Od dawna wiadomo, że dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, ASD, zaburzeniami integracji sensorycznej czy innymi problemami neurologicznymi nie uczestniczą w wielu typowych dziecięcych grach i zabawach. Istnieje mnóstwo powodów takiego stanu rzeczy: zabawa za bardzo stymuluje pod względem sensorycznym, dziecko nie rozumie wskazówek, aktywności ruchowe są zbyt trudne, wymagania językowe zbyt szerokie, dziecko nie radzi sobie z elementem społecznym. Terapeutka Tara Delaney modyfikuje popularne gry i zabawy do potrzeb dzieci z różnymi trudnościami jedną z nich jest gra O, rety! Krety! (ang. Whac-A-Mole).

Rekwizyty

  • Gra O, rety! Krety!
  • 4 małe plastikowe kubki.

Sposób zabawy:

W grze O, rety! Krety! chodzi o to, „by uderzać młotkiem kreta w momencie, gdy ten wydaje dźwięk lub gdy zapala się światełko. Kretów jest 5 i mają różnokolorowe kapelusze. Niech dziecko wybierze ulubiony kolor kapelusza i w niego uderza.

  • Włączcie grę. Od razu rozlegnie się muzyka i krety zaczną się podświetlać. Wówczas niech dziecko uderza młotkiem w wybrany przez siebie kolor.
  • Podczas tej gry niektóre dzieci z autyzmem mogą źle reagować na na zbyt silne bodźce wzrokowe, słuchowe lub oba rodzaje bodźców naraz, więc pozostałe 4 krety można zakryć kubeczkami i kazać dziecku uderzać tylko wtedy, gdy podświetli się „jego” kret. Włożenie kubeczków na głowy kretów zmniejsza stymulację wzrokową, ponieważ maleje liczba podświetlanych kretów.
  • Gra będzie bardziej interaktywna, gdy zmniejszysz jeden dodatkowy kubek i przyłączysz się do zabawy. Usiądź po drugiej stronie i uderzaj w kreta, gdy tylko się zaświeci.

Cel:

  • Zmniejszanie niechęci: Podczas tej aktywności dziecko nauczy się grać w zwykłą grę i zmniejszy się jego niechęć do takich zabaw. Gdy twój podopieczny przyzwyczai się do nowej aktywności, możesz dołączyć drugie dziecko.
  • Kontrola wzrokowo-ruchowa: Odpowiadanie akcją ruchową na sygnał wizualny wspomaga koordynację wzrokowo-ruchową.
  • Skupienie uwagi: Podczas zabawy dziecko musi być cały czas skupiony na „swoim” krecie.
  • Filtrowanie sensoryczne: Dziecko musi przefiltrowywać bodźce dźwiękowe, by się skupić na uderzeniu kreta we właściwym momencie” (Delaney, 2016).

źródło: T. Delaney: 101 ĆWICZEŃ, GIER I ZABAW DLA DZIECI Z AUTYZMEM…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2016

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s