Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Strach

Strach to stan silnego emocjonalnego napięcia, pojawiający się w sytuacjach realnego zagrożenia, naturalną reakcją organizmu jest np. odruch silnego napięcia mięśni, a w konsekwencji ucieczka lub walka. Strach może występować również w sytuacjach nierealnego zagrożenia.

Strach to myśli

Strach to myśli. Czasami każdy odczuwa strach. Czuje zagrożenie. Jest niespokojny i nerwowy. Możemy przeczuwać, że coś złego nas spotka, że coś strasznego się zdarzy, jeśli, coś zrobimy, gdzieś pójdziemy lub czegoś zaniechamy.

Strach to myśli, które są w mojej głowie. Często nie zgadzają się z rzeczywistością i często są wyolbrzymione. Mogę nagle poczuć się bezradny – poczuć, że nie dam sobie rady w danej sytuacji i tracę kontrolę. Nikt mi nie pomoże, a sam jestem za słaby. Boję się odrzucenia, ośmieszenia, braku akceptacji lub wyśmiania. Myślę, że ktoś może mnie skrzywdzić, że stracę kogoś bliskiego lub coś cennego. Bardzo boję się zmian. Bardzo boję się chorób.

Strach to myśli – interpretuję – dodaję znaczeń sytuacji lub interakcji z rówieśnikami lub dorosłymi. Przykładowe myśli to:

 • Wierzę, że coś złego mi się stanie gdy wejdę do lasu.
 • Wierzę, że coś złego poczuję gdy znajdę się w tłumie.
 • Wierzę, że coś siedzi w szafie.
 • Myślę, że mnie odrzucą i wyśmieją, gdy spróbuję się dołączyć do rozmowy czy zabawy.
 • Myślę, że poniosę porażkę.
 • Zdaje mi się, że stracę kogoś ważnego.
 • Muszę myć co chwilę ręce, w około jest tyle zarazków.
 • Myślę, że moje plany się nie powiodą.
 • Wydaje mi się, że jestem niekompetentny.
 • Myślę, że tracę sprawność.
 • Boję się, że zachoruję.
 • Boję się lekarza.
 • Boję się wystąpić przed publicznością lub na forum klasy.

Co robimy, kiedy się przestraszymy?

Kiedy jesteśmy przestraszeni, możemy zrobić niemal wszystko albo zupełnie nic, zależnie od przyswojonej w przeszłości wiedzy, która podpowiada nam, co może nas ochronić w danej sytuacji. Badania na zwierzętach oraz wyniki badań nad tym, w jaki sposób ludzki organizm przygotowuje się do działania, sugerują, że ewolucja preferuje dwie bardzo różne reakcje – ukrywanie się i ucieczkę. Kiedy odczuwamy strach, krew napływa do największych mięśni nóg, przygotowując nas do ucieczki. Nie oznacza to, że naprawdę podejmujemy ucieczkę, lecz że ewolucja przygotowała nas do zachowań, które były najbardziej adaptacyjne w historii naszego gatunku.

Wiele zwierząt przy pierwszej konfrontacji z niebezpieczeństwem, takim jak potencjalny drapieżnik, zamiera, zapewne dlatego, że redukuje to ryzyko bycia zauważonym. Miałem z tym do czynienia, kiedy zbliżyłem się do grupy małp zamkniętych w dużej klatce. W miarę jak podchodziłem, większość małp zamarła, próbując uniknąć wykrycia. Kiedy zbliżyłem się jeszcze bardziej, tak, że kierunek mojego spojrzenia jednoznacznie wskazywał, na która małpę patrzę, zwierzę uciekło.

Jeśli nie zamieramy w bezruchu albo nie uciekamy, kolejną z prawdopodobnych reakcji jest wybuch gniewu skierowany przeciwko domniemanemu zagrożeniu. Nierzadko doświadczamy strachu i gniewu tuż po sobie. Nie ma pewnych dowodów naukowych, które rozstrzygałby czy jesteśmy w stanie doświadczać dwóch emocji jednocześnie, ale w praktyce może to nie mieć znaczenia… […] Czasem stojąc w obliczu ogromnego zagrożenia, nie możemy zrobić zupełnie nic […] Jednak w sytuacji, kiedy jesteśmy w stanie podjąć działania zaradcze na bezpośrednie, ogromne zagrożenie, dzieje się coś interesującego – typowe dla strachu nieprzyjemne doznania i myśli mogą się w ogóle nie pojawić, a zamiast tego nasza uwaga może zostać skoncentrowana na bezpośrednim zadaniu, jakim jest radzenie sobie z zagrożeniem… ~Paul Ekman, Emocje ujawnione

Jak wygląda strach na twarzy?

Gdy strach pojawi się na twarzy, ekspresja przyjmuje charakterystyczny wygląd:

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: