Tych umiejętności trzeba uczyć wielokrotnie, a w przypadku niektórych uczniów z autyzmem – także w różnych kontekstach ~ Claire Bullock

Nauka umiejętności społecznych i tych związanych z komunikacją jest niezbędna dla większości osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Kiedy opanują one niektóre zasady interakcji międzyludzkich, muszą dostosować je do różnych sytuacji społecznych, środowisk i osób. Umiejętności te wymagają ciągłych ćwiczeń.

Oto kilka ważniejszych umiejętności społecznych wymagających wspomagania u osób z autystycznych:

  • Umiejętność prowadzenia rozmowy – unikanie monologów, wybór neutralnych tematów, rozpoczynanie i kończenie dialogu, a także rozpoznawanie, kiedy rozmówca próbuje zacząć lub zakończyć wymianę zdań.
  • Rozumienie, jakiego tonu głosu i sposobu mówienia należy używać podczas rozmowy z daną osobą. Rozmowa z przyjaciółmi różni się do rozmowy z wychowawcą.
  • Świadomość tego, które wypowiedzi są uprzejme, a które nie.
  • Przestrzeganie granic przestrzeni osobistej innych osób.
  • Rozpoznawanie mimiki, gestów oraz mowy ciała.

Niektórzy uczniowie z autyzmem umieją dobrze rozpoznawać ekspresję mimiczną i poprawnie ją stosować, inni potrzebują w tej kwestii pomocy. Im częściej ekspresja mimiczna jest ćwiczona – w różnych sytuacjach – tym lepiej. Wymienione poniżej metody pomogą ją kształtować.

  • Odgrywanie ról – przydatne jest filmowanie czynności i odtwarzanie nagrań.
  • Wykorzystanie kart związanych z konwersacją i mimiką oraz kart ze scenariuszami rozmowy, obrazkami lub dymkami – co postać na obrazku próbuje zrobić lub powiedzieć i skąd to wiemy?
  • Nauczanie indywidualne może być konieczne przed podjęciem pracy w grupach.

Rozszerzenie

Te umiejętności można przećwiczyć w sytuacjach codziennych – w sklepach, bibliotekach, kawiarniach lub kupując bilet w środkach komunikacji publicznej. Wycieczki szkolne lub wyjścia w celu trenowania umiejętności społecznych również dają sposobność do interakcji społecznych. Warto, by w naukę tych umiejętności włączyli się rodzice, którzy będą zachęcać swoje dziecko do wchodzenia w interakcję w różnych sytuacjach (Bullock, 2018).

źródło: C. Bullock, 100 pomysłów dla nauczycieli…, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s