Światowy Dzień Kota – scenariusz zajęć w grupie dzieci młodszych
Światowy Dzień Kota
Scenariusz zajęć w grupie mieszanej dzieci w wieku 3 – 5 lat
17 luty „Światowy dzień kota”
Cele ogólne:
– rozwijanie empatii – uwrażliwienie na potrzeby wszystkich zwierząt,
– przekazywanie informacji na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami,
– wyrabianie szacunku dla zwierząt,
– rozwijanie aktywności twórczej: językowej, ruchowej, plastycznej, muzycznej,
– integracja wszystkich grup przedszkolnych.

Cele szczegółowe (dziecko):
– swobodnie wypowiada się na temat zwierząt – kotów,
– wskazuje i nazywa źródła odgłosów zwierząt,
– wprowadzanie miłej i koleżeńskiej atmosfery,
– nawiązuje życzliwe kontakty z kolegami,
– aktywnie uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych,
– wykonuje swojego kota, dba o estetyczny wygląd pracy.
Metody pracy:
– słowna: rozmowa, objaśnienie, instrukcja, pogadanka,
– czynna: zadań stawianych do wykonania, aktywność własna,
– oglądowa: obserwacja, pokaz.
Formy pracy:
– zbiorowa,
– grupowa,
– indywidualna.
Środki dydaktyczne: sylweta kota, dwa kostiumy kotów dla nauczycieli, bajka artykulacyjna „Poranek kota Puszka”, chusta animacyjna; magnetofon, płyty CD; teksty wierszy i piosenek.
1. Zabawy paluszkowe „Kot”- zagadka.
Takie ma oczy…takie ma wąsy…taki ma nos…
Pazurkami drapie i myszy łapie.
Wchodzi na płot, nazywa się …./KOT/
Jak wygląda kot? Dzieci opisują wygląd kota na podstawie obrazka.
2. „Poranek kota Puszka”- bajka artykulacyjna.
Kot Puszek obudził się wcześnie rano, rozejrzał się dookoła (język oblizuje szeroko otwarte usta, ruchy okrężne języka). Wysunął jedną łapkę (czubek języka dotyka policzka po wewnętrznej stronie) schował, wysunął drugą łapkę (czubek języka dotyka drugiego policzka po wewnętrznej stronie), schował. Potem podniósł do góry grzbiet (język przesuwa się po podniebieniu od górnych zębów w stronę gardła). Wstał i zadowolony zaczął machać ogonem w górę (czubek języka oblizuje górne zęby), opuścił ogon w dół (język oblizuje dolne zęby). Nagle usłyszał szmer, podniósł wysoko głowę (język uniesiony w górę w kierunku nosa), nastawił jedno ucho (język dotyka jednego kącika ust), nastawił drugie ucho (język dotyka drugiego kącika ust), zajrzał pod kocyk (język wysunięty na brodę). Kotek znowu rozejrzał się dookoła (język oblizuje szeroko otwarte usta) i zobaczył miskę pełną mleka. Zadowolony zamruczał: mmmmm…, aaamm…, mniaaam…
– Zapowiedź „gościa” – kotka.
3. Nauczycielka śpiewa piosenkę „Kotek Puszek”.
Ilustruje treść piosenki maskotką-kotkiem, a dzieci uważnie słuchają i potem odpowiadają na pytania nauczycielki.
4. „Mały kotek”- zabawa muzyczno – ruchowa.
Dzieci siedzą w kole, jedno dz. w środku – kotek:
Mały kotek sobie śpi, ciii. Coś smacznego mu się śni, ciii. Nagle słyszy jakiś szmerek – kot wyrusza na spacerek. Wstaje, wstaje, wstaje, rączkę swą podaje i wybiera kotka, żeby wszedł do środka. Wybiera dziecko, które grzecznie siedzi. Zabawa trwa do momentu zainteresowania nią dzieci.
5. Przywitanie „gościa” – ćwiczenia ortofoniczne i emisyjne.
Każde dziecko wita kotka słowem „miau”. Następnie dla kotka śpiewają na melodię „Wlazł kotek” słowa „miau” przy akompaniamencie dzwonków chromatycznych.
6. Zabawa taneczna wg. Batii Strauss „Le Basque”.
Dzieci ustawione w parach, jedno za drugim, pierwsze dziecko ucieka przez 4 takty, drugie je goni – „kotki się bawią” – na akcenty – uderzają nawzajem o swoje dłonie i mówią „miau”, a potem wirują dookoła trzymając się za dłonie.
7. Recytacja wiersza „Kotek” Juliana Tuwima
Nauczycielka recytuje wiersz „Kotek”, ilustrując jego treść obrazami. Dzieci, po wysłuchaniu, odpowiadają na pytania nauczycielki (np. Co chciałby kotek?, Co mu się śniło?, Jakie wydawał odgłosy? Co robił w czasie snu? itp.)
8. Zabawa ruchowa „Kotki idą na spacer”.
Nauczycielka wyjaśnia, że kotki lubią nie tylko pić mleczko, ale i chodzić na spacery własnymi drogami oraz wspinać się na drzewa.
Przy dźwiękach w rytmie ćwierćnut – dzieci-„kotki” czworakują – „idą na spacer”, przy dźwiękach w rytmie ósemek – wspinają się na drzewa – dzieci skaczą, unosząc ręce w górę, przy tremolo – „kotki zasypiają” – dzieci kładą się na dywanie i zwijają się w kłębki jak kotki.
9. Prezentacja zdjęć kotów rożnych ras.
Dzieci określają wygląd kotów, ich budowę, wielkość, kolor. Opowiadają też o sposobie życia i odżywiania kotów domowych.
10. Praca dzieci – „Kotki”.
Dzieci wycinają szablon kotka i sklejają elementy – głowa, tułów i ogon. Kolorują swoje kotki wg własnego pomysłu. Dzieci, które ukończą pracę wcześniej, słuchają wierszy J. Tuwima (m.in. „Kotek”) z nagrania CD.
11. Zabawa ruchowa „Kotki piją mleko”.
Nauczycielka kładzie na dywanie 4-6 kolorowych tarcz – „misek dla kotków”, dzieci ze swoimi kotkami maszerują po sali, na przerwę w akompaniamencie przykucają przy dowolnej misce – „kotki piją mleko”. Nauczycielka prosi przy każdej tarczy-misce o przeliczenie, ile kotków pije z niej mleko.
12. Zabawa „Uciekaj myszko do dziury” – autor nieznany.
Uciekaj myszko do dziury,
bo ciebie złapie kot bury,
a jak cię złapie kot bury,
to cię obedrze ze skóry.
Do dziury myszko do dziury,
by cię nie złapał kot bury
bo jak cię złapie w pazury,
to już nie wrócisz do dziury.
W trakcie śpiewania piosenki dziecko „mysz” ucieka, a dziecko „kot” musi ją dogonić. „Mysz” może się dostać do środka koła tylko przez tzw. bramkę, czyli uniesione do góry ręce dwóch uczestników. W ten sam sposób do środka, za „myszką”, może się dostać „kotek”, jeśli dzieci nie chcą wpuścić „kota” do środka zamykają bramkę.
13. „Kotek i płotek” – zabawa dydaktyczna.
Nauczycielka umieszcza sylwetę kota na płocie, obok płotu, przed płotem, za płotem. Dzieci określają gdzie jest kot – określają stosunki przestrzenne.
14. Zabawa ruchowa „Chodzi sobie kotek wkoło”.
Dzieci siedzą w kole, trzymając ręce za plecami. Wybrane dziecko spaceruje wokół koła podczas mówienia rymowanki:
„Chodzę sobie z mleczkiem wkoło, dam je tobie, będzie wesoło”.
Po wypowiedzeniu rymowanki dziecko kładzie butelkę z mleczkiem na ręce wybranego dziecka i ucieka przed nim wokoło. Po czym siada na jego miejsce.
15. „Kociaki, kotki, koty” – zabawa dydaktyczna.
Porównywanie kotów (wielkość i kolor). Porządkowanie kotów od najmniejszego do największego. Przeliczanie kotów. Posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi 1-6.
16. Poczęstunek słodkimi herbatnikami w kształcie kotków.
Autor: Katarzyna Skóra
6 scenariuszy, materiały, kolorowanki, zabawy, wierszyki, ciekawostki na temat kotów, historyjki…
Relaksujący kot – kolorowanka
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm


