieszaka i szalik z dolnej szuflady (język oblizuje zęby górne i dolne, wewnątrz i na zewnątrz). Wyrzucił wszystko z szuflad (język wysuwa się energicznie na zewnątrz jamy ustnej). Wszedł aż na poddasze (język przesuwa się po podniebieniu). Wreszcie znalazł ubranie i wybiegł na podwórko (kląskanie).

Ćwiczenie słuchu werbalnego – zabawa „Jedzie pociąg załadowany literą …np. o”. Dziecko podaje wyrazy rozpoczynające się tą głoską np. Ola, ołówek…;  układanie rymów do podanych wyrazów np. Romek – domek…; zabawy z głoskami „Powtórz po mnie głoskę”; zabawa w „Echo” – rodzic wypowiada słowa, a dziecko je powtarza. Zmieniamy intonację, dynamikę i tempo.

Wykonywanie ćwiczeń ortofonicznych i dźwiękonaśladowczych – zabawa „Pociąg” – dziecko wędruje z mamą lub tatą po pokoju, spotyka różne zwierzęta, ludzi, podziwia przyrodę… i naśladuje dźwięki np. wróbel – ćwir, ćwir, strumyk – szszsz…, stolarz – stuk, stuk…,ryba – plusk, plusk, kapiąca woda – kap, kap…

Ćwiczenia oddechowe – powolne dmuchanie na „gorącą zupę”, na piórka, wiatrak; dmuchanie na zabawki papierowe wiszące na nitce. Wdech nosem, a wydech ustami; puszczanie baniek mydlanych.

Ćwiczenia inhibicyjno – incytacyjne – ustalone sygnały muzyczne powodują wykonanie odpowiednich czynności: wysoki dźwięk – wspięcie na palcach;
niski dźwięk – klęk lub siad na podłodze; talerze – robimy domek; dzwonki – spacerujemy i zrywamy kwiatki.

Ćwiczenia rozwijające koordynację ruchów – zabawa „Pieczemy ciasto”. Dziecko naśladuje pieczenie ciasta. Wsypuje mąkę do miski, miesza obiema rękoma. Następnie wrzuca jajka – jedna ręka bierze jajko, a druga skorupki  wyrzuca za siebie. Aby ciasto się upiekło musimy je dobrze ugnieść, dlatego naśladujemy gniecenie ciasta wykonując ruchy naprzemienne – raz jedną ręka, raz drugą; zabawa „Sałatka” – jedna ręka kroi ogórki (pomidory…) , a druga w tym samym czasie miesza sałatkę (sos do sałatki…). Zmiana ruchu, zmiana rąk. 

Ćwiczenie słowno – ruchowe – chodzenie w rytm wiersza J. Tuwima „Idzie Grześ”.                                 Idzie Grześ przez wieś, worek piasku niesie,
                                 a przez dziurkę, piasek ciurkiem
                                         sypie się za Grzesiem.


Dziecko naśladuje dźwiganie ciężkiego worka, idzie przy tym początkowo ciężko, pochylone, potem powoli wyprostowuje się, idzie szybciej – worek jest lekki, piasek wysypał się.

Łączenie tekstu z elementem ruchowym i rytmicznym –

Papuga kolorowa wymyśla nowe słowa, wymyśla nowe dźwięki, piosenki: ble, ble, ble, ble, szur, szur, szur, szur, tra, la, la, tra, la, la,  kra, kra, kra, kra…

Małpa Filomena w dużym zoo mieszkała. Małpa Filomena wszystko robić chciała:  skakała, skakała, wciąż się wyginała,na drzewa wchodziła, patrzcie co robiła…

To są ręce do klaskania, to są nogi do tupania.To są oczy do patrzenia, a tu usta do mówienia.

Ćwiczenie  spostrzegawczości i współpracy – zabawa „Walka z piłkami”. Dziecko toczy do rodziców kolejno kilka piłek, które ten od razu toczy je do następnej osoby.

Ćwiczenia słuchowo – ruchowe, artykulacyjne Konik– poruszanie się zgodnie z akompaniamentem muzycznym. Na umówiony sygnał konik jedzie kląskając językiem zgodnie z tempem kroków. Na przerwę w muzyce dziecko parska, wykonuje podaną liczbę kląśnięć językiem.

Ćwiczenia wyrabiające poczucie świadomego ruchu – zabawa „Wiatr”- dziecko chodzi po pokoju. W tle słychać cichą muzykę – dziecko chodzi na palcach w umiarkowanym tempie. Nagle zrywa się wichura (głośna muzyka), dziecko biega   w różnych kierunkach robiąc obroty dookoła siebie z uniesionymi rękami w górze. Gdy muzyka cichnie dziecko kładzie się na dywanie i turla się po nim jak listki.

Zabawa logopedyczna „Wyobraź sobie…”

  1. 1.      Słuchając wierszyka ( potem może dziecko powtórzyć ), wyobraź sobie to, o czym jest mowa w nim:

Narysuję kilka kółek:

Jedno – tułów, drugie – główka,

Trzecie kółko to skrzydełka

( każde skrzydło to połówka).

Czwarte kółko, też przecięte,

i patyczki – to dwie nóżki.

Oczy – kulki, dziób z trójkąta,

Kto to szuka w koło muszki?

                                                        ( rysunek – to ptaszek )

  1. 2.      Tekst do powtarzania z dzieckiem – zwracamy uwagę na to, aby dziecko nie wysuwało języka między zęby:

Lecę, lecę samolotem,

Widzę z góry dachy, las,

Miękkie chmurki, a nad nimi

Na tle nieba słońca blask.

Bzyka, bzyka mała osa,

Bzyka osa koło nosa.

Więc co zrobię z tym natrętem?

Klasnę w ręce i odpędzę.

Reklamy

Wierszyki ćwiczące słuch fonemowy

Ramy lamy
Z lamy była niezwykła dama,
Zdjęcia sobie robiła sama.
Lama te fotki oprawiała,
Na płocie wieszała w ramach,
Że była lotna niesłychanie,
Grała na ramach jak na gamie:
Ja, ja, ja, ja, tak brzmiały dźwięki,
Aż drżały w uszach bębenki.

Bąk i pąki
Do mąki wpadł zmęczony bąk,
Zrobiłby pączki, lecz nie miał rąk,
Bo bąki pączków piec nie umieją,
Za to na pąkach w maju szaleją.

Smoczy sen
Z boku na bok przewraca się smok,
I gdyby nie kok leżałby rok,
Nawet z siarki nie pomógłby sok.
A skąd na głowie smoka kok?
Otóż dobre pytanie, żadna tajemnica:
To była okrutnie elegancka smoczyca!

Zakurzony wróż
Żył sobie pewien przewrotny wróż,
Co wróżył z pachnących płatków róż,
A kiedy już płatki róż pokrył kurz,
Cóż, zatrudnił się jako ogrodu stróż.

Kot i kos
Kot Pat śledził wzrokiem kosa
Który kołował mu koło nosa
Łapką Pat machnął rad nierad
Kos się wywinął, szach i mat!

źródło: p183.warszawa.szkolnastrona.pl

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

autyzmwszkole.com

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Jedna odpowiedź do „Letnie zabawy logorytmiczne”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: