Reklamy
Reklamy

Deszczolandia

Scenariusz grupowych zajęć logopedycznych

Temat: Deszczolandia. Deszczowe zabawy logopedyczne.

Cele operacyjne, (dziecko):
– rozwija ogólną sprawność ruchową w wyniku zabaw,
– odczuwa przynależność do grupy w wyniku uczestnictwa w zabawach,
– kontroluje natężenie, siłę głosu,
– usprawniania motorykę artykulacyjną,
– pogłębia oddech,
– uświadamia sobie siłę strumienia wydychanego powietrza,
– kształtuje umiejętności spostrzegawczości, uwagi i koncentracji,
– ćwiczy koordynację słuchowo – ruchową,
– ćwiczy percepcję słuchową i wzrokową,
– wzbogaca słownik czynny i bierny,
– bierze aktywny udział w zajęciach terapeutycznych,

Metody pracy: słowne, czynne, twórcze
Forma: Grupowa z dziećmi 4 letnimi

Środki Dydaktyczne: lusterka, płyta CD z nagraniem odgłosu deszczu, muzyką, „deszczowy ludek” wykonany z worków foliowych, wiersz D. Gellnerowej „Wiatr”, kartki papieru, woreczki foliowe, papierowe „kałuże”, „krople deszczu” w kolorach – żółty, zielony, niebieski, czerwony.

Przebieg zajęć:

1. Rozmowa na temat jesiennej pogody. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze
Dzieci krótko opowiadają o zmianach, jakie zaobserwowały jesienią w pogodzie. Prowadzący odtwarza dzieciom dźwięk z płyty CD (deszcz). Po odgadnięciu, prowadzący zaprasza dzieci do krainy deszczu – Deszczolandii na logopedyczne zabawy z deszczem.
Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze – dzieci będą głosem naśladowały padający deszcz, używały określeń: „kap”, „plusk”, „chlup”.

2. Zabawa artykulacyjna
Dzieci wymawiają zaklęcie, które pozwoli wszystkim przenieść się do Deszczolandii. Dzieci uderzając dłońmi leciutko o podłogę (szept), a następnie z dłońmi uniesionymi w górę(na głos) wypowiadają zdanie: „Cicho sza, cicho sza, szepcze deszczyk cicho sza”. Przedstawienie dzieciom Deszczusia, mieszkańca deszczowej krainy – ludka wykonanego z worków foliowych, który przygotował dla dzieci zadania.

3. Zabawa słuchowo – ruchowa
Prowadzący czyta dzieciom wierszyk, który Deszczuś przygotował dla wszystkich na powitanie. Dzieci ilustrują wiersz ruchem. Następnie poszukują różnych określeń wyrażenia „pada deszcz” (leje, kapie, mży, siąpi, kropi)

Tam za lasem,
tam za górką
wiatr dokuczał małym chmurkom.

Aż się chmurki rozpłakały
I deszcz padał przez dzień cały.

4. Gimnastyka narządów mowy – Kropelki deszczu
Dzieci usprawniają motorykę narządów mowy poprzez malowanie kropek deszczu czubkiem języka na podniebieniu górnym przy szeroko otwartych ustach, na wewnętrznej stronie policzków, na czubku nosa, na brodzie, w kącikach ust, na wargach, na ząbkach górnych i dolnych. Ćwiczenia wykonywane przed lusterkiem.

5. Zabawa słuchowo – ruchowa
Jakie dźwięki słychać w deszczowej krainie? – rozwiązywanie zagadek słuchowych przygotowanych przez Deszczusia:

– pada deszcz ( ruch rąk i palców z góry na dół, oburącz )
– wieje wiatr ( jednoczesny ruch ramion i rąk na prawo i lewo )
– błyskawica ( klaśnięcie w dłonie )
– tęcza ( jednoczesne rozłożenie rąk i ramion od środka na boki )

6. Zabawa słuchowa, ćwiczenie oddechowe
Logopeda wręcza dzieciom nietypowe instrumenty – kartki gazety, woreczki foliowe – prosi aby spróbowały zagrać muzykę deszczu. Proponuje dzieciom zabawę, w której będą uderzały dłonią i palcami o gazetę/worek foliowy z różnym natężeniem i dynamiką. Pokazuje w jaki sposób mogą to zrobić. Na koniec zabawy każde dziecko zgniecie papierową/foliową kulkę, ułoży na otwartej dłoni rodzica i zdmuchnie, nabierając powietrze nosem, wypuszczając ustami.

7. Zabawa ruchowa – Kałuże
Prowadzący rozkłada na podłodze papierowe „kałuże”. Tłumaczy dzieciom, że podczas trwania muzyki będą poruszały się tak aby omijać „kałuże”. Na przerwę w muzyce ustaną przed kałużą i wraz z nauczycielką wypowiedzą rytm „kap, kap, kap”.

8. Zabawa na spostrzeganie „Znikające krople” – ćwiczenia percepcji wzrokowej
Prowadzący układa papierowe krople deszczu w kolorach podstawowych na podłodze. Zadaniem dzieci będzie zapamiętać ich kolejność a następnie odgadnąć, która kropla zniknęła – została ukryta przez nauczycielkę.

9. Pożegnanie Deszczusia
Dzieci żegnają się z Deszczusiem i deszczową krainą, wypowiadając zdanie: „Cicho sza, cicho sza, szepcze deszczyk cicho sza”. Szeptem i głośno (Dominika Flibrant, 2010).

Literatura:
● J. Jastrząb, Gry i zabawy w terapii pedagogicznej, CMPPP
● M. Malkiewicz, Jarmark logopedyczny. Wybór zabaw wspomagających mowę przedszkolaków, Harmonia
● R. Sprawka, J. Graban, Logopedyczne zabawy grupowe dla dzieci od 4 do 7 lat, Harmonia

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Materiały do wykorzystania:

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: